Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MONSTER MAN

MONSTER MAN

Monster Man

ocena:7
Rok prod.:2003
Reżyser:Michael Davis
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Jungmann, Justin Urich, Aimee Brooks, Michael Bailey Smith, Joe Goodrich
Autor recenzji:TSR
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.25
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Co może powstać, gdy osoby, które możemy kojarzyć głównie z nowomodnymi, amerykańskimi komediami, biorą się za stworzenie horroru? Będzie to komedia z elementami filmu grozy, czy może horror z dużą dawką humoru? Jest jeszcze trzecia możliwość: Przyzwoita parodia, wykorzystująca pomysły z wielu znanych horrorów, taka jak "Monster Man".

Adam, wyrusza w daleką podróż na ślub swojej byłej dziewczyny. Jest on typem grzecznego, niezbyt zaradnego chłopaka i właśnie przez swój charakter stracił ukochaną, którą wciąż darzy dużym uczuciem. Ku zaskoczeniu Adama, w podróży towarzyszy mu Harley, który jest jego całkowitym przeciwieństwem. W myśl powiedzenia "kto się czubi, ten się lubi", są oni przyjaciółmi i ciągłe sprzeczki oraz dokuczliwe zachowanie zadufanego w sobie Harleya nie są w stanie tego popsuć. Przemierzając pustkowia, chłopaki zabierają po drodze atrakcyjną autostopowiczkę o imieniu Sarah. Mimo, że Harley niemal natychmiast zaczyna podrywać dziewczynę, jej uwaga skupia się na Adamie. Wywiązuje się między nimi romans i Sarah pomaga nieśmiałemu chłopakowi zyskać pewność siebie potrzebną do walki o utraconą miłość. Tymczasem podróży bohaterów zaczynają towarzyszyć dziwne okoliczności. Ogromny pojazd próbuje ich zepchnąć z drogi, ktoś podrzuca im w motelu martwe zwierzę, a okolicznym mieszkańcom brakuje kończyn. Oczywiście te wydarzenia to tylko preludium do tego, jak niebezpieczna okaże się dalsza podróż.

Reżysera tego filmu możemy kojarzyć głównie jako autora "100 Girls". Odtwórca roli Adama, Eric Jungmann, znany jest przede wszystkim z "Not Another Teen Movie", a grający Harleya Justin Urich wystąpił m.in. w "How High". Jak widać, za "Monster Mana" odpowiadają w dużej mierze osoby znane z komedii. Również ten film posiada wiele cech tego gatunku. Już samo zestawienie charakterów dwóch głównych postaci powoduje występowanie wielu humorystycznych sytuacji. Niestety poziom poczucia humoru, jakie zaprezentowano nam w "Monster Man" niewiele odbiega od tego, który jest zawarty w wymienionych powyżej komediach. Często jest to niewybredny komizm słowny z podtekstem erotycznym, dlatego niektórych może drażnić infantylnością. Jeżeli jednak widz nie oczekuje w filmach inteligentnego humoru, powinien się dobrze bawić, gdyż niektóre sceny naprawdę potrafią rozśmieszyć.

Zapewne nie zdziwi nikogo fakt, że bardziej komediowy nastrój ma pierwsza połowa filmu. W drugiej, akcja nabiera tempa i "Monster Man" staje się całkiem wciągającym obrazem. Niestety, osoby oczekujące po tym filmie napięcia będą zawiedzione. Występuje tu sporo scen zapożyczonych z innych, znanych horrorów, dlatego widz, który jest choć trochę obeznany w temacie, nie ujrzy tu nic nowego. Widzimy m.in. psychopatyczną rodzinkę, podróż samochodem przez pustkowia z obowiązkową wizytą na stacji benzynowej z obskurną toaletą oraz tajemniczy pojazd z zaciemnionymi szybami wymijający samochód głównych bohaterów. Jeżeli wykażemy odrobinę dobrej woli i przymkniemy oko na wtórność pomysłów, staje się ona największym atutem filmu Davisa. Wszelkie zapożyczone sceny ukazane są bowiem z przymrużeniem oka i dzięki temu "Monster Man" jest swoista parodią znanych filmów grozy. Dobrą zabawą może okazać się zgadywanie, z jakich obrazów scenarzysta zaczerpnął konkretne sytuacje. Wymienić tu można przede wszystkim TCM oraz "Jeepers Creepers", ale uważny widz skojarzy z pewnością wiele innych tytułów.

Nie jest łatwo ocenić "Monster Man". Dla niektórych widzów jego wady okażą się zaletami, dla innych odwrotnie. Nie ma co ukrywać, że jako horror film ten wypada blado. Brak atmosfery grozy i mnogość oklepanych pomysłów, mogą zrazić osoby, które nie podejdą do tego filmu z dystansem. Ci, którzy to uczynią, mogą jednak liczyć na półtorej godziny dobrej zabawy, gdyż jest to z pewnością parodia godna polecenia.

Screeny

HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN HO, MONSTER MAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Chwilami potrafi rozśmieszyć
+ Bez zastrzeżeń co do oprawy wizualnej
+ Możliwość odgadywania tytułów filmów, z których zaczerpnięto pomysły
+ Ogląda się go lekko I przyjemnie
+ Całkiem udana parodia
+ Zabawne zakończenie

Minusy:

- Niski poziom poczucia humoru
- Dla niektórych – wtórność oraz brak logiki
- To nie horror, lecz parodia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -