Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SARS WARS

SARS WARS

Wojny SARS

ocena:7
Rok prod.:2004
Reżyser:Taweewat Wantha
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Suthep Po-ngam, Supakorn Kitsuwon, Phintusuda Tunphairao, Lena Christensen, Andrew Biggs , Somlek Sakdikul, Peud Blackcat , Chatchai Doroman, Noppadol Nopsuwanchai
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.43
Głosów:7
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 5

Kinematografię tajlandzką polski widz poznał głównie dzięki filmom akcji, takim jak chociażby "Ong-Bak". Niedawno dużą popularność wśród miłośników horrorów uzyskał wspaniały "Shutter".
"Wojny SARS" reprezentuje nieco inne spojrzenie na materię filmową. To pastisz horroru i to w najlepszym wykonaniu.

Wbrew rządowym zapewnieniom ostatnia, najgroźniejsza mutacja wirusa SARS, zmieniająca ludzi w zombie, przedostaje się do Tajlandii. Dziwnym zrządzeniem losu jej pierwszą ofiarą zostaje wynalazca szczepionki przeciwko zarazie Dr Bryan Thompson. Zarażony naukowiec, a właściwie już krwiożerczy zombie, atakuje przypadkowe osoby na parkingu hotelowym. Bestie szybko opanowują hotel. W budynku zatrzymali się gangsterzy, którzy uwięzili Liu - córkę wpływowego biznesmena, w celu uzyskania za nią okupu. Ojciec dziewczyny wysyła na pomoc mistrza sztuk walki Khuna, który będzie musiał sie zmierzyć nie tylko z porywaczami, ale również z dużą ilością zombie, pewnym bardzo dużym gadem, różnymi przeciwnościami losu i pomocą niesioną przez rząd Tajlandii.

Twórcy filmów o zombie, które zamiast przerażać starają się widza rozśmieszyć nader często wykorzystują pomysły zawarte w trylogii Romero. "Wojny SARS" są przykładem dzieła o zamyśle fabularnym podobnym do "Świtu żywych trupów". W dziele Romero grupa ocalałych ludzi zamyka się w gigantycznym centrum handlowym i stara się uniemożliwić zombie dostanie się do środka. W "Wojnach.." akcja rozgrywa się w hotelu, a żywe trupy od początku są w środku. Wyglądają bardziej na monstrualne wampiry, podobnie jak w "Versus" Ryuchei Kitamury. Początkowo poruszają się "klasycznie" tzn. ospale i powoli, po to by w odpowiedniej chwili przyspieszyć. Jednym z wrogów ludzi w hotelu jest olbrzymi wąż, będący łatwo zauważalnym nawiązaniem do filmu "Anakonda" Luisa Llosy.

W warstwie humoru widać wyraźną inspirację komediami z udziałem Leslie Nielsena, czyli dominują proste gagi i głupawe teksty. Nie koniec na tym. Jedna ze scen erotycznych wyraźnie jest "ściągnięta" z pierwszej części "Nagiej Broni". Jakby i tego było mało autorzy tego "horroru" naśmiewają się ze świetlnych mieczy Rycerzy Jedi, użytych tutaj jako jedna z broni do zwalczania zombie. Oczywiście takich "cytatów filmowych" znaleźć można więcej. Czasem wydaje się, że cudze pomysły zbyt dominują nad wkładem własnym ekipy filmowej.

Szybka akcja nie mogła obyć się bez narodowego sportu tajów - muay thai. Sceny walki nie są jednak nadmiernie rozbudowane, złożone z prostych układów nie przekonują, że Tajowie znają się na tym sporcie.

Pozytywne wrażenie na widzu pozostawia dobrze wykonana charakteryzacja żywych trupów, którym nie nadano wprawdzie indywidualnych osobowości, jednak wizualnie wyraźnie odróżniają się od siebie. Niestety wykonane przy pomocy komputera efekty wizualne byłyby dobre w latach osiemdziesiątych. W obecnych czasach widz wymaga znacznie więcej, niż tak takie "plastikowe" potwory.

"Wojny SARS" to nagłe zwroty akcji, zaskakujący i dziwny wątek romantyczny, duża ilość krwi plus miks scen z wielu filmów, to coś co zadowoli każdego, kto gustuje w tego typu kinie. W innym wypadku lepiej nie oglądać.

Screeny

HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS HO, SARS WARS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła i wartka akcja
+ ciekawie użyte "cytaty filmowe"
+ po prostu zabawny
+ charakteryzacja

Minusy:

- efekty wizualne
- trochę bez pomysłu sceny walki
- nadmierny wkład cudzych pomysłów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -