Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SODOMA'S GHOST

SODOMA'S GHOST

Duchy Sodomy

ocena:3
Rok prod.:1988
Reżyser:Lucio Fulci
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Claudio Aliotti , Maria Concetta Salieri , Robert Egon , Jessica Moore , Sebastian Harrison , Alan Johnson
Autor recenzji:Pig Killer
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:2.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

"Sodom’s ghost" (oryginalny tytuł "Fantasma di Sodoma, Il") to film nakręcony w roku 1988 przez mistrza włoskiego horroru, Lucia Fulciego. Kiedy dostałem ten film, byłem zachwycony - w końcu nazwisko reżysera to znana marka. Ale czy mój zachwyt okazał się aby nieprzedwczesny?

Początek filmu ukazuje orgię urządzoną przez nazistów w pewnej willi znajdującej się na peryferiach, pośród pól i lasów. Jeden z faszystów, niejaki Willy, filmuje pijanych kolegów-esesmanów, którzy uprawiają seks z prostytutkami, narkotyzują się lub doświadczają bardziej perwersyjnych przyjemności (notabene: motyw owej orgii i jej fragmenty zostały wykorzystane w innym dziele Fulciego "A Cat in the Brain"- ci, którzy widzieli ten film wiedzą, o czym mówię). Następnie poznajemy grupkę sześciu przyjaciół, którzy podróżują samochodem na wakacje. Jeden z nich, z powodu sprzeczki, zjeżdża do pobliskiego lasu i poprzez leśne drogi dojeżdża do opuszczonej willi. Zmierzch zbliża się wielkimi krokami, więc nasi bohaterowie postanawiają przenocować w owym domu. Co zadziwiające w środku nie spotykają właściciela, ale nakryte stoły, muzyka rozbrzmiewająca z gramofonu i gotująca się zupa sugerują zupełnie co innego. Wkrótce w posiadłości zaczynają dziać się dziwne i niewyjaśnione rzeczy. Nasi bohaterowie mają różne przywidzenia, słyszą tajemnicze głosy i mają koszmarne wizje. Do dziewczyny imieniem Celine, przychodzi podczas snu (wychodzi z lustra) Willy, który uwodzi intruzkę w jego posiadłości. Podobnie dzieje się z resztą studentów. Duchy nazistów próbują skłócić ich ze sobą, przez ukazywanie im fałszywych wizji, bądź też złudne obietnice cielesnych rozkoszy. Jeden z mężczyzn, Mark, aby móc pobaraszkować z prostytutka (a raczej jej duchem, czego jeszcze nie wie) gra nawet z Willhelmem w rosyjską ruletkę. Jak skończy się dla studentów ta przygoda?? Czy uda im się wyjść cało z opresji, a zarazem rozwikłać straszną tajemnicę esesmanów zza światów ?

Podszedłem do oglądania "Sodom’s Ghost" z entuzjazmem. Miałem nadzieję, że obejrzę kolejny świetny film Lucio Fulciego. Jednak musze przyznać, iż trochę się zawiodłem. Film ogólnie nie jest zły. Sam pomysł na fabułę zasługuje na pochwałę - bardzo ciekawy pomysł. Jednak brakuje tej produkcji "tego czegoś", o czym można by powiedzieć, że dało duszę i charakter temu filmowi. Wynudziłem się, niestety, podczas seansu trwającego 84 minuty. Nikt nie jest doskonały, nawet Lucio Fulci. Nakręcił filmy, które są przerażające, wciągające, maja rangę klasyków, ale "Sodom’s Ghost" do nich nie należy. Nie dość, że nudnawy to jeszcze, brak mu mrocznego i strasznego klimatu. Większość scen dzieje się w dzień, co na pewno działa ujemnie na całą atmosferę. Do tego dochodzi zupełny brak efektów gore, krew występuje w dwóch, może trzech momentach. Prawda, oczywiście, krew nie jest konieczna, aby stworzyć świetną atmosferę i bardzo dobry film. Jednak temu obrazowi odrobina brutalności i posoki na pewno by nie zaszkodziła. ?

"Sodom’s Ghost" nie jest zbyt udanym filmem, chociaż nazwisko reżysera powinno zobowiązywać. Jeśli "Sodom’s Ghost" miałby być pierwszym filmem Luciego Fulci, jaki miałbyś obejrzeć Drogi Czytelniku, lepiej go sobie daruj. Po seansie byłbyś zawiedziony i na pewno nie sięgnąłbyś po filmy włoskiego mistrza jeszcze raz. Ale przecież nikt nie kręci samych klasyków, w karierach nawet największych sław, znajdą się też produkcje mało udane. Nikt nie jest idealny... Polecam tę produkcję jedynie zagorzałym fanom pana Fulciego.

Screeny

HO, SODOMA'S GHOST HO, SODOMA'S GHOST HO, SODOMA'S GHOST HO, SODOMA'S GHOST HO, SODOMA'S GHOST HO, SODOMA'S GHOST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Nastrój tak charakterystyczny dla obrazów Lucia
+ Ciekawy pomysł na fabułę

Minusy:

- Złe wykorzystanie dobrego pomysłu
- Nuda
- Lucio zawiódł

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -