Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MIST, THE (season 1)

MIST, THE (season 1)

Mgła (sezon 1)

ocena:5
Rok prod.:2017
Reżyser:Christian Torpe
Kraj prod.:USA
Obsada: Morgan Spector, Alyssa Sutherland, Gus Birney, Frances Conroy
Autor recenzji:Justyna Metzger
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Opowiadanie “Mgła” Stephena Kinga zadebiutowało na ekranie dekadę temu. Film w reżyserii Franka Darabonta (nazwisko powinniście kojarzyć m.in. w związku z serialem Walking Dead) spotkał się z uznaniem krytyków i był kasowym hitem. Od książkowego oryginału różnił się mroczniejszym zakończeniem. Tym smakowitszym kąskiem dla fanów grozy okazała się informacja, że powstał 10-odcinkowy pierwszy sezon serialu na podstawie “Mgły”.

Miłośników wiernych adaptacji muszę przestrzec - w serialu pojawiają się zupełnie nowi bohaterowie, ale dalej jest to opowieść o ludziach uwięzionych w miasteczku przez tajemniczą mgłę. Chociaż scenarzyści mieli wspaniałą okazję do stworzenia wiarygodnych i ciekawych postaci, postanowili zaludnić Bridgeville mieszaniną banalnych, stereotypowych charakterów, których nie da się polubić. Mamy więc parę głównych bohaterów: małżeństwo skonfliktowane na tle wychowywania córki. Postępowa matka traci posadę z powodu oporu małomiasteczkowej społeczności. Dalej tylko gorzej: nastolatek niepewny swojej seksualności to emo-dziwak i szkolne popychadło; szkolni sportowcy to głównie biali, niezbyt rozgarnięci, agresywni chłopcy. Najsilniejsza kobieca postać ma problemy narkotykowe i metr pięćdziesiąt, ale nawet na wpół skatowana potrafi powalić o głowę wyższych mężczyzn, a impreza nastolatków obowiązkowo musi skończyć się katastrofą… i tak można by wymieniać bez końca.

Zupełnie zbędnym w moim odczuciu wątkiem jest gwałt na małoletniej Alex, córce skonfliktowanej pary. Przemoc seksualna to temat, którego nie należy trywializować, a sposób w jaki przedstawiono go we Mgle momentami osłabia. Odpalając pierwszy odcinek liczyłam na to, że straszyć będzie tytułowa mgła i dostanę kawał solidnej rozrywki bez sztucznej głębi. Plakat reklamujący serial sugerował, że prawdziwym horrorem miała być tutaj ludzka natura, ale ja tego nie kupuję i uważam że przerazić może co poniektórych widzów tylko scenariusz.

Pozostając przy strachu - w pełnometrażowej Mgle groza miała lovecraftowskie oblicze, w serialu głównie straszą nas...owady.

Chociaż Mgła jest dosyć przeciętną produkcją, to nie odradzam jej oglądania. Mimo wielu przewidywalnych wątków, historia wciąga i tylko sporadycznie trafiają się dłużyzny. Przy umiarkowanym budżecie mamy niezły montaż i CGI, a od czasu do czasu zobaczymy na ekranie krwisty kawał mięcha. Gra aktorska w większości przypadków ani nie razi, ani nie zachwyca, ale są też kreacje wybijające się ponad przeciętność. Atmosfera w serialu potrafi być gęsta, o ile nie rozrzedzają jej rodzinne dramaty rodem z opery mydlanej. Jeśli nie macie przesadnie wysokich oczekiwań, to Mgła może okazać się dobrym wyborem na wieczór przed laptopem w towarzystwie pizzy. Miejmy nadzieję, że drugi sezon zaoferuje widzom trochę więcej grozy.

Screeny

HO, MIST, THE (season 1) HO, MIST, THE (season 1) HO, MIST, THE (season 1) HO, MIST, THE (season 1)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ma kilka straszniejszych scen
+ nie dłuży się
+ Frances Conroy

Minusy:

- stereotypowi, jednowymiarowi bohaterowie
- czy to jest serial o gwałcie, czy mgle?
- dosyć przewidywalny

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -