Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZombiU

ZOMBIU

ZombiU

ocena:5
Producent:Ubisoft Montpellier
Wydawca:Ubisoft
Gatunek:Survival Horror
Tryb gry:Single
Autor recenzji:Bartosz Trędewicz
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W listopadzie 2012 roku miała miejsce premiera niezwykle uroczo wyglądającej konsoli od Nintendo. Mowa, rzecz jasna, o Wii U, która zapoczątkowała ósmą generację konsol, a jedną z jej gier startowych był horror mający pokazać wykorzystanie GamePada Wii U – nowego kontrolera posiadającego dotykowy ekran.

I faktycznie jako fan horrorów byłem zachwycony. Bo wszystko, co nowe w gatunku jest mile widziane, o ile jest dobrze zrobione. A w tym przypadku jest. Zastosowanie GamePada od początku daje dużo frajdy i gwarantuje dobrą zabawę. Tylko, że trwa to dwie, maksymalnie trzy godziny. A kiedy już przyzwyczaisz się do tego, co w "ZombiU" jest ogromną zaletą, pojawia się problem, bo tytuł ten ma trudności z tym, aby zaoferować nam coś więcej. Ale od początku.

Przenosimy się do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu. Miasto zostało opanowane przez hordy nieumarłych stworów, a my jako jeden z ocalałych, musimy przetrwać, jak najdłużej się tylko da. Ale śmierć nie oznacza tutaj wczytania save'u i kontynuowania rozgrywki, bowiem w "ZombiU" nie mamy jednego protagonisty. Za każdym razem, gdy zginiemy, zaczniemy jako nowo wygenerowana postać z nowym imieniem i nazwiskiem. A jeśli chcemy odzyskać utracony przez naszą postać ekwipunek, będziemy zmuszeni odnaleźć naszą "byłą", która właśnie zamieniła się w zombie, i posłać ją do grobu. Wtedy możemy zabrać z jej plecaka, co tylko zechcemy. Pomysł to, i ciekawy, i niekonwencjonalny, choć trzeba przyznać, że twarze naszych postaci są bardzo ubogie i niemal zawsze wyglądają bardzo podobnie, niezależnie od płci, którą przyjdzie nam pokierować.

W "ZombiU" możemy się poczuć jak w prawdziwym Londynie, gdyż twórcy zadbali o to, aby w grze znalazły się dobrze odwzorowane miejsca, jak chociażby Pałac Buckingham, który dokładnie poznamy od wewnątrz. Mimo wszystko, za każdym razem, kiedy śmierć spojrzy nam w oczy, przyjdzie nam dotrzeć do celu od naszego safe roomu. Będziemy więc, musieli ruszyć poprzez kanały i niejednokrotnie pokonać ten sam teren, a niestety lokacje w grze nie powalają. Są nudne, powtarzalne i po kilku godzinach tej zabawy monotonnia daje się we znaki. I to jest właśnie największa bolączka tego tytułu. Trzeba też dodać, że czeka nas kilkanaście godzin sesji i jest to o kilka godzin za dużo.

Za każdym razem kiedy zaczynamy rozgrywkę nową postacią, słyszymy przez radio głos faceta, który każe nazywać się Prepper. Jest on naszym przewodnikiem po świecie nieumarłych. Świecie, w którym opowiedziana historia na pewno nie powali nas na kolana. Fabuła w "ZombiU" jest, bo jest. Nie jest to żadna ambitna i wciągająca opowieść, która do ostatnich sekund trzyma nas w napięciu, a zakończenie tym bardziej jest po prostu nijakie.

Nie inaczej jest z udźwiękowieniem. Najbardziej pamiętną melodią jest motyw, który można usłyszeć podczas ładowania się gry, a po pewnym czasie zaczyna on dość mocno irytować. Mimo wszystko dźwięki otoczenia są nie najgorsze.

Ale czas w końcu powiedzieć o tym, co w "ZombiU" jest najlepsze. Od samego początku byłem bardzo ciekawy, jakie będzie zastosowanie GamePada. Był to mój pierwszy raz z nowym kontrolerem Nintendo i muszę przyznać, że na samym początku byłem zachwycony. Dzięku dodatkowemu ekranowi, na telewizorze możemy zobaczyć praktycznie samą grę. Mapa, czy ekwipunek znajdzie się na ekranie kontrolera i tam będziemy mogli nim zarządzać. Naprawdę bardzo wciągnęła mnie zabawa przedmiotami znajdującymi się w plecaku i korzystanie z mapy, na której mamy zaznaczonych naszych przeciwników znajdujących się nieopodal. Oprócz tego, GamePada wykorzystamy do skanowania terenu w celu odnalezienia jakiegoś przedmiotu lub szyfru, otwierania wytrychem, ściągnięcia z drzwi belki czy wpisania jakiegoś kodu. Samo sterowanie również jest bardzo przyjemne i faktycznie dzięki temu wszystkiemu przez kilka godzin czułem się w Londynie naprawdę dobrze.

Ale potem nuda była większa z każdą chwilą, a irytacja płynąca choćby z nieprzyjemnej walki, wcale sytuacji nie poprawiała. W "ZombiU" podstawową bronią jest, oryginalnie, kij do krykieta. W końcu anglicy kochają ten sport, więc nie mogło być inaczej. Ale okładanie zombiaków za pomocą tego oręża wcale do łatwych nie należy. Ich HP wynosi zdecydowanie za wiele. Nawet przy użyciu amunicji, w którą bogaci chyba nigdy w tej grze nie jesteśmy, można się nieźle namęczyć. Niektóre potwory przyjmują na klatę strzał po strzale i wydaje się, że w ogóle nie mają zamiaru paść. A kiedy okładamy je kijem do krykieta to walimy praktycznie jednym ruchem od góry i czekamy aż wreszcie łaskawy przeciwnik zostanie powalony. Ale zabawa...

Gra nadrabia całkiem przyjemnym, dość mrocznym klimatem. To jednak mało, bo gdyby nie GamePad, byłoby naprawdę fatalnie. Dlatego zastanawia mnie fakt wydania na Playstaion 4. Początkowo "ZombiU" było ekskluzywem dla Nintendo, ale teraz się to zmieniło i posiadacze konsoli Sony mogą zagrać w "Zombi" – grę będącą konwersją oryginału z WiiU. I na czym ma polegać ta zabawa, skoro to, co w tym tytule jest najlepsze, zostało nam zabrane? Co prawda, mówiło się o tym, że być może pomocna okaże się Playstation Vita, ale skończyło się tylko na plotkach. Skoro interfejs mamy widoczny na ekranie naszego telewizora, to nie ma tutaj absolutnie nic, co czyniłoby ten produkt choć odrobinę wyjątkowym. Zwykła sieczka z zombiakami w tle. Na szczęście miałem okazję przetestować GamePad i zagrać w oryginał, który okazał się być – przynajmniej - po prostu średni. Nie rozumiem jednak skąd wzięły się tak (za) wysokie oceny dla "ZombiU".
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na grę.
Plusy:

- Innowacyjne wykorzystanie GamePada
- Klimat Londynu

Minusy:

- Monotonia
- Za długa
- Przeciętność w każdym aspekcie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -