Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT

SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT

Cicha Noc, Śmierci Noc

ocena:8
Rok prod.:1984
Reżyser:Charles E. Sellier Jr
Kraj prod.:USA
Obsada:Lilyan Chauvin, Robert Brian Wilson, Gilmer McCormick, Toni Nero, Britt Leach, Nancy Borgenicht, H.E.D. Redford, Linnea Quigley, Leo Geiter, Charles Dierkop
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7
Głosów:9
Inne oceny redakcji:
Majster - 6
Molly - 6
Molly - 6

Czy byliście w tym roku grzeczni? Oj, mam nadzieję, że tak bo jeśli było inaczej to...

Rok 1971. Tryskająca świątecznym nastrojem rodzina Chapmanów, wybiera się w odwiedziny do krewnych. Niestety, stan zdrowia najstarszego z członków rodziny nie pozwala na ich dłuższy pobyt, co skutkuje decyzją o szybkim powrocie. Zanim jednak do niego dochodzi, pociecha Chapmanów - kilkuletni Billy - otrzymuje od swego dziadka nietypową przestrogę - starzec ostrzega chłopca przed Świętym Mikołajem, który w tym roku ukaże Billy'ego za jego niegrzeczne zachowanie... W tym samym czasie, w położonym nieopodal sklepie dochodzi do śmiertelnego w skutkach rabunku. Sprawcą zbrodni okazuje się, przebrany w strój Świętego Mikołaja, psychopatyczny morderca. To jednak dopiero początek koszmaru... Wykorzystując "numer" z zepsutym samochodem, psychopata zatrzymuje wracającą rodzinę Chapmanów, po czym morduje jej członków. Z krwawej rzezi, cało wychodzi jedynie Billy... Mijają 3 lata. Chłopak trafia do, prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca, gdzie na siłę zmuszany jest do wymazania tragicznych zdarzeń ze swej przeszłości. To jednak nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wręcz wszystko potęguje... Mijają kolejne lata. Billy, już jako w pełni dojrzały i przystojny nastolatek, otrzymuje pracę w sklepie z zabawkami. Początkowo wszystko przebiega bez zarzutu, aż do momentu, gdy chłopak zostaje poproszony o przebranie i wcielenie się w rolę Świętego Mikołaja. Billy przyjmuje ofertę swojego szefa jednak całe zdarzenie powoduje nawrót drastycznych wspomnień z dzieciństwa, a w efekcie prowadzi do silnych zaburzeń jego psychiki... Podczas organizowanej w sklepie imprezy świątecznej, przebrany w strój Świętego Mikołaja chłopak, chwyta za siekierę i dokonuje krwawej jatki!

Film zadebiutował w atmosferze prawdziwego skandalu, a wszystko za sprawą zbulwersowanych rodziców, którzy zarzucali mu nadmierną brutalność i "psucie świątecznego nastroju". Producenci zostali oskarżeni o zastosowanie wyjątkowo niesmacznego pomysłu, a mianowicie o wykorzystanie postaci Świętego Mikołaja - postaci, która winna kojarzyć się jedynie z ciepłą świąteczną atmosferą i prezentami. Zarzut wydaje się dziś dość śmieszny, tym bardziej że nie był to pierwszy film poruszający tematykę mikołaja-mordercy - podobną konstrukcję zastosowano w filmie "Tales from the Crypt" z 1972 roku. Całe to zamieszanie przyniosło jednak odwrotny skutek. Film stał się wyjątkowo popularny, zarobił sporą ilość pieniędzy, a do 1992 roku doczekał się aż czterech kolejnych części.

Najistotniejszym, a zarazem najmocniejszym elementem filmu jest jego składna fabuła. Zostało ona podzielona na trzy części. W pierwszej jesteśmy świadkami drastycznego mordu na rodzicach głównego bohatera, co skutkuje całą serią makabrycznych następstw. Po chwili przenosimy się o trzy lata do przodu. W tej części filmu, nie bez znaczenia są silnie zarysowane podteksty psychologiczne - stosowane przez Siostrę Przełożoną niehumanitarne metody (tj. przywiązywanie do łóżka, bicie), wieczna presja i brak zrozumienia problemu młodego człowieka, były niczym innym jak błędami wychowawczymi, które spotęgowały fobię chłopca doprowadzając do kompletnego obłędu. Ostatnia część filmu to już typowy, pełny nieustannie dokonywanych mordów, slasher.

"Silent Night, Deadly Night" to przede wszystkim rewelacyjny slasher, który dzięki swej oryginalnej składni uniknął naśladownictwa w stosunku do innych, podobnych mu produkcji, odbiegając tym samym od nudnawych, schematycznych "obozowych-slasherów" z nurtu "sex, drugs & rock'n'roll". Film doskonale sprawdza się w zimny, świąteczny wieczór stanowiąc tym samym udaną odskocznię od oferowanych w tym czasie "cukierkowych" produkcji. Polecam!

Screeny

HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT HO, SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ nie nudzi
+ nastrojowa muzyka
+ wyjątkowo udany slasher
+ święta w barwach czerwieni

Minusy:

- mimo wszystko to "tylko" slasher, na próżno dopatrywać się w nim czegoś głębszego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -