Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SETTE NOTE IN NERO  a.k.a. Seven Notes In Black

SETTE NOTE IN NERO a.k.a. Seven Notes In Black

Siedem

ocena:7
Rok prod.:1977
Reżyser:Lucio Fulci
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Jennifer O`Neill, Gabriele Ferzetti, Marc Porel
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8.17
Głosów:6
Inne oceny redakcji:
Kinson - 8
GrzEGOrz - 7

Wszyscy znamy Lucio Fulciego jako autora genialnych włoskich filmów gore, jak choćby "The Beyond" czy "House by the Cemetery". Niektórzy słyszeli zapewne co nieco o romansie tegoż twórcy z giallo - specyficznie włoską odmianą slashera, w którym morderca( najczęściej najmniej przez nas podejrzewana osoba) zabija tylko "białą bronią"(nożem, brzytwą) i nosi czarne rękawice. Z okresu fascynacji owym gatunkiem pochodzi mało znany, a warty uwagi film Lucio Fulciego "Siedem czarnych nut" .

Główna bohaterka, Virginia Ducci, ma wizję. Widzi dziwny dom, tajemniczego mężczyznę w półmroku, staromodnie umeblowany pokój z takimi osobliwościami jak rozbite lustro, czy przewrócony posąg. Chwilę potem jest świadkiem brutalnego mordu na starszej kobiecie. Gdy Virginia dociera do świeżo odremontowanego domu swego nowego męża pewne szczegóły przypominają jej obrazy dostrzeżone w wizji. Zaintrygowana pewną ścianą chwyta za kilof( sic!) i rozbija ją. Jak się okazuje, ściana skrywa ciało młodej, dwudziestoparoletniej dziewczyny. Śledztwo się kończy, policja jest skłonna uwierzyć w wizje dziewczyny, traktując je jako rejestracje przeszłości. Nikt nie zważa na fakt, iż w widzeniu Virginii zamordowana została około 50 - letnia kobieta. Sytuacja zmienia się, gdy okazuje się, iż wizje Virginii mają charakter proroczy. Wtedy jednak jest już za późno...

Od razu ostrzegam spragnionych krwi gore - maniaków : to nie jest ultrabrutalne widowisko w stylu "Zombie 2" czy "The Beyond". "Siedem czarnych nut" to film o dość powolnej, ale w tym przypadku adekwatnej narracji, z jednej strony inspirowany "Dzieckiem Rosemary", z drugiej zaś czerpiący sporo z hitchcockowskich dreszczowców (krwawe morderstwo na początek, po czym napięcie stopniowo rośnie). Mimo powściągliwości w prowadzeni akcji, od razu widać iż za kamerą stał Lucio Fulci. Wiele tak charakterystycznych dla tego twórcy zbliżeń na oczy przerażonych bohaterów, dziwne, pozornie epizodyczne postacie i przedmioty, niepokojący klimat i takaż muzyka Fabio Frizziego ( stały współpracownik Fulciego, autor genialnej oprawy muzycznej "The Beyond") oraz najazdy kamery na krwawe szczegóły (nieliczne w tym przypadku, ale jednak). Oczywiście nie mogło zabraknąć powszechnych u tego reżysera chwytów w rodzaju kilkukrotnego wykorzystywania tych samych scen ( tu : niekiedy w odstępach wręcz sekundowych), ale - trzeba dodać - stosowanych z wyczuciem i talentem.

Z pewnością nie jest to film dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z Fulcim i liczą na wiele ekstremalnych scen gore, z jakich twórca ten słynie. "Siedem czarnych nut" to raczej obraz dla koneserów, osób ceniących kino włoskiego Mistrza nie tylko za krwawe efekty, ale i za specyficznie budowane napięcie. Jeżeli podobnie jak ja lubicie i ten aspekt twórczości Fulciego, to ten film powinien wam się spodobać.

Screeny

HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black HO, SETTE NOTE IN NERO <br/> a.k.a. Seven Notes In Black

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ rozwiązania fabularne
+ napięcie
+ dziwne postacie i przedmioty
+ muzyka

Minusy:

- w zasadzie brak gore
- wielokrotne wykorzystywanie tych samych scen
- wolne tempo akcji
- nie jest to najlepszy film Fulciego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -