Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:Dark Seed 2

DARK SEED II

Dark Seed 2

ocena:7
Producent:Cyberdreams
Wydawca:Cyberdreams
Gatunek:Point n' Click
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Justyna Metzger
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Fabuła Dark Seed II ma miejsce rok po wydarzeniach z pierwszej gry. Protagonista, Mike Dawson, zdołał uratować świat przed pochodzącymi spoza naszej planety (i wymiaru) Przedwiecznymi, ale przypłacił to załamaniem nerwowym i występującymi sporadycznie zanikami pamięci. Bohater wraca do rodzinnego domu w małym, teksańskim miasteczku i wprowadza się do matki. Mimo powrotu na stare i znajome śmieci, stan psychiczny Mike’a nie poprawia się znacząco. Jego prawdziwe kłopoty mają się dopiero zacząć. Po zorganizowanym po latach spotkaniu klasowym, w parku zostaje znalezione zdekapitowane ciało sympatii głównego bohatera - Rity. Cierpiący na czasowe amnezje Mike staje się głównym podejrzanym. Sam przeczuwa, że morderstwo ma coś wspólnego z Przedwiecznymi.

Wydana w 1995 roku Dark Seed II jest starsza od swojej poprzedniczki o trzy lata. Gra ma jak na tamte czasy bardzo ładną oprawę graficzną, nastrojową i mroczną muzykę, przejrzysty interfejs, pojawia się w niej mnóstwo bohaterów, których zagrali prawdziwi aktorzy. Tak jak w przypadku jedynki, za niezwykłą scenografię odpowiada szwajcarski surrealista Hans Rudolf Giger, twórca postaci Obcego z kultowej serii “Alien”. W trakcie rozgrywki przenosimy się z sennego amerykańskiego miasteczka do Mrocznego Świata, w całości zaprojektowanego na podstawie prac Gigera. Atmosfera gry przypomina momentami “Twin Peaks” - mamy tutaj do czynienia z morderstwem dziewczyny, która okazuje się mieć dosyć bogatą przeszłość; miasteczkiem, w którym każdy aż za dobrze zna swojego sąsiada, a czas jakby stanął w miejscu. Nie brakuje tu też elementów typowych dla prozy Lovecrafta: Necronomiconu, tajemniczych Przedwiecznych, halucynacji. Historia nie należy do najbardziej skomplikowanych, ale momentalnie wciąga.

Główny bohater jest niestety jednym ze słabszych punktów gry. Dawson został obdarzony głosem nastolatka, mimo że na monitorze pojawia się dorosły facet ubrany jak podstarzały nauczyciel i obdarzony wąsem a la Sean Connery w Zardozie. Niektóre komentarze wypowiadane przez Mike’a nie należą do szczególnie błyskotliwych czy interesujących. Jeśli dodać do tego jego nielogiczne momentami zachowanie, to dostajemy bohatera, którego ciężko polubić. Do wyboru mamy sporo opcji dialogowych, ale co z tego, skoro nie wnoszą one wiele do gry, a fabuła jest bardzo liniowa. Zagadki nie należą do wybitnie trudnych,a nasz bohater porusza się spacerowym tempem między planszami - na szczęście mamy jeszcze mapę w menu, dzięki której szybko dostajemy się do konkretnych lokalizacji.

Mimo pewnych niedociągnięć, Dark Seed II oferuje około trzech - czterech godzin solidnej zabawy. Rocznikom wychowanym w latach 90tych nie powinien przeszkadzać nieco archaiczny sposób rozgrywki, a sama gra będzie miała nostalgiczny walor. Młodsi gracze też znajdą w niej coś dla siebie, szczególnie jeśli lubią prace Gigera.

Screeny

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

+ jedyna seria, przy której pracował Giger
+ atmosfera: szczypta Obcego, Twin Peaks i Lovecrafta
+ ładna jak na tamte czasy grafika, która wciąż nieźle wygląda
+ ciekawa historia, którą można różnie interpretować

Minusy:

- liniowa fabuła
- mdły główny bohater
- niektóre dialogi i zachowania Mike’a i NPCów są irracjonalne
- trzeba się trochę nakombinować, żeby odpaliła pod Windowsem 10

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -