Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CONTRACTED: PHASE II

CONTRACTED: PHASE II

Contracted: Phase II

ocena:7
Rok prod.:2015
Reżyser:Josh Forbes
Kraj prod.:USA
Obsada:Matt Mercer, Suzanne Moss, Marianna Palka, Morgan Peter Brown
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Urwany nagle wątek tajemniczej epidemii z pierwszej części „Contracted” obudził w widzach nadzieję na kontynuację wątku. Wiele rzeczy zostało niedopowiedzianych, interesująca koncepcja realizacji tematu wręcz prosiła się o podjęcie jej w kolejnej części. Za realizację sequelu zabrał się zatem Josh Forbes, który dostrzegł w tym szansę na opowiedzenie niezłej historii. I trzeba mu przyznać, że podołał zadaniu.

Riley, bohater również pierwszej odsłony „Contracted” (w tej roli Matt Mercer), obserwuje u siebie objawy choroby przenoszonej głównie drogą płciową, na którą zapadła w poprzedniej części Samantha, obiekt jego westchnień. Postanawia jednak nie dać się chorobie – zmagając się z bolesnymi objawami, takimi jak tajemnicze rumienie, owrzodzenia czy zgnilizny na skórze, a także potężne krwiaki i krwotoki, postanawia dotrzeć do człowieka, który morderczą epidemię wprowadził w obieg, aby na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, ale również zdobyć niezbędne serum i ocalić życie. Musi jednak uważać, aby nie narazić przy tym najbliższych na kontakt z zakażoną krwią, a również ukryć cały szereg objawów przed otoczeniem, by nie poddano go izolacji.

Walka o przetrwanie w kontekście panującej zarazy z pewnością nie należy do motywów odkrywczych i nowatorskich. Trzeba wprost stwierdzić, że dużo tu wtórności, jeśli chodzi o wątek epidemii („The Strain”, „The Walking Dead”, „The Happening” i tysiące innych) czy chociażby wątek poszukiwania źródła epidemii (co drugi paramedyczny serial), jednak sukces filmu zapewnia raczej otoczka wymienionych tematów niż one same. Mowa tu o kolorystyce, która nastraja czernią, szarościami i ciemną zielenią, o zabawie cieniem, znakomitych ujęciach i przekonujących charakteryzacjach. Chorujący bohaterowie nie wyglądają jak plastikowe lalki oblane sosem, co jest typowe dla wielu komercyjnych produkcji, ale istotnie budzą obrzydzenie realistycznymi ropieniami, pełzającym w ranach robactwem, przekrwionymi oczami i palcami. Odnajdują się ponadto w swoich rolach i choć postępują momentami nieco nielogicznie, odzwierciedlają prawdopodobne zachowania osób dotkniętych przez zarazę, nad którą żadne służby nie są w stanie zapanować. Charaktery są tu jednocześnie niewinne i mroczne, przestraszone, ale z zapasem sił do działania, jeśli zajdzie taka konieczność.

Intrygujące zakończenie „Contracted: Phase II” ponownie sugeruje, że to nie koniec historii. Na tym etapie wręcz szkoda byłoby rozstawać się z tym pomysłem na dobre. Choć zmieniła się ekipa realizująca drugą część tej mini-serii, nie zaprzepaściła wysiłku poprzedników i wyprodukowała udany, wciągający horror o oryginalnym klimacie, który z pewnością znajdzie swoją kontynuację – scenarzysta, Craig Walendziak, podobno już zdążył się wygadać, że rozpoczął pracę nad scenariuszem trzeciej części. Oby tylko ekipa, która będzie z nim pracowała, nie pokpiła sprawy, bowiem „Contracted” zbudowało na rynku nie najgorszą markę.

Screeny

HO, CONTRACTED: PHASE II HO, CONTRACTED: PHASE II HO, CONTRACTED: PHASE II HO, CONTRACTED: PHASE II HO, CONTRACTED: PHASE II HO, CONTRACTED: PHASE II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ rewelacyjna praca kamery, świetne zdjęcia
+ udane charakteryzacje i efekty
+ przekonująca gra aktorska
+ intrygujące zakończenie

Minusy:

- wtórność i stereotypowość niektórych motywów
- pojedyncze nielogiczne zachowania głównych bohaterów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -