Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZOMBIEZ

ZOMBIEZ

Zombiez

ocena:1
Rok prod.:2005
Reżyser:Zachary Winston Snygg
Kraj prod.:USA
Obsada:Jenicia Garcia, Jakeem Sellers, Randy Clark
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:1
Ocena użytkowników:3.25
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Jak wygląda klasyczny zombie? Czy jest to ledwo co poruszający się kawałek ożywionego ludzkiego ciała do jakiego przyzwyczaił nas George Romero w "Night of the Living Dead", a może przeciwnie, żywy trup to hiper-szybki, inteligentny i zdolny do okazywania ludzkich uczuć stwór? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ filmowa rzeczywistość stworzyła już kilkanaście takich wizerunków, poczynając od zakochanych zombie ("Return of the Living Dead 3", "Cemetery Man"), a na krwiożerczych, bezdusznych kreaturach kończąc ("Zombie Flesh Eaters", "The Beyond").

Pewnego dnia, Josephine - młoda, pracująca na budowie czarnoskóra dziewczyna - zaatakowana zostaje przez maniaka z hakiem. Dziewczynie udaje się uciec jednak zdecydowanie mniej szczęścia mają jej koledzy z pracy, którzy zostają rozszarpani przez grupę wygłodniałych zombich... Dzień później wszystko zaczyna wskazywać na to, że Josephine jest jedną z nielicznych przetrwałych w okolicy ludzi, zaś żywych trupów z każdą następną chwilą zaczyna przybywać!

Ukazane w filmie zombie są dalekie od przyjętej konwencji, do której przyzwyczaili nas najwięksi twórcy gatunku z Georgem Romero i Lucio Fulcim na czele. Żywe trupy z "Zombiez" biegają, zręcznie posługują się narzędziami (haki, kosy, tasaki), które służą im do atakowania ludzi, a nawet... mówią! Pomysł, choć nie nowy to jednak chybiony bo w efekcie cały film sprowadza się do ukazywania ścigających ludzi zombich. Co więcej, charakteryzacja to element, o którym w zasadzie możemy zapomnieć ponieważ takowej brak! Filmowe żywe trupy to zwykli, nieucharakteryzowani aktorzy o sylwetkach, których niejeden żywy mógłby pozazdrościć.

Oglądając film nie sposób pominąć pewnego istotnego szczegółu. Mianowicie, wszyscy pierwszoplanowi bohaterowie to afroamerykanie. Podobnie rzecz ma się z aktorami drugoplanowymi choć tu daje się wyłapać pojedyncze, aczkolwiek naprawdę rzadko występujące, wyjątki. Czyżby próba stworzenia "czarnej", hip-hopowej odsłony "Nocy żywych trupów"? Wszystko na to wskazuje... Nawet od strony muzycznej nie mamy już do czynienia z ciężkimi rockowymi riffami, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić w innych, powstających równocześnie horrorach. Zamiast nich mamy podkład z pogranicza r'n'b.

Określenie filmu "Zombiez" mianem słabego horroru było by z mojej strony brakiem konsekwencji. Obraz ten jest po prostu kiepski i nijak. Jego miejsce w szyku zombie movies plasuje się w okolicach najgorszych przedstawicieli tej klasy kina ("Children of the Living Dead", "Oasis of the Zombies", "Zombie Lake"). Brak klimatu, nastroju grozy, elementów zaskoczenia, brak składnej i wciągającej fabuły, kiepskie sceny i efekty gore na poziomie wczesnego Rogera Cormana, wołająca o pomstę do nieba gra aktorów... oj, można by tak jeszcze długo wymieniać! Zdecydowanie odradzam!

Screeny

HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ HO, ZOMBIEZ

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ brak

Minusy:

- jeden z najgorszych filmów o zombie
- brak elementów zaskoczenia
- brak nastroju grozy
- kiepskie (nieudane) sceny gore
- fatalna fabuła
- zachowanie tytułowych zombie
- zachowanie głównej bohaterki filmu
- uroda głównej bohaterki filmu
- charakteryzacja
- gra aktorów
- dialogi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -