Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CALL OF CTHULHU, THE

CALL OF CTHULHU, THE

Zew Cthulhu

ocena:9
Rok prod.:2005
Reżyser:Sean Branney
Kraj prod.:USA
Obsada:Matt Foyer, John Bolen, Ralph Lucas, Chad Fifer, David Mersault
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.54
Głosów:46
Inne oceny redakcji:
Shadock - 9
M@rio - 8

Howard Philips Lovecraft - Mistrz grozy, Samotnik z Providenca - tej postaci chyba żadnemu wielbicielowi horroru nie trzeba przedstawiać. W swoim krótkim życiu napisał wiele listów, wierszy i przede wszystkim opowiadań. Jego utwory cechowała niesamowita fantazja, subtelny niepokój, mrok, groza, i klimat od którego włos jeży się na głowie. Najbardziej znanym z opowiadań Mistrza jest właśnie "Zew Cthulhu", którego ekranizacje chciałbym Wam przedstawić.

Cthulhu, Wielki Przedwieczny, stare bóstwo opisywane przez szalonego Araba Abd Al-Ahzreda w przeklętej księdze Necronomicon – Księdze Martwych Imion, które zamieszkało na Ziemi jeszcze przed pojawieniem się ludzi, teraz spoczywa na dnie oceanu w swym cyklopowym mieście R’lyeh i czeka na dzień, w którym gwiazdy ułożą się w odpowiednim porządku, a on będzie mógł raz jeszcze panować na tym ludzkim padole...

Umierający profesor pozostawia swojemu wnuczkowi kolekcję dokumentów dotyczących Kultu Cthulhu. Potomek profesora zaczyna dociekać, czemu studiowanie tegoż kultu tak fascynowało jego dziadka. Kawałek po kawałku, zaczyna zgłębiać zapiski dziadka, wycinki z gazet i inne informacje zdobywane od ludzi, którzy mieli styczność z tajemniczym kultem. Koniec końców badania Kultu Cthulhu stają się dla niego, tak jak wcześniej dla jego dziadka, życiową obsesją. Nie trzeba długo czekać, by badanie przerażających, tajemnic wpłynęło destrukcyjnie na umysł młodego mężczyzny. Wkrótce i on zaczyna słyszeć w swych snach zew Cthulhu.

No cóż... Film ten jest po prostu niesamowity. Nie mam do niego absolutnie żadnych zastrzeżeń. Długo czekałem na pojawienie się tego dzieła i prawdę mówią nieco się obawiałem, że reżyser jak i ekipa filmowa nie podołają temu, jakże trudnemu zadaniu. Jednak to, co zobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwanie! Opowiadania Lovecrafta są ciężkie do zekranizowania, na co składa się kilka czynników. Jednym z nich jest niesamowity klimat grozy, wszechogarniające zło, baśniowość, które naprawdę trudno jest oddać na srebrnym ekranie. Innym problemem jest kłopot w wiernym ukazaniu realiów, w których pisarz żył, tworzył i osadzał akcję swoich opowiadań, czyli początków XX wieku.

Ale do rzeczy. "The Call of Cthulhu" jest najwierniej nakręconym filmem na podstawie opowiadania Lovecrafta pod tym samym tytułem. Film jest wykonany w czarno-białej konwencji, z dodanymi efektami imitującymi leciwy wiek kliszy filmowej, czyli wszelkiego rodzaju przesuwające się czarne paski, plamki, czy skazy tak typowe dla filmów początku XX wieku. Drugą ważną sprawą, wpływającą na jakość filmu, jest fakt, że obraz jest absolutnie niemy! Musiało to sprawić aktorom nie lada problem, ale poradzili sobie po mistrzowsku odgrywając swoje role energicznie, teatralnie i tak, by widz rozumiał, o co chodzi w scenie jedynie oglądając ich ruchy i mimikę. Oba te czynniki dodają tajemniczości i klimatu całemu obrazowi i wraz z niesamowitą muzyką, niespokojną i niepokojącą, tworzą idealny podkład dla idealnej fabuły.

Sukces filmu Branneya zawdzięczamy również ciekawym scenografiom. Mroczne, posępne bagna, czy też cyklopowe miasto R’lyeh – dom wielkiego Cthulhu ukazane są w sposób idealny. To drugie jest wykonane zgodnie z opisem w opowiadaniu Mistrza. Scenografowie naprawdę się postarali, a mieli niełatwy orzech do zgryzienia tworząc tak dobrze miasto, które zgodnie z opisem nie zostało zbudowane przez ludzi.

Podsumowując "Zew Cthulhu" jest najwierniejszą ekranizacją prozy Lovecrafta, jest pozycją obowiązkową dla każdego fana twórczości Samotnika z Providence. Polecam go również każdemu, kto lubi dobre, mroczne kino. Nie pozostaje mi nic innego do dodania jak tylko: CTHULHU FTAGN!

Screeny

HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE HO, CALL OF CTHULHU, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat!
+ czarno-biała, niema realizacja, która dodaje tylko tajemniczości
+ wierne wykonanie
+ teatralność
+ realia początku XX wieku
+ gra aktorów

Minusy:

- praktycznie brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -