Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHIVERS

SHIVERS

Dreszcze

ocena:6
Rok prod.:1975
Reżyser:David Cronenberg
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Paul Hampton, Joe Silver, Lynn Lowry, Barbara Steele, Susan Petrie
Autor recenzji:Drachu
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.2
Głosów:15
Inne oceny redakcji:

Reżyserski sukces Davida Cronenberga, zapewniający mu miejsce wśród najbardziej charakterystycznych reżyserów kina grozy. Film znany również pod tytułami "Frissons", "The Parasite Murders" oraz "They Came from Within". Niepowtarzalny styl Cronenberga z czasem sprawił, iż prasa ochrzciła reżysera przydomkiem King of veneral horror.

W pierwszych minutach filmu mamy do czynienia z prezentacją wieżowca Starliner. Nowoczesnego, eleganckiego, luksusowego miejsca zamieszkania setek rodzin. Na mieszkańców czeka centrum handlowe, basen, stała opieka medyczna, podziemny parking i multum innych udogodnień, będących szczytem marzeń przeciątnego ówczesnego obywatela. Można powiedzieć - raj na ziemi. Ale czy na pewno? Sielankowa atmosfera pryska jak bańka mydlana, gdyż wkrótce widz staje się świadkiem brutalnego morderstwa, dokonanego przez naukowca, na nastoletniej mieszkance wieżowca. Chwilę później napastnik otwiera skalpelem brzuch ofiary, wlewając w otwartą ranę jakąś żrącą substancję, a następnie popełnia samobójstwo. Oba ciała zostają wkrótce odnalezione. Policja, jak to zwykle bywa, nie ma pojęcia co się właściwie dzieje, lecz miejscowy lekarz - Roger St. Luc rozpoznaje w mordercy swojego wykładowcę uniwersyteckiego - doktora Hobbsa i postanawia odkryć prawdę. Szybko udaje mu się dociec, że ofiara była nosicielem pasożyta stworzonego przez Hobbsa. Pasożyta, który zamieniał ofiarę w wyzbytą wszelkich wyższych uczuć istotę, która może myśleć jedynie o zaspokojeniu swoich najbardziej podstawowych potrzeb. Zabijając dziewczynę doktor sądził, że niszczy jedyny okaz swego nieudanego eksperymentu. Mylił się jednak. Wkrótce cały wieżowiec Starliner opanowany zostaje przez hordy mieszkańców opanowanych jedynie myślami o zaspokajaniu swoich potrzeb (jak się okazało głównie seksualnych).

Zawiązanie akcji może wydawać się odrobinę naiwne, jednak muszę przyznać, że pomysł jest niebanalny. Co zresztą najważniejsze - film intryguje od pierwszej minuty, aż do ostatniej. Fani gore mogą poczuć się rozczarowani, gdyż brutalnych scen jest niewiele i co więcej, nie są one bardzo realistyczne. "Shivers" nie epatują atmosferą grozy, gdyż wizja doktora St. Luca uciekającego przed grupą młodych kobiet, które najwyraźniej nie chcą go skrzywdzić (a wprost przeciwnie) po prostu nie jest straszna. Ale "Dreszcze" to nie jest ten rodzaj horroru, który miał sprawić, że widza obleje zimny pot. David Cronrnberg chciał widza po prostu zaszokować. Czy mu się to udało? W czasach gdy powstał z całą pewnością szokował. Ale od jego premiery minęło blisko trzydzieści lat, a kino przez ten czas przyzwyczaiło nas do dużo brutalniejszych i mocniej epatujących seksem produkcji... w roku 1975 dużo mówiono o tym, że film jest pytaniem o przyszłość konsumpcyjnego społeczeństwa, bez umiaru folgującemu własnym zachciankom. Trudno powiedzieć, czy nie jest to nadinterpretacja. Jeśli jednak postawienie tego pytania było rzeczywistym celem reżysera, to film jest jeszcze bardziej aktualny niż w chwili premiery. Całość okraszona jest kilkoma scenami wzbudzającymi uśmiech u publiczności. Aktorzy grają stosunkowo dobrze i udaje im się unikać momentów sztuczności. Od strony technicznej film wypada dobrze, chociaż znać upływ czasu.

Podsumowując. "Shivers" to film oryginalny, wciągający i niepokojący widza swoją wymową. Jednych skłoni do przemyśleń, u innych wywoła uśmiech na twarzy. Jednak miłośnicy gore z całą pewnością poczują się rozczarowani.

Screeny

HO, SHIVERS HO, SHIVERS HO, SHIVERS HO, SHIVERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Oryginalna fabuła
+ Niezła gra aktorska
+ Intrygujący

Minusy:

- Nie straszy
- Brak gore
- Troszkę się zestarzał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -