Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING

CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING

Dzieci Kukurydzy IV - Zgromadzenie

ocena:3
Rok prod.:1996
Reżyser:Greg Spence
Kraj prod.:USA
Obsada:Naomi Watts, Jamie Renee Smith, Karen Black, Mark Salling, Brandon Kleyla
Autor recenzji:QQ
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6.13
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Jest wiele filmów autentycznie kiczowatych i złych, które jednak zyskują rzesze fanów i status ‘kultowych’. "Dzieci Kukurydzy 4" nie jest filmem ani złym, ani głupim, a jednak nie wyobrażam sobie, iż ktokolwiek mógłby go polubić. Brakuje mu najważniejszego - własnego stylu.

Młoda studentka medycyny, Grace Rhodes, przybywa do swojego rodzinnego miasteczka. Zastaje tam chorą psychicznie matkę, która odczuwa obsesyjny lęk przed przekroczeniem końca ścieżki prowadzącej od domu do pól kukurydzy, oraz dwójkę rodzeństwa. Jeszcze tej samej nocy wszystkie dzieci w miasteczku dostają wysokiej gorączki, która zwiastuje nadejście Tego, Który Kroczy Między Rzędami, a wraz z nim żądzy mordu, zabijania dorosłych... Dla Grace to coś więcej niż tylko walka z demonami, we wszystko zamieszana jest jej mała siostra, którą bardzo kocha. Dzielna kobieta postanawia uratować dziecko i ludzi z miasteczka.

O filmie nie można napisać wiele. Nie dlatego, że jest zupełnie zły - bo nie jest. Jest tak bardzo nijaki, jak to tylko możliwe. Bezpłciowy i bez charakteru, nie posiada żadnych wyraźnych cech, jakie zwykle zapamiętuje się z seansu. Tu brakuje ciekawej muzyki, nieprzeciętnego aktorstwa czy zawiłości fabularnych. Wszystko jest niewyobrażalnie proste i wręcz banalne. Nietrudno przewidzieć, co wydarzy się za moment. Chwile, które mają być straszne wywołują jedynie niemożliwe do zwalczenia deja vu i natłok myśli w stylu ‘skąd ja to znam?’. To gorzej niż gdyby był słaby. Kiepskie filmy przyciągają ludzi, fani horroru kochają księdza zabijającego zombie ciosami karate czy wyzwolone seksualnie kukiełki Petera Jacksona. Nikt natomiast nie kocha przeciętności, i w tym tkwi cały problem ‘Dzieci Kukurydzy 4’.

Po aktorach nie powinno spodziewać się wiele, gdyż nic ciekawego nie mają do zaoferowania. Naomi Watts, pomimo, iż odtwarza główną rolę pozostaje niezauważona i odległa. W filmie jest tylko ciałem, nie ma natomiast jej ducha. Po prostu odklepuje swoje kwestie niczym modlitwę, bardzo nudny pacierz. Również Karen Black wcielająca się w rolę chorej psychicznie kobiety gra sztywno i mało przekonująco. Nie jest to zupełny brak profesjonalizmu, lecz raczej chłodna obojętność.

Film mógłby swobodnie wyjść poza serię i istnieć jako autonomiczne dzieło, bez cyferki po tytule. Jedynym elementem łączącym go z ‘Dziećmi Kukurydzy’ są pola owego warzywa rozciągające się daleko i szeroko jak wzrokiem sięgnąć. Wspomniany jest również Ten Który Kroczy Poza Rzędami, czego również mogłoby po prostu nie być, jest raczej pretekstem niż przyczyną. Brakuje wyraźnego przywódcy dzieci, które raczej zdają się cierpieć z powodu ujawnienia się ich bóstwa (wysoka gorączka pierwszej nocy) niż przeżywać religijne uniesienie. Podczas scen zabijania dorosłych ludzi przywodzą raczej na myśl bawiące się dzieciaki niż spokojnych i fanatycznych boskich ‘posłańców’.

I cóż by rzec na koniec? Film nie jest totalną klapą, ale nie zasługuje na poświęcanie mu blisko dziewięćdziesięciu minut. Właśnie za tę jego nijakość i wypranie z emocji oceniam go tak nisko.

Screeny

HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING HO, CHILDREN OF THE CORN IV - THE GATHERING

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nie jest jeszcze najgorszy z serii
+ początek

Minusy:

- nudny
- nijaki
- nieciekawy
- wyprany z emocji
- kiepskie aktorstwo
- zbyt prosty
- bardzo przeciętny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -