Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Little Nightmares

Little Nightmares

Little Nightmares

ocena:8
Producent:Tarsier Studios
Wydawca:Bandai Namco Entertainment
Gatunek:Platformówka/Logiczna
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Mateusz Morawiec
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W dzieciństwie niektóre zwyczajne rzeczy, wydawały się tajemnicze i mroczne. Drzwi do piwnicy stanowiły magiczny portal do przerażającego świata. Kto nie uciekał ile sił w nogach, gdy tylko miał już w rękach słoik przetworów? Każdy z nas imaginował sobie czające się w mroku dziwaczne stwory, czyhające na nasze młode jestestwo. Z upływem lat potwór mieszkający pod łóżkiem, zamienia się w grupę miejscowych dresów, czy groźbę pozostawienia włączonego żelazka. Innymi słowy nasze obawy urealniają się, ciemność przestaje być kryjówką monstrów. Osobiście tęsknię za czasami, gdy człowiekowi łatwiej było się po prostu bać. Gra "Little Nightmares" zabiera nas właśnie w świat dziecięcych obaw i lęków. Pozwala na nowo zmierzyć się z potworami sprzed lat, robiąc to naprawdę dobrze.

W grze wita nas mała dziewczynka o imieniu Six, kuląca się w kącie mrocznego pomieszczenia. Naszym zadaniem będzie wydostanie się z dziwnej budowli zwanej Paszczą, a jedyną posiadaną przez nas broń stanowi rozświetlająca ciemności zapalniczka. To akurat cały zarys fabularny przedstawiony w produkcji. Brak bardziej rozbudowanej historii nie przeszkadza w rozgrywce, jednak dla mnie gra po ukończeniu pozostawiła pewien niedosyt. Chciałbym wiedzieć co tak naprawdę zaszło, jak Six znalazła się w mrocznym miejscu i czym do cholery jest Paszcza? Kierując się ku wolności, będziemy musieli stawić czoła przerośniętym, zniekształconym postaciom rodem z sennego koszmaru, oraz logicznym zagadkom środowiskowym. Osiągnięcie tego celu niejednokrotnie będzie wymagało od gracza niekonwencjonalnego myślenia oraz odrobiny sprytu. Ekipa z Tarsier Studios odwaliła kawał dobrej roboty. Wcześniej mieli na swoim koncie grę Little Big Planet, więc posiadają doświadczenie w tworzeniu platformówek, co widać po ich najnowszym dziecku.

Genialny, mroczny, lekko groteskowy klimat przywodzi na myśl produkcje Tima Burtona. Wszystko wokół jest ponure i brudne, a jedynym wyróżniającym się elementem, jest żółty płaszczyk naszej protagonistki. Ta stylistyka idealnie wpasowuje się w konwencję dziecięcego koszmaru, wprowadzając uczucie niepokoju i niepewności. Mamy wrażenie, że w każdym ciemnym kącie może czaić się zagrożenie. Jeżeli chodzi o interfejs, twórcy ograniczyli się do absolutnego minimum. Na samym początku otrzymujemy informację o działaniach, dostępnych dla naszej postać, a całej reszty musimy domyślić się sami, bazując na tym, co zobaczymy na ekranie. Przeciwnicy są przerażający i niejednokrotnie uciekając przed którymś z nich, odczuwałem niepokój. Najzwyczajniej w świecie, bałem się, że Six zostanie złapana. Twórcy umiejętnie ich zróżnicowali. Niektórzy nie widzą nas, za to doskonale słyszą. Inni znów nie będą potrafili schylić się, by wyciągnąć nas spod stołu.

Na uwagę zasługuje również dźwięk. Muzyka idealnie wpasowuje się w przygnębiający klimat Paszczy, a towarzyszące nam szepty, skrzypnięcia, czy inne przerażające dźwięki wzmagają poczucie niepokoju i niebezpieczeństwa. Gra jest platformówką ze światem wykreowanym w technologii 2,5D. Mimo iż docelowo poruszamy się jedynie w lewą lub prawą stronę, każde pomieszczenie ma głębię i możemy dodatkowo przemieszczać się między pierwszym, a drugim planem. Często wykorzystujemy ten fakt, by przekraść się za plecami przeciwników czy też znaleźć rozwiązanie zagadki.

Rozgrywkę możemy podzielić na dwie główne części. Etapy skradankowe, w których korzystając z oferowanych nam przez otoczenie możliwości, będziemy musieli przekraść się za plecami przeciwników, tak by nie zwrócić na siebie ich uwagi. Spostrzeżenie nas przez jedno z monstrów, często kończy się tragicznie. Etapy opierające się na skradaniu zostały zaprojektowane dobrze, zmuszają nas do zmiany taktyki w zależności od przeciwnika, z którym przyjdzie nam się zmierzyć i częstego szukania niekonwencjonalnej drogi. Drugie z postawionych przed nami wyzwań stanowią zagadki. Są one skonstruowane w ciekawy, logiczny sposób. Nie stanowią ogromnego wyzwania, jednak ich rozwiązanie daje satysfakcję. Niestety, po pewnym czasie stają się one dość powtarzalne, przez co przestają bawić tak, jak na początku rozgrywki.

Gra jest strasznie krótka, ukończenie całości, nawet przy problemach z niektórymi zagadkami, nie powinno zając nikomu więcej niż cztery, pięć godzin i jest to chyba największy minus tej produkcji. Z chęcią pozwiedzał bym dłużej mroczny świat Paszczy, a po ukończeniu gry, jej ponowne przechodzenie traci sens, gdyż znamy już rozwiązania wszystkich łamigłówek i sposoby ominięcia przeciwników. Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak czekać na powstanie DLC, o czym swoją drogą zaczęły już krążyć pogłoski.

Podsumowując, "Little Nightmares" jest naprawdę dobrą grą, która niejednokrotnie potrafi zjeżyć włos na karku. Dziwaczny, lekko groteskowy świat i świetnie dopasowana muzyka, idealnie pasują do całej konwencji. Nasza bohaterka nie może obronić się, przed o wiele większymi od niej monstrami, co dodatkowo potęguje uczucie zagrożenia. Zagadki logiczne dają satysfakcję. Niestety, osobiście uważam że gra byłaby ciekawsza, gdyby moja przygoda nie skończyła się tak szybko, a twórcy powiedzieli nieco więcej na temat Six oraz Paszczy. Powtarzalność zagadek również trochę przeszkadza, ale mówimy tutaj o mniej więcej ostatniej godzinie gry, więc nie ma co się czepiać. Niemniej, polecam tą grę każdemu miłośnikowi zagadek logicznych oraz skradanek, gdyż odwiedziny w świecie dziecięcych koszmarów, dają dużo satysfakcji i naprawdę straszą.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ Konwencja dziecięcego horroru
+ Gra potrafi sprawić że poczujemy się nieswojo
+ Bardzo dobrze zaprojektowane zagadki...

Minusy:

- ...jednak z czasem powtarzalne
- ZA KRÓTKA!

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -