Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SADOMANIA  a.k.a. Hellhole Woman

SADOMANIA a.k.a. Hellhole Woman

Sadomania

ocena:3
Rok prod.:1981
Reżyser:Jesus Franco
Kraj prod.:Hiszpania / Niemcy
Obsada:Uta Koepke, Ángel Caballero, Ajita Wilson, Ursula Buchfellner, Antonio Mayans
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:8
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Oho, oto nadciąga Jesus Franco ! Człowiek orkiestra, o pseudonimach tak licznych jak piasek na hiszpańskiej plaży. Omawiany film to tylko 1/180 jego dokonań, kropla w morzu dzieł wybitnych, wzniosłych i kamieni milowych w rozwoju sztuki filmowej. No ale już dość sarkazmu, jego filmy mają jednak to coś w sobie że przyciągają i dla wielu osób są niemal kultowe. A co przyciąga ? Przede wszystkim taniość produkcji i tu użyje mocnego słowa - problematyka poruszana w jego obrazach.

Intrygę filmu Sadomania można streścić w jednym zdaniu. Młoda para Olga i Michael, podczas podróży poślubnej przez wysuszone pustkowia bagatelizuje zakaz wjazdu na pewne terytorium i zostaje złapana przez półnagie strażniczki ze strzelbami. To było to jedno zdanie, więc aby recenzja nie była zbyt krótka dodaje zdanie drugie. Hacjenda jest własnością czarnoskórej Magdy Urtado, dozorczyni tutejszego więzienia - obozu pracy dla kobiet. Olga zostaje uwięziona, a jej mąż wypuszczony na wolność. Będzie on jednak starał się uratować ją z opresji.

Następny film z gatunku uwięzione kobiety. Miejmy nadzieje, że ten gatunek odszedł w siną dal bezpowrotnie. Tutaj dodatkowo mamy taką atrakcję, (?) że film ten wyreżyserował sam Jesus Franco. Tak więc po kolei: więźniarki pracują topless w kamieniołomach odziane w typowe więzienne ciuchy, czyli krótkie spodenki jeans i kowbojskie kapelusze. Czasem są jednak bite, poniżane, sprzedawane jako prostytutki świadczące usługi górnikom. Co ciekawe w epizodzie alfonsa-gwałciciela występuje sam reżyser. Te, które próbują ucieczki są łapane (jedna pod ciężarem sznurko-lassa sama upada na ziemię) i przykładnie karane. Dozorczyni Magda wraz z Gubernatorem polują na bagnach na te niesforne nagie dziewczyny. Widzimy śmierć jednej z uciekinierek, której ciało następnie zostaje pożarte przez wygłodniałego gumowego krokodyla. Zresztą gubernator to dość ciekawa persona, ma bowiem problemy z życiem seksualnym. Po wielu nieudanych próbach kontaktu z więźniarkami, satysfakcję z żoną osiąga podczas podglądania psa gwałcącego kobietę. Oczywiście skoro kobiety i skoro więzienie, to reżyser raczy nas często miłością lesbijską, nie zapominając wszakże o wątku hetero i homoseksualnym (męskim). No oczywiście możemy doszukiwać się tu głębi, ukrytych znaczeń, metafor w stylu, że w każdym z nas drzemie zło, skrywane skrzętnie pod cywilizacyjnym płaszczykiem, ale to będzie spore naginanie. A co do spraw technicznych to poziom aktorstwa oczywiście słaby, zdjęcia nie lepsze, scenariusz gdzieś zaginął podczas kręcenia filmu. Muzyka wydaje się być najlepsza z tego całego bałaganu i jest autorstwem kogo ? Oczywiście, że reżysera. Warto zwrócić uwagę na kilka ciekawostek: aktorka grająca Tarę - Ursula Buchfellner to miss Playboya z października 1979 r., a sadystyczna dozorczyni to Ajita Wilson, niegdyś mężczyzna, a po zmianie płci wzięta gwiazda porno w latach 70-tych. Film dla miłośników reżysera, nurtu exploitation i taniego kina klasy Z. Ale uwaga ! Tandeta też wciąga !

Screeny

HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman HO, SADOMANIA <br/> a.k.a. Hellhole Woman

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film Jesusa Franco
+ tandeta

Minusy:

- kiepskie zdjęcia
- kiepski scenariusz a właściwie jego namiastka
- tania produkcja
- brak efektów, mało krwi
- słabiutkie bójki przypominające zapasy w kisielu lub padanie sobie w objęcia u cioci na imieninach

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -