Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIRROR MIRROR

MIRROR MIRROR

Lustro, Lustro

ocena:7
Rok prod.:1990
Reżyser:Marina Sargenti
Kraj prod.:USA
Obsada:Karen Black, Yvonne De Carlo, William Sanderson, Rainbow Harvest, Kristin Dattilo,
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 8

Lustro - niezwykły, magiczny przedmiot pozwalający spojrzeć na nas samych. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak wyglądamy, co do nas pasuje. Legendy i tajemne rytuały, w których posługiwano się zwierciadłami odbijającymi rzeczywistość, wywodzą się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza. Uważano, iż lustro ma niezwykłe właściwości, a także, że nigdy nie pokazuje jak wyglądamy naprawdę. Każde odbicie, czy to w oknie, czy też w wodzie, posiada pierwiastek zniekształcenia rzeczywistości, a lustra ponoć mocno tą granicę naginają. Czy możemy, więc im wierzyć ? Czy lustra zatrzymują w sobie wszelkie negatywne obrazy ? Może za każdym razem kiedy w nie patrzymy, gdzieś po drugiej stronie, tworzy się nasze drugie "ja", mroczne "ja"...

Zamknięta w sobie i nieśmiała nastolatka Megan wprowadza się wraz ze swoją ekscentryczną i samotną matką do nowego mieszkania. Panie postanawiają zacząć wszystko od początku. Dla Megan, która ma dość "oryginalny" wygląd i ubiór, będzie to kolejna przeprawa przez szydercze uśmiechy i obelgi swych rówieśników. Dziewczyna szybko staje się "szkolnym dziwadłem", a wokół jej osoby powstaje mnóstwo negatywnych emocji. Jej matka - Susan nie wie o problemach córki, toleruje dziwny "image" dziecka i próbuje znaleźć miłość. Wrażliwa na ludzką krzywdę Nikki pomaga i szybko zaprzyjaźnia się z Megan. Wkrótce w nowym domu pojawia się tajemnicze, stare, wielkie lustro, które staje się ulubionym przedmiotem dziewczyny. Szybko okazuje się, iż zwierciadło to było świadkiem wielu tragedii i kumulowane w nim negatywne emocje sprawiły, iż przeistoczyło się w pasożyta, bramę do świata demonów. Megan zmienia się nie do poznania, zauroczona nowym meblem, zdaje się nie zauważać jego destrukcyjnego wpływu. Demoniczne lustro pozbawia nastolatkę świadomości, oraz większości uczuć. "Oślepiona" Megan mści się teraz na osobach z nowego otoczenia, które ośmieliły się z niej szydzić. Nikki bardzo pragnie wyrwać z łap demonów swą przyjaciółkę, ale będzie to bardzo trudna bitwa, która musi pochłonąć wiele ofiar.

Film zaskoczył mnie. Zważywszy na rok produkcji spodziewałem się czegoś na bardzo średnim poziomie. Tymczasem otrzymałem oryginalny obraz nakręcony w nastrojach filmów grozy z lat 80-tych i to zahaczających o B-klasę. To duży plus dla "Mirror, Mirror". Ciekawe kreacje aktorskie, ubiór lat 80-tych, błahe dialogi, a w szczególności duch tego wspaniałego okresu w Stanach Zjednoczonych sprawiają, że film bardzo przypadł mi do gustu. Atmosfera i klimat grozy cały czas towarzyszą widzowi, choć przez ponad połowę projekcji nic ciekawego się nie dzieje, ta nutka tajemniczości i lekkiego napięcia gdzieś tam się zapętla, robi kółeczko i wtapia się w każdą scenę. Efekty wizualne nie są żadnym zaskoczeniem - kłania się kategoria B i niedostatki kasowe, ale mają one swój urok i w końcówce seansu pokazują swą moc. Aktorstwo stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, a pokazana tutaj, na przykładzie poszczególnych postaci, psychika ludzka i jej wyraźne rysy, sprawiły, iż obraz Mariny Sargenti wiele zyskał. Susan - matka Emelyn, dąży do stabilizacji, po stracie męża, ekscentryczna, nie dostrzega problemów ani zmian córki, potrzebuje mężczyzny, jej ubiór i gust to totalny kicz. Emelyn - brak akceptacji, ma swój własny styl, ale zbyt mocno wyróżnia się spośród rówieśników, którzy się z niej śmieją i szydzą. Zakompleksiona, samotna tak, jak matka, chce znaleźć sobie bliską sercu osobę..

"Mirror, Mirror" jest oryginalnym i ciekawym horrorem. Mimo, iż akcja rozkręca się dopiero po ok. 60 minutach, całość ogląda się dobrze. Cieszę się z wyboru sposobu pokazania tej produkcji przez reżyserki. Takie pseudo lata 80-te i celowy kicz bardzo dobrze się tu wpasowały. Dla mnie film na "siódemkę".

Screeny

HO, MIRROR MIRROR HO, MIRROR MIRROR HO, MIRROR MIRROR HO, MIRROR MIRROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klimat lat 80-tych
+ Ciekawe kreacje aktorskie
+ Atmosfera grozy
+ Kicz

Minusy:

- Takie nawiązanie do lat 80-tych ma też swoje wady
- Dopiero w połowie filmu zaczyna się coś dziać
- Jeżeli do kogoś nie trafiają podane wyżej plusy, film mocno znuży

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -