Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAMP SLAUGHTER

CAMP SLAUGHTER

Camp Slaughter

ocena:3
Rok prod.:2004
Reżyser:Martin Munthe
Kraj prod.:Szwecja
Obsada:Christian Magdu, Karin Bertling, Michael Mansson, Richard Lidberg, Annika Marklund, Eva Söderquist
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:3.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Nie ma co się oszukiwać. Szwecja nigdy nie była krajem wyznaczającym nowe ścieżki w kinie grozy. Niemniej, filmy produkcji naszych północnych sąsiadów zawsze prezentowały przyzwoity poziom (Evil Ed), czy wręcz bardzo dobry (Hexen, Vargtimmen). Z taką myślą zabrałem się za oglądanie omawianego obrazu... i muszę stwierdzić, że średnia szwedzkiego horroru spadła...

Gdzieś w Szwecji grupka młodych przyjaciół wybiera się na piknik, by radośnie spędzić weekend. W trakcie drogi do miejsca przeznaczenia mijają wielką, zaniedbaną rezydencję. Według miejscowych mieszkają tam straszliwi i niebezpieczni dziwacy, najlepszą radą jest więc trzymanie się od nich z daleka. Prawdą jest, iż rezydencję zamieszkuje chora psychicznie kobieta marząca o posiadaniu córeczki, ponieważ jej przykuty do wózka mąż nie był w stanie sprostać temu zadaniu, kobieta wykorzystała swego niedorozwiniętego syna. Niestety, i z tego związku zrodził się chłopiec, jeszcze bardziej upośledzony. Niezadowolona kobieta uwięziła go więc w piwnicy. Przypadek sprawia, że gdy w okolicy pojawiają się młodzi obozowicze, Króliczek (takie imię nosi upośledzony morderca o gabarytach niedźwiedzia) ucieka ze swej kryjówki. Dodajmy, że nie lubi on obcych na swoim terenie.

Ani tytuł, ani fabuła filmu do odkrywczych nie należą. Prawdopodobnie każdy z Was z dokładnością do jednej ofiary wytypuje kto i w jakiej kolejności zginie już po pierwszych dziesięciu minutach projekcji. Co jest więc interesującego w tym filmie i czy jest w ogóle coś takiego?

Martin Munthe jest przede wszystkim fanem horrorów i widać to od razu. Pierwsze sceny w rezydencji, mimo dość miernego aktorstwa, wzbudziły moją sympatię do filmu. Nie ma w nich wprawdzie nic odkrywczego, ale zachowano odpowiedni klimat, poparty odpowiednią muzyką (co dla mnie zawsze jest niezwykle ważne). Niestety, w następnych minutach seansu wtórność, marność i amatorszczyzna tylko się nasilają. O ile mieszkańcy rezydencji prezentują mierny poziom aktorski, o tyle obozowicze wręcz fatalny. Scenariusz banalny - młodzież bawi się, czyli pali, pije i uprawia seks, a szalony psychopata morduje ich po kolei. Skoro już jesteśmy przy postaci mordercy, to moim zdaniem jest to jedyna ciekawa postać w tym filmie. I jedyna dobrze zagrana. Króliczek jest ubrany w sukienkę, nosi na głowie worek (przypomina nieco Jasona z drugiej części Piątku Trzynastego), a że mężczyzna postury jest słusznej, jego wygląd budzi respekt. Zresztą jego zachowanie również przywodzi na myśl wspomnianego już Jasona czy Leatherface'a. Króliczek jest niemy, brutalny i ma całkiem odmienne od normalnego pojęcie etyki i miłości bliźniego. Chociaż podobnie jak Skórzana Twarz dużą estymą darzy swoją rodzinę.

Filmu nie ratują nawet sceny zabójstw i efekty gore, które są równie mierne jak aktorstwo. Zresztą jak można się spodziewać dobrych efektów wizualnych, skoro nawet scena podróży vanem jest nakręcona przy pomocy blue boxa?

Cały film jest nad wyraz przeciętny i przewidywalny. Dochodzi do tego fatalne aktorstwo, amatorskie wykonanie. Wszystko to jednak da się znieść biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z produkcją amatorską. Szkoda, że film jest jednak dystrybuowany jako film profesjonalny, a z zawodowstwem nie ma on nic wspólnego. Krótko mówiąc - tylko dla radykalnych fanów obozowych slasherów.

Screeny

HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER HO, CAMP SLAUGHTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ obozowy slasher
+ momentami interesująca muzyka
+ ukłon w stronę klasyki slasherów

Minusy:

- aktorstwo
- zdjęcia
- efekty
- przewidywalny scenariusz
- scena pościgu Króliczka za samochodem
- blue box w 2004 roku?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -