Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SIXTH SENSE, THE

SIXTH SENSE, THE

Szósty Zmysł

ocena:8
Rok prod.:1999
Reżyser:M.Night Shyamalan
Kraj prod.:USA
Obsada:Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Colette
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.28
Głosów:50
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 8
Skaraś - 7

"Człowiek, który nie boi się prawdy, nie musi wcale lękać się kłamstwa." powiedział kiedyś Thomas Jefferson. Przerażające jest to, że najbardziej obawiamy się właśnie prawdy. Boimy się prawdy o sobie. Boimy się również, że ktoś z naszych bliskich ma jakieś tajemnice. "Szósty zmysł" ostrzega, że możemy dowiedzieć się o sobie i innych więcej niż byśmy chcieli.

Malcolm Crowe to wspaniały psychiatra, który szybko dociera do źródła problemów dzieci i je rozwiązuje. Pewnej mrocznej nocy, do jego domu włamuje się jego były pacjent. Strzela do lekarza, a potem popełnia samobójstwo. Od tego czasu Malcolm nie może sobie wybaczyć, że nie uleczył chłopca. Pewnego dnia, natrafia się okazja, aby odkupić swoje winy. Jego leczeniu zostaje poddany młody Cole Sear. Jest zamknięty w sobie i nie dogaduje się z innymi dziećmi. Poza tym ma kłopoty w szkole i wychowuje go samotna matka. Psychiatra oczywiście uznaje, że chłopcu brakuje ojca. Gdzie tu horror? No cóż, problem chłopca jest o wiele bardziej skomplikowany i mroczny niż Malcolmowi się wydaje. Cole widzi duchy, a co gorsze one też go widzą...

Jest to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat. Buduje niesamowite napięcie. Co prawda narasta ono długo, ale warto poczekać. Nie zniechęcajcie się pierwszymi 20 minutami. Film rozkręca się po tym krótkim wstępie i już do końca trzyma widza wbitego w fotel. Sama muzyka wprowadza nas w stan napięcia i oczekiwania. Następnie pojawiają się pierwsze lokalizacje, jak piwnica domu Crowe’a. Są to miejsca zwykłe, a jednocześnie w jakiś sposób niepokojące. Poza tym, kiedy już przeżyjemy wszystkie mrożące krew w żyłach i trzymające w napięciu momenty filmu, pozostaje zakończenie. W ostatnich latach zakończenia zdecydowanie sprawiają zawód widzowi. Niestety niewielu filmowców potrafi zaskoczyć współczesnego odbiorcę. Jednakże zakończenie "Szóstego zmysłu" spełnia swoje zadanie i gwałtownie rozbudza uśpioną czujność widza.

Z całego filmu, pod wątpliwość poddałabym wyłącznie aktorstwo Bruce’a Willisa. Niestety kojarzy się on z filmami akcji, a nie grozy. Co do młodego Osmenta, nie mam wątpliwości. To zdecydowanie hollywoodzki talent przyszłości.

Podsumowując, uważam, że "Szósty zmysł" to doskonały horror, który naprawdę przeraża. Jednakże nie radzę oglądać go więcej niż raz, bo film traci wtedy większość uroku.

Screeny

HO, SIXTH SENSE, THE HO, SIXTH SENSE, THE HO, SIXTH SENSE, THE HO, SIXTH SENSE, THE HO, SIXTH SENSE, THE HO, SIXTH SENSE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ scenografia
+ Haley Joel Osment
+ zakończenie

Minusy:

- Bruce Willis

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -