Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZOMBIE NOSH  a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES

ZOMBIE NOSH a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES

Zemsta zombie

ocena:4
Rok prod.:1988
Reżyser:S. William Hinzman
Kraj prod.:USA
Obsada:John Mowod, Leslie Ann Wick, Kevin Kindlin, S. William Hinzman
Autor recenzji:reservoir_dog
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.73
Głosów:15
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 6

W lesie pewien farmer z bliżej nieokreślonych powodów z pomocą ciągnika wyrywa z ziemi drzewo razem z korzeniami. Pod ziemią znajduje kryptę, na której widnieje satanistyczny znak oraz tajemnicze zaklęcie wypisane na kamiennej tablicy. Pod nią ukryte są zwłoki mężczyzny, które po chwili ożywają i zabijają biednego rolnika. W tym samym czasie do lasu przyjeżdża grupka młodych ludzi, aby spędzić w nim noc Halloween. Dwoje z nich udaje się do pobliskiej stodoły z zamiarem spędzenia w niej kilku upojnych chwil. Po chwili zostają zaatakowani przez żywego trupa, który morduje ich w brutalny sposób. Po pewnym czasie pozostałą przy życiu grupę atakuje zombie i rani jedną dziewczynę. Uciekają oni do pobliskiego domku i barykadują się w nim.

Mam mieszane uczucia co do tego filmu. Z jednej strony oglądało mi się go całkiem przyjemnie. Jest w nim pare naprawdę drastycznych scen, niektóre żywe trupy wyglądają tak jak powinny. Początek bardzo ciekawy, końcówka też, ale...i tych "ale" jest całkiem sporo. Po pierwsze, film jest marną kopią "Nocy żywych trupów" z 1968 roku. Nie wiem czy autorzy nie mieli pomysłu na własny film o ożywających umarlakach, ale w "Zemście zombie" jest wiele elementów znanych nam z debiutanckiego filmu Romero:

- Ci którzy uciekli przed nieumarłymi, schowali się i zabarykadowali w domku przy lesie, dwoje z nich schowało się w piwnicy.
- W telewizji został nadany komunikat, że zmarli ożywają i atakują ludzi (prezenter potraktował to jak żart).
- Oddziały złożone z mężczyzn chodziły po polach i zabijały zombie UWAGA SPOILER!!!!!!
- kilku mężczyzn zabija dwoje nastolatków, którzy uniknęli masakry, ponieważ wydawało im się, że są to potwory
KONIEC SPOILERA!!!!!
- Nawet pierwszy zombie (ten który wyszedł z krypty) wygląda jak żywy trup który zaatakował Barbarę i jej brata na cmenatrzu (gra go zresztą ten sam aktor, Bill Hinzmann; on też wyreżyserował "Zombie Nosh".

Po drugie w filmie roi się od niedorzeczności i błędów. Nie wiem, na na jakiej podstawie wydedukowano, że potwory to zombie: ktoś zaatakował dziewczynę w lesie i od razu stwierdzono, że to umarły przywrócony do życia? W telewizji nadano komunikat, że martwi ożywają, tylko dlatego, że policja otrzymała komunikat od jakichś nastolatków (na dodatek było to święto Halloween). Błędów takich jest w filmie więcej, jednak wymienienie ich zajęłoby zbyt dużo miejsca. Po trzecie - razi sposób "przebudzania się" zombie. Kamera skierowana jest na twarz i nagle zwłoki gwałtownie otwierają oczy. Wyglądało to komicznie a nie strasznie. Marna jest też gra aktorów (poza głównym żywym trupem). "Zemsta zombi" ma też jednak pewne zalety. Po pierwsze: ciekawa charakteryzacja zombie. Niektórzy wyglądają naprawdę przerażająco (szczególnie policjant w radiowozie). Efekty specjalne również nie stoją na niskim poziomie, czasem są naprawdę obrzydliwe. Najbardziej spodobał mi się jednak początek, kiedy z krypty wychodzi zombie ożywiony czarną magią - efekt naprawdę bardzo ciekawy!.


Uważam więc "Zemstę zombie" za film przeciętny. Ciekawy początek nie został w odpowiedni sposób rozwinięty. Gdyby autorzy trochę bardziej wysilili szare komórki, mogliby napisać porządny scenariusz i nakręcić porządny film. Woleli jednak splagiatować klasyczny horror Romero, co nie wyszło im na dobre. "Zemstę" polecam tylko fanom filmów opowiadających o żywych trupach (do których ja się zaliczam). Innym raczej się nie spodoba.

Screeny

HO, ZOMBIE NOSH <br/> a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES HO, ZOMBIE NOSH <br/> a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES HO, ZOMBIE NOSH <br/> a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES HO, ZOMBIE NOSH <br/> a.k.a. REVENGE OF THE LIVING ZOMBIES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy początek i końcówka
+ efekty wizualne
+ wygląd niektórych zombie

Minusy:

- plagiat filmu Romero
- gra aktorów
- pełno błędów i niedociągnięć

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -