Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:MONSTER IN THE CLOSET

MONSTER IN THE CLOSET

Potwór z Szafy

ocena:3
Rok prod.:1987
Reżyser:Bob Dahlin
Kraj prod.:USA
Obsada:Donald Grant, Denise Dubarry
Autor recenzji:Drachu
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Wytwórnia Troma zawsze budziła kontrowersje wśród miłośników horroru. To pod jej szyldem wydano takie produkcje jak seria Toxic Avenger, Bloodsucking Freaks, Redneck Zombies, Tromeo & Juliet czy Maniac Nurses Find Extasy. Troma ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Swego czasu mówiono, że wobec jej produkcji nikt nie będzie obojętny. Albo się ją lubi, albo nienawidzi. Ja zaś nie zaliczam się do żadnej z tych grup, więc zapraszam do obiektywnej recenzji.

W małym miasteczku, gdzieś na prowincji USA giną ludzie. Okazuje się, że są wciągani do szafy przez nieznanego sprawcę, który następnie ich pożera. Policja (co stało się już tradycją horrorów) jest bezradna. Miejscowy szeryf uważa, że to sprawka psychopaty i konsekwentnie pcha śledztwo w tym kierunku. Na miejsce przybywa Richard - dość nieudolny reporter gazety, którego szef po prostu chciał pozbyć się z biura. Tutaj poznaje swą przyszłą kompanię - genialne dziecko, jego równie inteligentną (choć nieco zdziwaczałą) matkę, księdza i wybitnego profesora, który doskonale orientuje się w kwestii biologii, ale z rzeczywistością kontaktu zbyt bliskiego nie ma. Razem odkrywają, że sprawcą całego zamieszania jest wielki potwór, który wciąga swe ofiary do szafy. Podczas pierwszej konfrontacji z policją bestia okazała się nieśmiertelna, dlatego na miejsce zmierza armia USA, która z radością zamieni każdego wroga w kupkę popiołu. Wojskowych czeka jednak rozczarowanie.

Film jest wykonany przyzwoicie. Nie ma co spodziewać się fajerwerków, czy wspaniałej gry aktorskiej. Wszystko trzyma średni poziom. Widać, że Monster in the closet robili ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo. To żaden plus, tego wszak widz oczekuje, prawda? Wspominam jednak o tym fakcie, gdyż wiele produkcji Tromy przypominało nieudolne filmy amatorskie. Aktorzy grają dość przeciętnie, postacie są schematyczne, zaś sami odtwarzający nijak się ze schematu nie wyłamują, co najwidoczniej było zamysłem reżysera. Bo ile razy spotkaliśmy się w filmach z szalonymi naukowcami, czy niedowierzającymi generałami? To już wszystko było. Jako smaczek dodam, ze w filmie debiutuje Stacy Ferguson, która po upływie kilkunastu lat została wokalistką zespołu Black Eyed Peas. Niestety, nigdy nie byłem miłośnikiem jej twórczości (a wręcz wprost przeciwnie), ale dla fana to zawsze dodatkowy plusik.

Jeśli idzie o efekty specjalne, to prezentują się blado. Ani kropli krwi, gdy bestia morduje kolejnych bohaterów. Samo monstrum również nie jest straszne, wygląda po prostu pociesznie i bardzo plastikowo. Majestatycznie i powoli sunie przez kolejne sceny, niewrażliwe na ostrzał dział czołgowych. A właśnie, można podejrzewać, że większość budżetu została wydana na wynajem z demobilu dwóch czołgów i stosów broni. Muzyka, montaż, ujęcia - wszystko wykonane jest w zasadzie poprawnie. Na tyle, że nie można mieć poważniejszych zarzutów, jednak widz z pewnością olśniony nie będzie.

Co można o Monster in the closet powiedzieć? Nie jest to film ambitny, ani straszny. Scen gore również się nie uświadczy. Wszechobecnego niepokoju również nie ma. Część produkcji Tromy ratowała się salwami śmiechu wywoływanymi u publiczności, ale tym razem i o śmiechu można zapomnieć. Brak tu mocnego, lecz prymitywnego poczucia humoru, jakim cechował się Toxic Avenger. Film jest po prostu nudny, a to najgorsze, co o horrorze można powiedzieć. Owszem, w paru miejscach wzbudza lekkie uśmieszki, ale to zdecydowanie za mało.

Screeny

HO, MONSTER IN THE CLOSET HO, MONSTER IN THE CLOSET HO, MONSTER IN THE CLOSET HO, MONSTER IN THE CLOSET HO, MONSTER IN THE CLOSET

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Jak na Tromę nieźle zrealizowany

Minusy:

- Nie jest straszny...
- ...ani nawet śmieszny
- Naiwna fabuła
- Płytcy bohaterowie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -