Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAMPFIRE TALES

CAMPFIRE TALES

Opowieści przy Palenisku

ocena:5
Rok prod.:1997
Reżyser:Matt Cooper
Kraj prod.:USA
Obsada:Jay R.Ferguson, Christine Taylor, Christopher Mastreson
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.83
Głosów:6
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 5

Przyznam od razu, spodziewałem się czegoś więcej po tej produkcji. Okazało się jednak, że poszła ona w ślady pewnego "wspaniałego" serialu nadawanego kiedyś na RTL 7.

Grupka młodych ludzi staje się ofiarami wypadku samochodowego. Wygląda jednak na to, że wszystko jest w porządku i nikt nie ucierpiał. Czwórka nastolatków postanawia rozpalić ognisko w środku lasu i poczekać na pomoc. W końcu z nudów jeden z nich wpada na pomysł, aby zabić czas opowiadając sobie mrożące krew w żyłach historyjki. Opowiedziane zostały trzy. Pierwsza z nich opowiada o legendzie pewnego lasu, w środku, którego, gdzieś w gąszczach drzew, mieszka coś człekokształtnego i atakuje ludzi w brutalny sposób mordując ich. Młoda para, która zechce zatrzymać się w lesie w nocy na odpoczynek może przypłacić to życiem. Druga historyjka opowiada o dziewczynce, którą rodzice zostawili samą w domu, a do mieszkania wdarł się jakiś maniak. Co bylo dalej, pozostawiam waszej wyobraźni... Trzecia opowieść jest o motocykliście, który na skutek awarii maszyny, zmuszony jest schronić się przed burzą w pobliskim domku na farmie zamieszkałej przez niemą dziewczynę. Chłopak zakochuje się w niej, ale tak jak w peruwiańskich telenowelach - nic nie jest proste i okazuje się, że dom jest nawiedzony przez ducha. Zjawa jest wcieleniem ojca dziewczyny, który zabija każdego przybysza, który znajdzie się na farmie. I tak się przedstawia z grubsza cała fabuła. Nadmienić jeszcze należy, że oprócz tych krótkich opowiastek cały czas toczy się wątek nastolatków, którzy czekają na pomoc.

Fabuła nieco mnie rozczarowała. Zasiadając do tego filmu chciałem, aby nie miał on nic wspólnego z kiczowatym serialem pokazywanym niegdyś na RTL 7, pt. "Czy boisz się ciemności ?". Ani to straszne nie było, ani ciekawe, jednym słowem - kicz. Nastawiałem się na slasher w stylu "Piątku trzynastego", niestety przeliczyłem się. Grupka dzieciaków siada przy ognisku i opowiada sobie "straszne" historyjki. Muszę przyznać, że są ciekawe i wciągające, ale czasami brakuje im nastroju. Jednak najbardziej deprymujący jest brak efektów wizualnych. Niestety, tutaj "Campfire Tales" powiela schematy filmów typu "Koszmar minionego lata" lub "Krzyk". I jak to w tych młodzieżowych pseudo-horrorach bywa scen gore lub jakichkolwiek innych "mocnych" efektów brakuje. Właśnie takie rozwiązanie oraz pozostałe elementy fabuły upodobniające obraz Matta Coopera do wymienionych wyżej filmów oraz do serialu "Czy boisz się ciemności ?" sprawia, że atmosfera grozy i napięcia zostaje niemal całkowicie zatracona. Niemniej, jednak historyjki są ciekawe i mogą zainteresować, ale nie dostarczą nam zbyt wielu emocji. Oprawa muzyczna prezentuje się kiepsko, gra aktorów stoi na dobrym poziomie. Nastolatki to już standard (jak oglądaliście te wszystkie "Krzyki" to powinniście wiedzieć), za to aktorzy występujący w poszczególnych opowieściach grają naprawdę dobrze, np. w pierwszej, występuje aktor, którego możecie kojarzyć ze serialu nadawanego dawno temu na TVP 1, pt, "Zdarzyło się jutro". Udało mi się dotrwać do końca bez ziewnięcia i opłacało się. Końcówka jest co najmniej ciekawa i nieoczekiwana.

"Campfire Tales" nie powalił mnie na kolana, ponieważ oczekiwałem czegoś znacznie lepszego i ostrzejszego. Tymczasem otrzymujemy przeciętny pseudo-horror spod znaku "Koszmaru minionego lata". No cóż, jeżeli ktoś gustuje w tego typu obrazach, to być może film Coopera przypadnie mu do gustu. Mnie on jednak nie przekonał.

Screeny

HO, CAMPFIRE TALES HO, CAMPFIRE TALES HO, CAMPFIRE TALES HO, CAMPFIRE TALES HO, CAMPFIRE TALES HO, CAMPFIRE TALES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawe opowieści
+ gra aktorów
+ fajna końcówka

Minusy:

- brak efektów wizualnych oraz atmosfery grozy
- muzyczka
- "Czy boisz się ciemności ?"... :)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -