Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SALEM'S LOT

SALEM'S LOT

Miasteczko Salem

ocena:7
Rok prod.:1979
Reżyser:Tobe Hooper
Kraj prod.:USA
Obsada:David Soul, James Mason, Lance Kerwin, Bonnie Bedelia, Lew Aryes, Julie Cobb
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.18
Głosów:17
Inne oceny redakcji:

"Miasteczko Salem" to pierwsza powieść Kinga jaką dane mi było przeczytać. Stąd ogromny sentyment do tego tytułu. Na szczęście lekturę zaliczyłem wiele lat temu, co pozwoliło mi podejść do filmu bez większego obciążenia znajomości fabuły i związanych z tym porównań pierwowzoru literackiego do adaptacji (których jednak nie sposób uniknąć). Na szczęście - bo pozwoliło mi to na dobrą zabawę podczas seansu.

Do miasteczka Salem przybywa młody pisarz pragnący opisać historię domu Marstenów. Dom ów nazywany jest przez miejscowych nawiedzonym, a pisarz ma związane z nim traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. W tym samym czasie, do wspomnianego domu wprowadza się stary antykwariusz z zamiarem otwarcia nowego biznesu. Obaj budzą niechęć małomiasteczkowego społeczeństwa, która zaczyna narastać wraz z tragicznymi zaginięciami i zgonami jakie mają miejsce w miasteczku. Wszystkie tropy wskazują na działalność... wampirów.

Muszę przyznać, że wbrew powszechnej opinii, uważam, że King jest pisarzem sztampowym, stale powielającym schemat konfliktu w małym miasteczku. Powoduje to, że przez pierwsze minuty seansu zastanawiałem się czy to rzeczywiście tylko adaptacja "Miasteczka Salem", czy też wpleciono w to wątki "Sklepiku z marzeniami" i "Worka kości". Taki już urok Kinga, ale skoro się sprawdza... Dość jednak narzekania.

Film jest zrealizowany w formie telewizyjnej i trwa prawie trzy godziny. Co istotne, nie ma w nim dłużyzn, a wszelkie epizody (nawet te nie powiązane z głównym wątkiem) wzbogacają treść i pomagają zżyć się z postaciami i ich dramatami. Doskonale wpływa to również na budowanie napięcia oraz oddanie nastroju tajemnicy i narastającego zagrożenia. Jedyne zastrzeżenia można mieć jedynie do zakończenia i przeinaczenia pewnych faktów z książki.

Strona wizualna, mimo upływu lat, dalej trzyma wysoki poziom - wampiry przerażają swym wyglądem – nie ma w nich uroku propagowanego przez obrazy typu "Wywiad z wampirem". Nie ma też przesadnej groteski znanej choćby z "Od zmierzchu do świtu". Wampiry jawią się jako potępieńcy, demoniczne istoty, z którymi nie sposób się identyfikować. Pozbawione są jakiejkolwiek wyniosłości i szlachectwa, może poza głównym wampirem, przypominającym z wyglądu Nosferatu z klasycznego już obrazu kina nie tylko wampirycznego. Wszystkie jednak działają efektywnie bez zbędnych rozmów i wygłaszania zabawnych kwestii, przez co stają się jeszcze bardziej przerażające. Ogólnie widać wielki ukłon w stronę klasycznego kina grozy - nocą panuje wszechobecna mgła, wśród której krążą dzieci nocy. Wrażenie to potęguje jeszcze muzyka - nie nachalna, lecz sugestywna.

Podsumowując - "Miasteczko Salem jest bardzo dobrze zrealizowanym obrazem o wampirach, będącym jednocześnie hołdem dla klasycznych obrazów tego typu. Sugestywna psychologizacja postaci wzmaga poczucie zagrożenia, a cały film, mimo kilku wspomnianych wpadek jest znakomitą przeciwwagą dla obecnych produkcji o wampirach, pełnych efektów specjalnych, walk wschodu, itp. W swojej klasie perełka.

Screeny

HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT HO, SALEM'S LOT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sugestywnie zarysowane postacie...
+ poparte dobrym aktorstwem
+ klimat starych filmów grozy
+ klasyczny wizerunek wampirów
+ nastrój zagrożenia i tajemnicy
+ jedna z najlepszych adaptacji Kinga

Minusy:

- zakończenie
- dla niektórych może za wolno się rozwijać
- nie jest to jednak wierna adaptacja Kinga

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -