Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STARSHIP TROOPERS II

STARSHIP TROOPERS II

Żołnierze Kosmosu 2

ocena:4
Rok prod.:2004
Reżyser:Phil Tippett
Kraj prod.:USA
Obsada:Richard Burgi, Bill Brown, Kelly Carlson, Sandrine Holt
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.92
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Kinson - 2

Świat przyszłości jest całkowicie zdominowany przez Wojsko. Miliony chłopców i dziewcząt o twarzach Kena i Barbie marzą o zaszczytnej służbie w armii, uzyskaniu obywatelstwa i licznych przygodach. Niestety w tej chwili armia może im zaoferować tylko szybkie szkolenie i walkę z krwiożerczymi, olbrzymimi Robalami. Wobec tych niewesołych faktów większość naszych plastikowych bohaterów kończy jako mięso armatnie, tęsknie patrząc za swymi odciętymi kończynami. Tak w skrócie prezentował się film Starship Troopers z 1997 roku. Obraz wypełniony po brzegi efektami specjalnymi doskonale realizował zadania typowego infantylnego odmóżdżacza dla młodzieży. Na tyle jednak okazał się sukcesem kasowym, iż pokuszono się o realizację części II, ale już bez wielomilionowego budżetu.

Wstęp szybko wprowadza nas w świat wykreowany w filmie. Widzimy więc kilka wstawek z poprzedniej części mające na celu uatrakcyjnienie nam sequela, bowiem z pewnością nie zobaczymy teraz takiej ilości efektów specjalnych. Na pewnej pustynnej planecie bohaterscy żołnierze toczą ciężkie boje z Robalami. Walcząc w otoczeniu z przeważającymi siłami wroga przebijają się do opuszczonej placówki. W trakcie starć krzyczą i strzelają na oślep w nieprzeniknione ciemności spowijające plan filmowy tzn. planetę. Po przybyciu na miejsce jest czas na chwilę oddechu i zarysowanie konfliktu między dowódcą służbistą a żołnierzami. Tymczasem, podczas zwiedzania placówki natrafiają na uwięzionego kapitana Daxa. Nie jest to jakiś zagubiony i przestraszony żołnierzyk, ale twardy niczym stal nierdzewna macho zapuszkowany za zabicie pułkownika. Jak się szybko okazuje, tylko on może pomóc w uratowaniu oddziału w walce z Robalami. Do grupy dołączają wkrótce rozbitkowie z innych formacji, w tym wysoka szycha - generał. Odseparowani od obcych, nie wiedzą jeszcze, że przyjdzie im stoczyć walkę z przeciwnikiem ukrywającym się między nimi. Nowe gatunki robali przejmują kontrolę nad człowiekiem ukrywając się w jego ciele, a tylko 2 osoby mogą je zatrzymać!

W sumie bałem się, że będzie gorzej, ale mimo że jest to sequel niezbyt mądrego pierwowzoru, nie jest to jednak całkowita klapa. Autorzy nie mogąc rozwinąć skrzydeł sf z powodu mikrobudżetu (około 6 mln $) poszli w stronę klaustrofobicznego horroru. Kontynuacja powiela jednak grzechy poprzednika: w świecie przyszłości piechurzy toczą bezsensowną krwawą kampanię z robalami, nie korzystając, nie tylko z lotnictwa, ale nawet czołgów czy też artylerii. No być może kierują się zasadą: Kupą mości panowie... W części II napotykamy następną perełkę: dowódca gwizdkiem dowodzi na polu walki swym oddziałem, co nieodparcie przywodzi nam na myśl I Wojnę Światową. W role żołnierzy wcielają się aktorzy zupełnie nam nieznani, co ma swoje plusy i minusy (nie ma znużenia tymi samymi twarzami, ale istnieje niebezpieczeństwo słabego aktorstwa). Co więc tu znajdziemy? Kilka krwawych efektów, CGI w mroku, sekundka golizny i wszechobecna noc i mgła - zwyczajowi towarzysze i przyjaciele każdego filmu o kiepskim budżecie. Dodatkowo cały czas widz ma nieodparte wrażenie deja vu. W końcu sposób przenoszenia się obcych widzieliśmy w dziesiątkach filmów i seriali sf. Na końcu filmu obowiązkowo poznajemy prawdziwe oblicze armii, jej bezduszność, ślepe poleganie na rozkazach i cyniczne wykorzystanie heroizmu głównego bohatera dla potrzeb wojska. Film został bezpośrednio skierowany na rynek video i dvd.

Screeny

HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II HO, STARSHIP TROOPERS II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka efektów
+ odejście od typowej nawalanki z części I

Minusy:

- naiwność fabuły
- wtórność pomysłów
- sequel Starship Troopers
- mały budżet

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -