Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SERPENT AND THE RAINBOW, THE

SERPENT AND THE RAINBOW, THE

Wąż i Tęcza

ocena:7
Rok prod.:1987
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Bill Pullman, Cathy Tyson, Zakes Mokae, Paul Winfield
Autor recenzji:phibes
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.26
Głosów:39
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 7
Ash J. Williams - 6
Skaraś - 9

Voodoo - z francuskiego vaudou; religia praktykowana wśród Murzynów na Haiti i w pewnej mierze także na innych wyspach Wielkich Antyli i USA, będący mieszaniną elementów religii katolickiej i wątków wierzeń ludów afrykańskich (szczególnie Joruba, Kongo, Fou). W VooDoo istnieje wiara w jednego boga, połączona z kultem wielu miejscowych i afrykańskich duchów oraz świętych katolickich. Duchy (LOA) mogą pomagać (LOA RADA) lub szkodzić (LOA PETRO). Kapłan (HOUNGAN) za pomocą obrzędów religijnych i magicznych zjednuje je i podporządkowuje. Podczas rytuałów, dzięki którym uczestnicy wchodzą w trans, duchy opanowują różne osoby. Charakterystycznym elementem VooDoo jest "zombi" - wiara, że dzięki magii można ożywić ciało zmarłego i spowodować, iż będzie ono np. pracować na polu jako pewnego rodzaju automat. Zombi może stać się człowiek zatruty szczególnym rodzajem trucizny. Rytuały VooDoo łączą w sobie afrykańską magię i religię z zachodnim okultyzmem i ludowym katolicyzmem. Dokładna etymologia słowa "VooDoo" jest nieznana. (Encyklopedia WIEM, Onet.pl)

Antropolog z Harvardu, Dennis Alan (Bill Pullman) otrzymuje od wielkiej korporacji farmaceutycznej Biocorp propozycję zbadania tajemniczych przypadków zombie na Haiti. Jego zadaniem jest zdobyć proszek, przy pomocy którego czarownicy podobno zamieniają ludzi w żywe trupy. Specyfik ten może okazać się bowiem przydatny we współczesnej farmakologii. Pierwszą osobą, którą Alan poznaje na wyspie, jest miejscowa lekarka Marielle Duchamp (Cathy Tyson), która zapoznaje go z "żywymi" przypadkami osób będących zombie. Na Haiti antropolog dowiaduje się szczegółów dotyczących owego tajemniczego proszku: aby zmienić człowieka w „żywego trupa” należy doprowadzić do kontaktu ciała z proszkiem. Ofiara następnie rzekomo umiera. Rzekomo bowiem mimo, iż wszystkie czynności życiowe ustają, człowiek ma świadomość zdarzeń po jego "śmierci", łącznie z pogrzebem. Dusza ofiary jest "zamykana" w glinianym słoiku przez szamana, który odtąd włada ciałem nieszczęśnika. Znalezienie prawdziwego proszku nie jest jednak takie łatwe, ale po długich poszukiwaniach wreszcie się udaje. Wytworzeniem żółtego specyfiku zajmuje się Louis Mozart, właściciel baru i czarownik. Składniki, użyte przy jego produkcji, są niewątpliwie niezwykłe i na pewno nie przypominają niczego, co na co dzień robimy w kuchni. Chyba, że ktoś dodaje do zupy takich ingredientów jak: mózg wyciśnięty ze zwłok lub tetrodotoksyny - bardzo trującej substancji znajdującej się w ciele niektórych oceanicznych ryb - np. fugu. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Alan wchodzi w konflikt z szefem policji Dargentem Peytraudem (Zakes Mokae), któremu zamiar zdobycia tajemniczego specyfiku nie bardzo się podoba. Peytraud okazuje się złym i bezwzględnym czarownikiem, moc VooDoo wykorzystującym do realizowania swych prywatnych celów. Antropolog zastraszony przez komendanta policji (głównie fizycznie, ale i psychicznie - Peytraud ma bowiem umiejętność wchodzenia do umysłu ludzi) zmuszony zostaje do natychmiastowego opuszczenia wyspy, pod groźbą kary śmierci. Alanowi udaje się jednak przemycić buteleczkę z żółtą substancją. Specyfik okazuje się bardzo przydatny w przemyśle farmaceutycznym i szybko wraz z Alanem staje się sławny. Dennis jednak nie jest szczęśliwy. Cały czas dręczą go przewidzenia i koszmary, których twórcą jest Peytraud mszczący się za wywiezienie do USA największej tajemnicy Haiti. Intensywność przewidzeń jest tak duża, iż antropolog postanawia wrócić na wyspę i rozprawić się z komendantem - w przeciwnym wypadku nie zazna spokoju. Jeszcze jednym i równie ważnym powodem powrotu (mimo zagrożenia karą śmierci) jest lekarka Marielle, o której zakochany naukowiec nie może zapomnieć. Jak można się domyśleć powtórne przybycie było błędem, ale także i koniecznością. Nasz bohater na własnej skórze przekonuje się o skuteczności żółtego proszku zamieniając się w zombie. Jego dusza i ciało stają się odtąd własnością Peytrauda. Alan jednak się nie poddaje i podejmuje walkę o ocalenie siebie i Marielle.

Temat VooDoo jest bardzo ciekawy, a co najważniejsze, bardzo tajemniczy. Być może właśnie dzięki swej tajemniczości potrafi zainteresować widza, bo przecież każdy film traktujący o rytualnych obrzędach, wnosi nowe szczegóły w ujęcie problemu VooDoo, które są w każdej adaptacji inne. Co jeszcze ważniejsze, obrzęd ten jest obrzędem prawdziwym, kultywowanym głównie na Haiti, ale jak mówią nieoficjalne dane, religia ta ma ponad 60 mln wyznawców. Film "The Serpent and The Rainbow" oparty jest na książce Wade Davisa o tym samym tytule. Dr Wade Davis jest biologiem i antropologiem z Harvardu, który zajmuje się m.in. badaniami kultu zombie i VooDoo. Ten ostatni argument wydaje się najbardziej przekonujący do obejrzenia tej pozycji. O poziomie gry aktorów, zdjęć i muzyki można wypowiadać się tylko w superlatywach. Co do reżyserii, to nazwisko autora filmu mówi samo za siebie. Wes Craven to przecież “A Nightmare On Elm Street”, “Dracula 2000”, “Scream I,II,III”, “Wishmaster”. "The serpent and the rainbow" polecam zdecydowanie wszystkim, ale w szczególności tym, których interesuje się mistycyzm i tajemniczość obrzędów VooDoo.

Screeny

HO, SERPENT AND THE RAINBOW, THE HO, SERPENT AND THE RAINBOW, THE HO, SERPENT AND THE RAINBOW, THE HO, SERPENT AND THE RAINBOW, THE HO, SERPENT AND THE RAINBOW, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ muzyka
+ reżyser
+ mistycyzm VooDoo

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -