Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW

MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW

Matka Joanna od Aniołów

ocena:8
Rok prod.:1960
Reżyser:Jerzy Kawalerowicz
Kraj prod.:Polska
Obsada:Mieczysław Voit, Lucyna Winnicka, Anna Ciepielewska
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.2
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

Polskie horrory nie są i nigdy nie były wspaniałe. W porównaniu z dziełami choćby brytyjskimi wypadają bardzo kiepsko. Jednakże od każdej reguły jest wyjątek. Wyjątkiem tym jest film "Matka Joanna od Aniołów", który jest świetny pod każdym względem. Chociaż w czerni i bieli oraz bez efektów specjalnych, potrafi przerazić.

W małym klasztorze na Smoleńszczyźnie dochodzi do zbiorowego opętania. Diabeł owładnął wszystkimi zakonnicami prócz jednej. Egzorcyzmy stają się atrakcją, dla której ludzie zjeżdżają się nawet z bardzo daleka. Ponieważ miejscowi kapłani, nie mogą uwolnić zakonnic od diabła, przybywa młody ksiądz Suryn. Dokonuje kolejnych egzorcyzmów, ale nie odnoszą one skutków. W mrocznym klasztorze Diabeł sieje lęk i niepewność. Ksiądz nie poddaje się, ale oprócz walki o dusze sióstr, musi też walczyć o swoją. Jednakże oddziaływanie Szatana jest tak silne, że wkrótce nawet ksiądz zaczyna mieć grzeszne myśli. Zakochując się w przełożonej matce Joannie, postanawia powstrzymać Szatana kosztem własnej duszy.

"Matka Joanna od Aniołów" to naprawdę wspaniały film. Znając standardy polskich horrorów, na pewno nie spodziewałam się takiego dzieła. Sama fabuła, oparta o opowiadanie, jest bardzo interesująca i oryginalna. Stary klasztor oraz niepokojące zachowanie opętanych zakonnic tworzą razem mroczny i przerażający klimat. Postać matki Joanny jest doskonale napisana oraz zagrana. Jednak największe wrażenie wywarł na mnie fakt zrezygnowania w filmie z jakichkolwiek efektów specjalnych, przesadnej charakteryzacji, czy barw. Pomimo tych braków obraz wciąz pozostaje bardzo efektowny. Najbardziej przerażające są sceny rozmowy z Szatanem, w których samego diabła nie widać, ale w scenie wyczuwa się jego obecność. Wydaje nam się, że widzimy go gdzieś w mroku. Jedynym minusem tego filmu jest fakt, że w dużym stopniu jest on dramatem a nie horrorem.

Podsumowując, uważam że "Matkę Joannę od Aniołów" powinien obejrzeć każdy polski maniak horrorów. Jest to jeden z niewielu dobrych polskich horrorów, który pozostaje świeży, pomimo roku produkcji.

Screeny

HO, MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW HO, MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ postać matki Joanny
+ sceny egzorcyzmów
+ sceny rozmów z Szatanem

Minusy:

- bardziej dramat niż horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -