Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MADMAN

MADMAN

Szaleniec

ocena:5
Rok prod.:1982
Reżyser:Joe Giannone
Kraj prod.:USA
Obsada:Gaylen Ross, Tony Fish, Harriet Bass, Paul Ehlers
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Na początku lat 80-tych cała masa seryjnych morderców i najprzeróżniejszych psychopatów gościła na ekranach kin wielokrotnie. Jason Voorhees? Był! Michael Myers? Też był! Był również upiorny dozorca Cropsy, morderca w przebraniu żołnierza, czyli Prowler, obłąkany dzieciak z filmu Pieces i wielu, wielu innych. Ale zaraz zaraz, nie było jeszcze szalonego leśniczego Marza. Panie i Panowie - oto Madman!

Leśny obóz, wieczór, ognisko. Uczestnicy opowiadają sobie różne mrożące krew w żyłach historyjki. Jedną z takich historii jest legenda o żyjącym w pobliskiej okolicy farmerze-leśniczym o imieniu Marz. Był to człowiek niezwykle okrutny, nade wszystko uwielbiał pić i znęcać się nad swoją rodziną. Pewnego dnia Marz wziął siekierę i bez litości porąbał żonę i dzieci. Gdy okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się o tym, postanowili zlinczować szalonego farmera. Powiesili go na gałęzi, w twarz zdzielili go siekierą i tak pozostawili. Lecz po pewnym czasie okazało się, że Marz zniknął bez śladu. Podobno wciąż żyje i ukrywa się gdzieś w gęstwinie leśnej. Biada temu, kto wymówi na głos jego imię, bowiem wtedy Marz powróci, by mordować każdego, kto wejdzie mu w drogę. Jeden z młodych uczestników obozu lekkomyślnie wzywa Marza, nie spodziewając się zupełnie, że jeszcze tej nocy szaleniec przybędzie, by zebrać krwawe żniwo.

"Madman" powstał na fali sukcesu "Piątku 13-go" i niczego nowego do gatunku slasherów nie wnosi. Stary sprawdzony schemat – w lesie grasuje maniak i brutalnie morduje przebywającą tu, na swoje nieszczęście, młodzież. Jedyne, co wyróżnia nieco ten film od całej masy identycznych produkcji są zdjęcia i ciekawa kolorystyka. Urzekają zwłaszcza sceny nocne, gdzie przebija czerwień lub granat. Dosyć zabawna jest postać zabójcy (w tej roli Paul Ehlers), który wygląda, jak nie przymierzając, lekko zdeformowany Dziad Borowy z komiksów o Kajku i Kokoszu. Sposoby, jakimi uśmierca niewinną młodzież, są dość pomysłowe i nieźle wykonane. Cieszą oko fana krwawych scen wszelkie dekapitacje czy podcięcia gardeł. Lecz brak w tym filmie czegoś więcej, co sprawiłoby, że "Madman" byłby pozycją, do której chętnie się wraca. W efekcie otrzymujemy zatem zupełnie przeciętną produkcję Z pewnością będzie ona za gratką dla wielbicieli wczesnych slasherów i tym właśnie polecam „Madmana”.

Screeny

HO, MADMAN HO, MADMAN HO, MADMAN HO, MADMAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezłe zdjęcia
+ kolorystyka
+ sporo krwawych momentów

Minusy:

- po prostu kolejny przeciętny slasher

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -