Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCANNERS

SCANNERS

Scanners

ocena:9
Rok prod.:1981
Reżyser:David Cronenberg
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Jennifer O'Neill, Stephen Lack, Patrick McGoohan, Michael Ironside
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.63
Głosów:38
Inne oceny redakcji:

David Cronenberg to specjalista od "horroru cielesnego". Po sukcesach filmów "Shivers", czy "The Brood" kanadyjski Mistrz wykreował jedne z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych postaci świata horroru, mianowicie Scannersów, ludzi obdarzonych potężną mocą telepatyczną. W połączeniu z obsesją na punkcie deformacji ciała powstał film wiekopomny i ponadczasowy, który doczekał się 2 oficjalnych sequeli oraz przeróżnych wariacji na jego temat.

Cameron Vale - wyrzutek społeczny, wałęsa się po centrum handlowym. Gdy dwie starsze panie oburzone wyglądem i zachowaniem Vale'a zaczynają to komentować, Cameron odwraca się do nich i... jedna z pań dostaje niewytłumaczalnych drgawek. Jednocześnie dwóch gości w czarnych płaszczach obserwuje dyskretnie całe zdarzenie i po krótkiej pogoni za menelem obezwładnia go przy pomocy usypiającego zastrzyku. Vale budzi się w jakimś instytucie. Starszy, nobliwy pan, który czuwa u jego wezgłowia, tłumaczy mu, że jest on osobą niezwykła - Scannerem - który ma potężny dar czytania ludzkich myśli i telepatycznego wpływania na zachowanie innych osób. Skąd ta przypadłość? Otóż w latach 40-tych podawano ciężarnym kobietom lek eksperymentalny o nazwie Ephemerol. Po iniekcji tegoż leku większość kobiet poroniła, a te dzieci, które przeżyły posiadały nadludzkie telepatyczne możliwości. Niestety, bycie skanerem wiąże się z potwornymi bólami głowy i krwotokami z nosa. Ratunkiem na to jest regularne zażywanie Ephemerolu. Starszy mężczyzna, profesor Ruth roztacza opiekę nad Cameronem, wprowadza go w środowisko innych Scannerów i próbuje wykorzystać jego umiejętności do różnych eksperymentów. Scannerami interesuje się również przedsiębiorstwo komputerowe Consec, które widzi w nich ogromne możliwości mogące przyspieszyć badania nad komputerami najnowszej generacji. Lecz w Consecu pracuje niesympatyczny Keller, który potajemnie spotyka się Darrylem Revokiem - najpotężniejszym na świecie Scannerem, typem spod ciemnej gwiazdy. Obaj mają plany na zawładnięcie światem przy pomocy innych Scannerów, których zamierzają zwerbować w swe szeregi. Co gorsza, w sprawę zamieszani są również wpływowi ludzie ze świata polityki i kultury. Gdy wieści te docierają do profesora Rutha i Camerona, obaj próbują zniweczyć złowrogie plany Revoka i Kellera. Cameron zyskuje sojuszniczkę w postaci Kim Obrist, młodej Scannerki. Rozpoczyna się walka pomiędzy dobrem a złem... kto wygra?

Jest to jeden z niewielu filmów, który zostaje w pamięci na bardzo długo. Cronenberg jak nikt inny, stworzył unikalną ponurą i klaustrofobiczną atmosferę. Zatrudnił też wspaniałych aktorów, którzy stworzyli znakomite wyraziste kreacje: Michael Ironside w roli bezwzględnego i demonicznego Darryla Revoka, subtelna Jennifer O'Neill, ciepły choć stanowczy Patrick McGoohan jako dr Ruth, wreszcie mało znany, ale charakteryzujący się przenikliwym wzrokiem Stephen Lack odtwarzający rolę Camerona Vale'a. Wspaniałe zdjęcia Marka Irwina i niesamowita hipnotyczna muzyka Howarda Shore'a - etatowych współpracowników Cronenberga dopełniają całości. Oryginalny, zagmatwany scenariusz i genialne efekty specjalne to kolejne plusy filmu - zwłaszcza sławetna sekwencja z eksplodującą głową. Ostatnie dziesięć minut filmu to istne arcydzieło - zarówno jeśli chodzi o wyjaśnienie koligacji między głównymi bohaterami, jak i pod względem efektów specjalnych.

Reasumując: wybitny, oryginalny i pomysłowy film! Ze wszech miar godny polecenia.

Screeny

HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS HO, SCANNERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalny scenariusz
+ unikalna atmosfera
+ aktorstwo
+ niezapomniana muzyka
+ zdjęcia
+ efekty specjalne

Minusy:

- dla niektórych może być zbyt dziwny i momentami niesmaczny


Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -