Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CELLO, THE

CELLO, THE

Wiolonczela

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Lee Woo-cheol
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Seong Hyeon-ah , Park Da-an , Jeong Ho-bin , Jeong Yoo-mi , Kim Na-woon
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:15
Inne oceny redakcji:
Kamiko - 6

Kinematografia koreańska przyzwyczaiła już widzów do produkcji świetnych horrorów, w których widoczne są pewne trendy, zarówno w warstwie proponowanych widzowi tematów jak i użytych w tym celu środków. Widz dobrze już poznał azjatyckie, długowłose zjawy. Czy potrafią one wciąż straszyć? "Wiolonczela" udowadnia, że tak! Chociaż jego dramatyczna konwencja sprawiła, że nie przerażają tak bardzo, jak japońska "konkurencja".

Mi-ju była w młodości dobrze zapowiadającą się wiolonczelistką, która zrezygnowała kariery, ze znanych tylko sobie powodów. Obecnie zajmuje się nauczaniem w szkole muzycznej. Kobieta razem z rodziną mieszka w dużym domu. Pomimo, że jej starsza córka jest niedorozwinięta psychicznie, życie rodziny przebiega szczęśliwie i spokojnie. Pewnego dnia w pokoju nauczycielskim pomiędzy Mi-ju a jedną z jej byłych uczennic dochodzi do kłótni. Nastolatka zarzuca pani profesor, że ta zniszczyła jej życie wystawiając zbyt niskie oceny. Jeszcze tego samego dnia otrzymuje smsa z pogróżkami. Kolejne dni przynoszą kolejne groźby smsowe. Mi-ju znajduje w szafce w pokoju nauczycielskim pudełko ze zdechłym, rozkładającym się szczurem. Ktoś również usiłuje ją przejechać samochodem. Nauczycielka powiadamia policję oskarżając o to grożącą jej wcześniej uczennicę, ale nie tylko praca staje się dla niej źródłem stresu. Jej dom staje się areną dziwnych, nadnaturalnych wydarzeń.

"Wiolonczela" to kolejny azjatycki horror, w którym jego twórcy, usiłują przerazić długowłosą dziewczyną. Film straszy widza również przy pomocy całego arsenału środków - rozlewająca się wokół postaci czarną "chmurą", czy też wizerunkiem kobiety znajdującej się w kompletnie zdemolowanym pokoju, z rozmazanym na twarzy makijażem. To tylko niektóre przykłady. Wszystkie te elementy, pomimo iż użyte bardzo sprawnie powodują, że widz "podskakuje w fotelu. Te pomysłami były wielokrotnie zastosowane w wielu horrorach i nie trwożą już w takim stopniu.

Na szczególną uwagę zasługuje fabuła, która od początku wciąga i w miarę postępu, akcja rozwija się co raz szybciej i z każdą chwilą staje się bardziej mroczna i tajemnicza. Nie należy spodziewać się kolejnego filmu o nawiedzonym domu, bo nie on, czy opętani domownicy są najważniejsi. Przedstawioną historię zbudowano wokół głównej bohaterki, a raczej emocji, które zaczynają dominować w jej życiu i postrzeganej przez nią rzeczywistości. Pierwsze chwile filmu sugerują widzowi, że będzie miał do czynienia z dramatem, w którym ważną rolę odegra przeszłość głównej bohaterki związana z niespełnioną karierą wiolonczelistki. I tak jest, chociaż z czasem pojawiają się zjawiska nadprzyrodzone, najpierw tylko w nocy potem, również i za dnia. Cały czas widz ma do czynienia z tajemnicą i rozwój wypadków zmierza do zaskakującego i zatrważającego finału. Pozytywne wrażenie na widzu pozostawia również charakteryzacja wykonana bardzo dobrze i starannie. Dobrym przykładem jest twarz długowłosej zjawy, która nie jest tak biała, jak w innych tego typu horrorach. Co okazało się krokiem dobrze przemyślanym, gdyż duch, postać z przeszłości nauczycielki, wydaje się żyć.

Muzykę do filmu skomponowano głównie na instrumenty smyczkowe, które świadomie usypiają widza delikatnością brzmienia, by nieoczekiwanie w momentach mrożących krew w żyłach, wstrząsnąć nim i zmienić się w nieprzyjemne "skrzypienia", metaliczne dźwięki. Czasem bywa to jednak chwyt zbyt przewidywalny i psuje efekt zaskoczenia.

Obraz można polecić nie tylko fanom azjatyckiego horroru, ale również osobom, które chcą zostać nie tylko przestraszone, ale i obejrzeć ciekawie przedstawiony problem rozrachunku bohaterki z upiorami przeszłości.

Screeny

HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE HO, CELLO, THE

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa, wciągająca fabuła
+ zakończenie
+ charakteryzacja

Minusy:

- udźwiękowienie filmu, które czasem psuje efekt zaskoczenia
- nadmierne korzystanie z wyeksploatowanych efektów specjalnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -