Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GRAVEYARD SHIFT

GRAVEYARD SHIFT

Cmentarna Szychta

ocena:7
Rok prod.:1990
Reżyser:Ralph S. Singleton
Kraj prod.:USA / Japonia
Obsada:Minor Rootes, Kelly L. Goodman , Joe Perham , Kelly Wolf , Andrew Divoff , Stephen Macht , Robert Alan Beuth , Ilona Margolis , Jimmy Woodard , Jonathan Emerson , Vic Polizos , Susan Lowden , Brad Dourif , David Andrews
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4.44
Głosów:25
Inne oceny redakcji:

Wiele ekranizacji powieści bądź opowiadań Stephena Kinga powstało do dnia dzisiejszego. Jedne z nich są udane, drugie z kolei stanowiły produkcje nie wyróżniające się z tłumu. "Cmentarną szychtę" umieściłbym pośrodku, gdyż film jest naprawdę wciągający jednak brakuje mu tego "czegoś" aby stać się przebojem.

W zakładach tekstylnych Bachmana ginie podczas nocnej zmiany, zwanej cmentarną szychtą, jeden z pracowników. Na jego miejsce zostaje zatrudniony Hall chcący rozpocząć nowe życie w małym spokojnym miasteczku. Jak się okazuje zakład boryka się z kilkoma problemami. Jednym z nich są szczury, a drugim zagracona do granic możliwości piwnica, którą trzeba wysprzątać przed kolejną wizytą inspekcji. W tym celu właściciel zakładu tworzy grupę ludzi, która w czasie świąt, za podwójną płacę, ma za zadanie uporać się zarówno z problemem szczurów jak i piwnicy. Do załogi tej trafia również główny bohater - Hall. Podczas sprzątania sutereny, pracownicy odnajdują ukryte przejście prowadzące na kolejny, niższy poziom piwnic do którego nikt nie zaglądał od lat. Schodząc na dół, zapadają się pod nimi schody w związku z czym "ekipa remontowa" musi znaleźć inną drogę którą będzie mogła wydostać się na powierzchnię. Zadanie to nie jest łatwe, gdyż w podziemiach na każdym kroku czyha na nich niebezpieczeństwo, a jakby tego było mało depcze im po piętach ogromne nietoperzo-szczuro podobne monstrum.

Opowiadanie S. Kinga, na podstawie którego powstała omawiana ekranizacja, miało to do siebie, iż było krótkie i nie posiadało wielu pobocznych wątków jakie posiada film, co czyniło je bardziej przystępnym. Produkcja o której mowa jest ciekawym chociaż w dużej części nie potrzebnym rozwinięciem treści zawartej w opowiadaniu. Mamy tutaj przedstawiona masę pobocznych wydarzeń nie mających większego wpływu na przebieg filmu, a sprawiających iż mogą one nudzić widza w pewnych momentach. Uważam, iż można było śmiało zrezygnować z takich motywów aby przedłużyć i nieco bardziej urozmaicić zmagania bohaterów w podziemiach jak i samą walkę z krwiożerczym monstrum. Nie ma jednak co narzekać gdyż "Cmentarna szychta" na tle innych ekranizacji opartych na twórczości Kinga prezentuje się bardzo dobrze, pomimo swego już kilku letniego stażu. Efekty dźwiękowe jak i muzyka są na należytym poziomie. Gra aktorów jest dobra. Niczym nie zaskakuje ale też nie razi w oczy jakimiś niedociągnięciami. Wszyscy w swoje role wpasowali się znakomicie, a na szczególną pochwałę zasłużył sobie Brad Dourif za świetnie odegraną rolę maniakalnego szczurołapa. Wszystkie krwawe motywy w filmie jak i sam potwór wyglądają bardzo efektownie. Równie dobrze prezentują się podziemia w jakich przyszło walczyć bohaterom. Wyglądają bardzo ciekawie, tajemniczo i niebezpiecznie - czyli tak jak powinny. Powiem jeszcze tyle, że nie jest to film który widza zaskoczy ale nie jest to też produkcja, która nas dobije. Jest to po prostu dobry film, który dostarczy nam rozrywki przynajmniej na jeden wieczór.

Screeny

HO, GRAVEYARD SHIFT HO, GRAVEYARD SHIFT HO, GRAVEYARD SHIFT HO, GRAVEYARD SHIFT HO, GRAVEYARD SHIFT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła filmu oparta na ciekawym opowiadaniu
+ dobre efekty
+ wygląd podziemi

Minusy:

- za dużo pobocznych wątków nie mających większego wpływy na przebieg filmu, co czyni go nudnym w pewnych momentach

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -