Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MAN BEHIND THE SUN

MAN BEHIND THE SUN

Man Behind the Sun

ocena:8
Rok prod.:1987
Reżyser:Tun Fei Mou
Kraj prod.:Hong Kong
Obsada:Hsu Gou, Gang Wang, Andrew Yu, Wu Dai Yao, Wang Run Shen
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.62
Głosów:29
Inne oceny redakcji:

W 1925 r. Japonia odrzuca przyjęcia genewskich warunków odnośnie broni chemicznej. Siedem lat później Japonia zajmuję Mandżurię Shiro Ishii z wykształcenia fizyk zostaje wtajemniczony w japońskie plany odnośnie broni bakteriologicznej. W 1936 r. pod przykrywką jednostki odpowiedzialnej za oczyszczanie wody , powstał biologiczny oddział 731, którego dowódcą został mianowany Ishii. Jednostka dysponowała kompleksem 150 budynków. szacuję się że w samych laboratoriach zginęło 9,000 osób. W 1942r. Ishii rozpoczął polowe doświadczenia z bronią biologiczną. W wyniku tych eksperymentów śmierć poniosło dziesiątki tysięcy chińskich jeńców i cywili. W ostatnim roku wojny Ishii nakazał zatarcie śladów związanych z jednostką 731 . Likwidowani są ostatni więźniowie i niszczone są kompleksy doświadczalne. W roku 1946 rząd USA pozyskuje badania Ishiego odnośnie broni biologicznej. Dzięki temu Ishii nigdy nie stanął przed sądem za swoje zbrodnie wojenne. To nie fikcja.... To historia...

Akcja filmu przenosi nas do roku 1945. Sytuacja na froncie była nienajlepsza, Japonia przegrywała wojnę tak samo jak jej sojusznicy. Jedyną szansą odwrócenia losów wojny było stworzenie idealnej broni bakteriologicznej. Taki projekt realizowała elitarna jednostka 731. Systemy totalitarne różnych części świata starały się pozyskać młodzież, która poddawana była intensywnemu szkoleniu ideologicznemu. Tak samo było w cesarskiej Japonii. Poznajemy grupę młodych japońskich chłopców których starano się wychować na kształt niemieckiego Hitlerjugend. Dzieci, prawdopodobnie rekruci jednostki 731 będą obserwowały i uczyły się do czego służy chiński, radziecki lub koreański jeniec. To co zobaczyły na zawsze odmieni ich życie.

Na początku pragnę zaznaczyć że "Men Behind The Sun" ma niewiele wspólnego z klasycznym schematem filmu grozy. Nie znaczy to ,że film nie jest straszny. Efekt jest wręcz odwrotny. Film szokuje , straszy , a jednocześnie uczy nas prawdy o japońskiej eksperymentach medycznych minionej wojny. Sceny pokazujące doświadczenie na ludziach, pod względem wizualnym oceniam bardzo wysoko. Autopsja , badania z gazem trującym , odmrożenia kończyn, ludzki poligon doświadczalny, i wiele innych potwornych eksperymentów , w realistyczny wręcz sposób zaprezentował nam reżyser Godfrey Ho. Polemizować można jedynie z ustawieniem więźniów na poligonie doświadczalnym, ale takie pola eksperymentalne były. Doskonale przedstawiony jest duch japońskiego żołnierza. Jego fanatyzm i oddanie dla sprawy nie znało granic(np. piloci kamikadze), chodź czasem na froncie nie było słychać strzałów, lecz jęk chińskiego ,,królika doświadczalnego� proszący o skrócenie męki. Japończycy słynęli z okrucieństwa i film pozbawiony jest litości. Doktor Ishii odpowiedzialny za eksperymenty robi wrażenie człowieka chorego umysłowo szczycąc się tym, że w badaniach nad bronią Niemcy są daleko w tyle za Japonią. Postać jest naprawdę przerażająca. Reżyser i tak oszczędził widza i pokazał tylko część eksperymentów, które działy się w japońskich laboratoriach Mandżurii.

"Men Behind The Sun" uważam za film udany z dwóch względów. Po pierwsze realistyczne przedstawione sceny badań, po drugie wszystko co zobaczyłem w tym filmie zdarzyło się naprawdę. Jednostka 731 naprawdę istniała i dokonywała straszliwych rzeczy. Co mi się w filmie nie podobało to 2 sceny, w których osoba przeżyła nieludzkie doświadczenie. Uważam to za kompletną niedorzeczność, lecz nie wpływa to na jakość filmu.

Screeny

HO, MAN BEHIND THE SUN HO, MAN BEHIND THE SUN HO, MAN BEHIND THE SUN HO, MAN BEHIND THE SUN HO, MAN BEHIND THE SUN HO, MAN BEHIND THE SUN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ to działo się naprawdę!
+ japoński fanatyzm
+ realne sceny eksperymentów

Minusy:

- nie jest to klasyczny horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -