Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CREEP

CREEP

Lęk

ocena:8
Rok prod.:2004
Reżyser:Christopher Smith
Kraj prod.:USA / Niemcy
Obsada:Franka Potente, Vas Blackwood, Sean Harris, Jeremy Sheffield, Ken Campbell, Paul Rattray, Kelly Scott, Craig Feckrell
Autor recenzji:Paranoid Android
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.45
Głosów:67
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 8
Skaraś - 8
M@rio - 7

Na początek chciałbym podzielić się swoja refleksją na temat nowych horrorów. Otóż, ostatnio są one coraz lepsze, bardziej sensowne i nawet dla starych wyjadaczy mogą okazać się zaskakujące. Mam na myśli takie tytuły jak m.in: "House of Wax", (opisywany) "Creep" czy "Land of The Dead". Mam nadzieję, że horror wyjdzie z impasu, w którym znajduje się już od kilku ładnych lat i odzyska utracone miejsce w światowej kinematografii, stając się z gatunku niszowego, popularnym i pożądanym.

...Kate urywa się z przyjęcia, na którym napastowana jest przez swojego kolegę z pracy. Od koleżanki dowiaduje się, że dzisiejszego wieczoru do miasta ma zawitać George Clooney, postanawia więc spotkać się z aktorem. Nie może złapać taksówki, więc decyduje się dojechać na ustalone miejsc metrem. Zasypia jednak... Budzi się już po zamknięciu stacji, uświadamiając sobie, że w nocy nie ma stamtąd wyjścia i będzie musiała poczekać aż do rana. Wtedy na peron wjeżdża pociąg, do którego Kate wsiada. W środku już czeka na nią Guy, który usiłuje ją zgwałcić. Nie udaje mu się to, gdyż zostaje brutalnie wyszarpany z wagonu przez nieznanego wybawcę kobiety. Bardzo szybko jednak ten ”dobry” okazuje się być bezwzględnym mordercą, a okazana pomoc jest tylko chwilowym ocaleniem...

Film jest zrealizowany w bardzo porządny sposób, począwszy od pracy kamery, poprzez dźwięk, efekty specjalne, a na grze aktorskiej kończąc. Ciekawie wypada także mroczna atmosfera, którą tworzy zamknięta na noc stacja metra wraz ze swoimi wszystkimi tajemnicami, niezauważalnymi w dzień, kiedy wszystkie korytarze zaludniają się spieszącymi ludźmi. Doskonale wypada także eskapada Kate i Jima po jeszcze niższych lub już od dawna nieużywanych, a zarazem strasznych, piętrach i pomieszczeniach stacji. Ich sceneria - brudne ściany, dziwne sprzęty itp.- jeszcze bardziej podsyca niepokój, napięcie i grozę. Jednak największym plusem filmu jest "on", czyli morderca. Zmutowana bestia, zabijająca lub więżąca swoje ofiary beż żadnej racjonalnej przyczyny, pozbawiony skrupułów i wyrzutów sumienia potwór, którego jedynym celem jest zemsta.

W „Creep” mamy do czynienia z małą ilością postaci, dzięki czemu bardziej przeżywamy ich losy. Dodatkowo są one skonstruowane w taki sposób, że każdy z nas mógłby stać się jedną z nich.

Polecam sięgnięcie po film, który pomimo swoich kilku oczywistych wad, z których najbardziej drażniącą jest powtarzanie schematu „zabawy w chowanego” - ktoś ucieka, ktoś kogoś goni, następnie role się odwracają i tak w kółko - stoi na wysokim poziomie i na pewno dostarczy miłej rozrywki wszystkim, którzy lubią się bać.

Screeny

HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP HO, CREEP

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo dobre efekty
+ drastyczny
+ "zły"
+ akcja od początku do końca
+ konkretne zakończenie
+ odtwórczyni głównej roli spodoba się męskiemu gronu odbiorców

Minusy:

- Creep to wciąż jeszcze nie "to" co chciałbym zobaczyć
- dość wyeksploatowany temat
- wtórny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -