Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MANIAC COP

MANIAC COP

Maniakalny Glina

ocena:6
Rok prod.:1988
Reżyser:William Lustig
Kraj prod.:USA
Obsada:Tom Atkins, Bruce Campbell, Laureen Landon, Richard Roundtree, William Smith
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.13
Głosów:32
Inne oceny redakcji:
Kinson - 6
Ash J. Williams - 7

"Maniac Cop" to film o policjancie, który najprawdopodobniej jest żywym trupem ponownie przywdziewającym mundur aby wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy doprowadzili do jego brutalnej śmierci. Trudno się chyba dziwić, że taka fabuła zainteresowała sporą rzeszę fanów horroru i sprawiła, że film wszedł do klasyki gatunku. Jest to oczywiście klasyka klasy B, ale mimo wszystko wypada ją znać.

W zasadzie scenarzysta "Maniakalnego gliniarza" stara się przez cały czas balansować na granicy pomiędzy thrillerem a horrorem, a kwestia czy mamy tu do czynienia z zombie czy też nie dość długo pozostaje niewyjaśniona. Szczegóły całej historii wyglądają następująco: w Nowym Jorku zaczynają ginąć ludzie i wszystko wskazuje na to, że ich mordercą jest policjant. Wyjaśnienia sprawy podejmuje się trójka głównych bohaterów, którzy trafiają w końcu na tajemniczą historię z przeszłości, kiedy to jeden z oficerów został niesłusznie wtrącony do więzienia - i spotkał tam najgorszych morderców, których swego czasu własnoręcznie doń wpakował, co, jak można się domyślić, kończy się nader krwawą śmiercią policjanta. Ktoś kto dokonuje obecnych zabójstw albo jest samym powstałym z grobu mścicielem, albo też ktoś robi to w jego imieniu. Samo odkrycie prawdy niczego jednak nie rozwiązuje: z maniakalnym gliniarzem i tak trzeba się będzie prędzej czy później zmierzyć.

Może i nie jest to najoryginalniejszy film świata, ale chłodna i dbająca o stosunkowo realistyczną atmosferę reżyseria Williama Lustiga sprawia, że na pewno korzystnie wyróżnia się on wśród podobnych produkcji. Scenariusz Larry'ego Cohena ("A jednak żyję!", "The Stuff") też może się podobać, choć w końcówce robi się nieco zbyt standardowy; należy jednak docenić fakt, że nie jest to historia, w której łatwo wytypować osoby, którym uda się ją przeżyć do końca - w pewnym momencie następuje wręcz niespodziewany przewrót w postaci zmiany głównego bohatera. Od niektórych aktorów można by oczekiwać nieco mniej ekspresyjnej gry, ale cieszy już sam fakt, że widzimy tu i Bruce'a Campbella i Toma Atkinsa i Richarda Roundtree i Williama Smitha. Ten ostatni, choć nie pojawia się na ekranie zbyt często, stworzył tu postać równie demoniczną jak sam tytułowy gliniarz - na granego przez niego kapitana Ripleya na pewno warto zwrócić uwagę. Oczywiście jest jeszcze sam Robert Z'Dar, wprost porażająco mroczny jako mściciel w mundurze. Proponuję też wsłuchać się w odpowiednio niepokojącą ścieżkę dźwiękową, która punkt kulminacyjny osiąga w scenie głównej retrospekcji: widzimy wtedy co dokładnie stało się kiedy policjant trafił do więzienia, a tętniąca w tle muzyka idealnie podkreśla dramatyzm i drastyczność pokazywanych wydarzeń.

Tak jak wspomniałem na początku, film rozgrywa się na stylistycznej granicy pomiędzy horrorem a thrillerem, co może niestety okazać się zniechęcające dla fanów obydwu gatunków. Zwolennicy horroru mogą narzekać na niedostatek brutalnych scen i niepełne wykorzystanie mitu zombie, natomiast fanów thrillera będzie drażniło samo podejrzenie jakoby główny bohater miał się mścić za swoją własną śmierć. Jeśli jednak podejdziemy do "Maniakalnego gliniarza" jak do filmu, który chce trochę powalczyć z granicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami, to jest to naprawdę całkiem udane i satysfakcjonujące dzieło.

Screeny

HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP HO, MANIAC COP

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film nie trzyma się kurczowo żadnego gatunku
+ ciekawa reżyseria
+ dobra ścieżka dźwiękowa
+ momentami rzeczywiście trzyma w napięciu
+ niezły scenariusz z paroma niespodziankami, interesującymi bohaterami i udanym czarnym charakterem
+ zbiór dobrych aktorów

Minusy:

- typowa końcówka
- może rozczarować fanów większego rozlewu krwi
- może zdenerwować fanów stuprocentowego realizmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -