Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAVE, THE

CAVE, THE

Jaskinia

ocena:5
Rok prod.:2005
Reżyser:Bruce Hunt
Kraj prod.:USA / Niemcy
Obsada:Cole Hauser, Morris Chestnut, Eddie Cibrian, Daniel Dae Kim, Rick Ravanello, MarcelIures, Lena Headey, Piper Perabo
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3.85
Głosów:40
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

Weźmy grupę nurków penetrującą nieodkryty dotąd podziemny system jaskiń. Szybko dajemy im do zrozumienia, że nie są w tym miejscu jedynymi żywymi istotami- zaczynamy na nich polować "czymś", co przypomina tanią przeróbkę postaci z serii "Obcy", po kilku demonoupodabniających mutacjach i dodatkowo wyposażoną w sonar do namierzania ofiar w ciemności... W taki oto sposób otrzymujemy dzieło reżysera Bruce'a Hunta "The Cave".

Film otwiera scena rozgrywająca się w Rumunii podczas "zimnej wojny". Ukazuje ona kilku mężczyzn przeszukujących stary kościół położony w Karpatach. Kryje on wejście do jaskini, która - jak głosi legenda - więzi w swych czeluściach demony...ale prawdopodobnie także i skarb. Jest to dla nich powód jak najbardziej wystarczający. Wysadzają więc wejście do jaskini, wpadają do niej i...słuch po nich zaginął.
Trzydzieści lat po tym wydarzeniu dr Nicolai (Marcel Iures), badacz jaskiń, postanawia spenetrować to niesamowite miejsce, z powodów jednak mniej materialnych. Chce on udowodnić, że jest ona największą z dotychczas odkrytych systemów jaskiń. Współpracująca z nim biolog Kathryn (Lena Headey) ma nadzieję odkryć tam całkiem nowy ekosystem, a być może nawet przystosowany do życia w nim całkiem nowy organizm (na życzenia trzeba uważać, bo mogą przypadkiem się spełnić...).
Ekipa, która ma przemierzyć podziemną jaskinię to sami młodzi, piękni, wysportowani i, w mokrych kombinezonach, nurkowie (może miało to ożywić film?). Grupą dowodzi Jack (Cole Hauser- "2 Fast 2 Furious"), reszta to jego lekko narwany brat Tyler (Eddie Cibrian), Buchanan (Morris Chestnut- "Anacondas 2"), znakomita alpinistka Charlie (Piper Perabo- "Coyote Ugry"), Strode (Kieran Darcy-Smith - w zasadzie zbędna postać, co świadczy o jego szansach na przetrwanie) i Alex (Daniel Dae Kim- serial TV "Angel"), który biega z kamerą od sponsora. Wyprawa przebiega zgodnie z planem do czasu, gdy wejście do jaskini zostaje zablokowane. Bohaterowie szybko orientują się, że nie są sami w ciemnościach i muszą równie szybko znaleźć wyjście, w przeciwnym razie staną się częścią łańcucha pokarmowego odkrytego ekosystemu.

Film nie należy do rzucających na kolana. Nie wytwarza swoistego klimatu, nie buduje napięcia, nie potęguje emocji widza. Nawet, jeśli już któraś ze scen zapowiada się obiecująco, jej rozwiązanie, ku naszemu rozczarowaniu, skutecznie obniża napięcie do minimum. Są one bezkrwawe i małoefektowne. Reżyser wykorzystuje motyw z filmów o wampirach i wilkołakach, czyli "ja cię zarażę i staniesz się jednym z nas". W efekcie dostajemy ludzką mutację i to dość marnej jakości - coś w rodzaju reaktywacji słynnego Obcego Ridley'a Scotta, tylko w podwodnej wersji i ze skrzydłami. Nie trzeba być spostrzegawczym by zauważyć, jak bardzo ten komputerowy twór odróżnia się od tła obrazu. Najprawdopodobniej nie przetrwa on próby czasu, zważywszy na to, jak szybkie jest tempo rozwoju technik animacji i jak bardzo rosną wymagania widzów. Sceneria w filmie jest natomiast imponująca, gdyż zdjęcia krajobrazów są rzeczywiście piękne, jednak po pewnym czasie staje się ona jednolita i po prostu nudna. Po tym jak zobaczymy jedne zwisające stalaktyty, reszta wygląda tak samo. Do głównych ról w filmie zatrudniono samych młodych aktorów. Ich liczba jest dość spora, a skutek tego taki, że oglądający nie jest w stanie nawet zapamiętać imion postaci. Nie wspominając nawet o ich bliższym poznaniu, bo są już po prostu martwi. W zasadzie oprócz Jacka i Taylora, którzy są całkowicie odmiennymi osobowościami, reszta bohaterów jest bezbarwna i bez wyrazu. Można by pomyśleć, że może swoją atrakcyjnością mieli przyciągnąć uwagę widza... Hmm, ale chyba zbyt mało mokrej skóry a zbyt dużo mokrych kombinezonów, aby taki plan się udał. (Ciekawą wpadką dotycząca aktorów jest fakt, iż rozmawiają oni ze sobą podczas nurkowania, kiedy cały czas mają w ustach regulatory powietrza...magia?!)

Zakończenie filmu sugeruje, że możemy spodziewać się kolejnej jego części. Mam nadzieję, że będzie to produkcja godna nosić miano horroru i posiadająca jedną z najważniejszych dla mnie cech- klimat, który pozwoli przestraszyć się tym, którzy lubią się bać.

"Respect the cave"- twierdzi jeden z bohaterów. Czy rzeczywiście? Niech każdy zadecyduje sam...

Screeny

HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE HO, CAVE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ interesujący początek
+ zdjęcia podwodnych krajobrazów
+ atrakcyjni aktorzy

Minusy:

- brak klimatu
- brak napięcia
- ciężko doszukać się strasznych scen
- mało przekonująca gra aktorska
- nudnawy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -