Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MAUSOLEUM

MAUSOLEUM

Mauzoleum

ocena:6
Rok prod.:1983
Reżyser:Michael Dugan
Kraj prod.:USA
Obsada:Bobbie Bresee, Norman Burton, Marjoe Gortner, LaWanda Page
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.7
Głosów:10
Inne oceny redakcji:

"Mausoleum" to film z 1983 roku. Reżyserem jest Michael Dugan, pan który w swoim dorobku ma zaledwie 3 filmy. Nie wiem jak te 2 pozostałe, ale "Mausoleum" wyszło mu dość przeciętnie. Jest to film o tematyce, która wiele razy była wykorzystywana przez twórców horrorów – mianowicie opętanie przez demona. Na tle wielu lepszych filmów "Mausoleum" wygląda przeciętnie, ale nie najgorzej.

Fabułą jest dość prosta i oklepana, a wygląda mniej więcej tak. Dziesięcioletnia Susan płacze na pogrzebie matki. Jest to dla niej wielki szok dlatego w płaczu biegnie przed siebie. Zaciekawia ją jeden budynek – mauzoleum. Bez problemu wchodzi do środka, tym samym budząc uwięzionego demona. Mija kilkanaście lat. Susan dorasta, wychodzi za mąż i wiedzie szczęśliwe życie rodzinne. Jednak ostatnio jej bliscy obserwują w niej pewne zmiany. Ciotka idzie do znajomego lekarza i daje mu pamiętnik jej rodziny. Okazuje się, że na rodzinie Susan od kilkuset lat ciąży stara klątwa, która powoduje, iż po wejściu do mauzoleum demon zawłada duszą kobiety z rodziny Nomad, z której wywodzi się Susan. Doktor oczywiście odrzuca to irracjonalne wytłumaczenie i każe się nie martwić. Jednak w krótkim okresie czasu dochodzi do dziwnych wypadków i zaginięć służby. Susan jednak sprytnie tłumaczy ich zniknięcia uspokajając męża. Jednak on sam także zauważa coś dziwnego w Susan i niezwłocznie każe jej się zgłosić do znajomego doktora. Ten stosuje metodę hipnozy i dowiaduje się, że klątwa jednak jest prawdziwa i demon naprawdę opętał Susan. Jak głosi pamiętnik uwolnić duszę od demona może tylko założenie korony z mauzoleum na głowę opętanej. Doktor prosi jeszcze o pomoc znajomą lekarkę, a mężowi każe wrócić do domu i niezbliżać się do Susan dopóki on nie przyjedzie. Doktor zabiera wskazaną koronę i pośpiesznie rusza w kierunku domu Susan. Jednak czy wszystko pódzie zgodnie z planem?...Czy doktor zdąży na czas?...

Ogólnie film prezentuje się nienajgorzej – typowe kino klasy B bez żadnych "fajerwerków". Wszystko w tym filmie jest przeciętne, ani dobre, ani złe. Fabuła nie jest raczej oryginalna i tak średnio potrafi zaciekawić widza. Momentami także potrafi przynużyć. Jednak wykonanie nie jest złe. W mauzoleum gra świateł i cieni jest dość ciekawie zrobiona. Także końcowa część filmu jest dobra, klimatyczna i trzyma w napięciu. Ogólnie klimat jest przeciętny i dopiero na końcu filmu jest naprawdę "straszny". Warstwa muzyczna dopasowała się do reszty filmu i jest przeciętna i na końcu dobra. Aktorstwo nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak czasem usłyszeć można bezsensowne dialogi – ale to już chyba wina scenarzysty. Co zasługuje na uznanie to z całą pewnością efekty gore. Są one bardzo dobrze wykonane i co najważniejsze realistyczne. Najlepszym momentem jest chyba gdy demon – Susan rzuca sprzedawcę z centrum handlowym na wystający róg – róg przechodzi przez ciało jak przez masełko a my widzimy dobry efekt końcowy. Niestety wygląd samego demona pozostawia wiele do życzenia – jest on strasznie gumowy i raczej nieciekawy. Natomiast jest parę zabawnych akcentów głównie za sprawą czarnej służącej, ale to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Podsumowując "Mausoleum" jest filmem przeciętnym na plus. Na ten plus składa się głównie ciekawa końcówka, zabawne momenty i dobrze wykonane efekty gore. Nie jest to film wybitny jednak można pooglądać gdy nie ma co robić, gdyż jest to rasowe kino klasy B.

Screeny

HO, MAUSOLEUM HO, MAUSOLEUM HO, MAUSOLEUM HO, MAUSOLEUM HO, MAUSOLEUM HO, MAUSOLEUM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ przeciętne, dobre kino klasy B
+ efekty gore

Minusy:

- mimo wszystko tylko przeciętny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -