Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY

CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY

Laleczka Chucky V: Następne Pokolenie

ocena:6
Rok prod.:2004
Reżyser:Don Mancini
Kraj prod.:USA
Obsada:Jennifer Tilly, Hannah Spearritt, John Waters, Jason Flemyng, Brad Dourif (głos), Billy Boyd (głos)
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.49
Głosów:49
Inne oceny redakcji:
Paranoid Android - 1

Kto kochał pierwsze trzy filmy o laleczce Chucky ten – zazwyczaj – nie mógł zrozumieć dlaczego w "Narzeczonej Chucky’ego" twórcy postanowili pociągnąć serię w kierunku komedii. I odwrotnie: są tacy, który dopiero część czwartą uznają za godną uwagi. Co w związku z tym z najnowszym filmem serii? Fani pierwszych trzech odsłon nie mają tu już raczej czego szukać, a i niektórzy fani "Narzeczonej" też się pewnie gorzko rozczarują. Choć przecież nie jest to zły film.

Fabuła? Jaka fabuła?! Zresztą niech będzie: mamy tu "coś na kształt fabuły", bo przecież pojawia się nowy bohater, podróżuje z miejsca A do miejsca B, podejmuje decyzję co do swojej płciowości – i tyle. Reszta to zgrywa i zabijanie. Nowy bohater – Shitface -to lalka wyglądająca piekielnie odpychająco: z burą cerą, rybimi oczami i szczurzymi zębami; Chucky robi przy nim wrażenie Brada Pitta. Shitface, przeczytawszy napis MADE IN CHINA na swoim nadgarstku, stwierdza, że musi być synem Chucka, bo u niego napis dokładnie taki sam. Odnajduje więc "ojca" i rozbudza w nim instynkty, o które trudno byłoby wcześniej podejrzewać morderczą lalkę.

"Seed Of Chucky" to jeszcze głębsze zapuszczenie się w rejony komedii czy wręcz autoparodii. Czy więc cokolwiek łączy jeszcze "Chucky’ego" z horrorem? Otóż tak – brutalność go łączy. Przy całej swojej komediowości, "Seed" jest bowiem najokrutniejszą pozycją serii – bohaterowie giną tu, przykładowo, oblani kwasem lub w kuli ognia, przy obydwu okazjach skwiercząc ochoczo i nie chowając się przed okiem kamery. Choć jest jednak dość krwawo i nieprzyjemnie to jakiegoś większego napięcia uświadczyć nie sposób: wszystko to przecież zabawa z konwencją, wściekle czarny humor albo film w filmie.

Moje odczucia wobec piątych przygód Chucky’ego są więc wstrząśnięte i zmieszane: podoba mi się, że jest to dzieło totalnie zwariowane, plujące na gatunkowe granice horroru i komedii, ale jednak ani śmiech ani strach mnie tu nie rozsadził. Żarty, które się nam tu proponuje są przeróżnej jakości: i złe i dobre, i świeże i wybitnie czerstwe. Strachu zaś brak zupełnie – jest tylko przemoc.

Jedną rzecz docenić jednak wypada: poświęcenie aktorów. Jennifer Tilly przechodzi siebie samą pozwalając scenarzyście na żarty z jej problemów z utrzymaniem wagi i braku "aktorskiej godności" (no bo jak to: oscarowa aktorka w filmie o lalce-zabójcy?!), a w chwilę później daje ostateczny dowód swego oddania dla zawodu, poddając się sztucznemu zapłodnieniu nasieniem Chucky’ego; nasieniem, dodajmy, wymasturbowanym przez lalkę nad egzemplarzem Fangorii. Tak, tak – to właśnie klimat tego filmu. Cieszy też obecność Johna Watersa w roli pechowego paparazzi, tym bardziej, że dość logicznie łączy się jego obecność ze zwariowaną atmosferą całości – jakieś duchowe pokrewieństwo z najsłynniejszymi dziełami reżysera na pewno "Seed Of Chucky" wykazuje. Nie należy też zapominać o Billy Boydzie, udzielającym głosu Shitface’owi; w niczym nie ustępuje on weteranom serii – Bradowi Dourifowi i Jennifer Tilly. No i wreszcie: całe szczęście, że plotki o wycofaniu się Dourifa okazały się wyssane nie wiadomo skąd – zastąpienie jego głosu jakimś nowym mogłoby sprawić, że już w ogóle nie odnaleźlibyśmy się świecie piątego filmu o Chuckym. A tak, mimo, że niektóre innowacje dość trudno zaakceptować, wciąż jeszcze zabawa jest niezła.

Trzygroszówki

Paranoid Android przyznał ocenę 1 i napisał:

Po obejrzeniu filmu jedynym uczuciem jakiego doznałem to rozczarowanie. Teraz nasuwa mi się pytanie : Jak można spaprać taki ciekawy pomysł ? a jednak można , żeby się o tym przekonać wystarczy obejrzeć V część Laleczki Chuchy. Moim zdaniem film zasługuje na najniższą możliwą ocenę.

Screeny

HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY HO, CHILD'S PLAY 5: SEED OF CHUCKY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ John Waters!
+ parę żartów bardzo dobrych
+ jeszcze więcej żartów dobrych
+ udana sekwencja początkowa
+ miło znów usłyszeć Brada Dourifa

Minusy:

- niektóre żarty trochę żenują
- gdzie tu horror, przepraszam?
- nowa lalka może co wrażliwszym działać na nerwy – przede wszystkim wyglądem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -