Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MADISON COUNTY

MADISON COUNTY

Madison County

ocena:6
Rok prod.:2011
Reżyser:Eric England
Kraj prod.:USA
Obsada:Nick Principe, Joanna Sotomura, Ace Marrero, Matt Mercer, Natalie Scheetz
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, chciałoby się rzec oglądając kolejny horror zza oceanu, w którym grupa młodzieży zapuszcza się na prowincję, by zabawić się, a przy okazji samym pojawieniem się zirytować tubylców hołdujących dziwacznym zwyczajom. Jak wiadomo wszystkim miłośnikom zachodnich horrorów, położone z dala od metropolii amerykańskie wsie to siedlisko psychopatów najgorszego sortu. Co gorsza, bardzo często mieszkańcy tychże przysiółków nie tylko chronią „swojego” potwora, ale także pozwalają sobie na uczestnictwo w czynionych przez niego mordach. Ze schematem tym, trochę wzbogaconym o inne wątki, do czynienia mamy w filmie „Madison County” wyreżyserowanym przez Erica Englanda.

Pięcioro młodych ludzi organizuje wyprawę do Madison County, położonej w górach wioszczyny, w której miało dość do ponad trzydziestu zbrodni. Jeden z bohaterów przeczytawszy książkę na temat morderstw, postanawia napisać artykuł o jej autorze. Na miejscu okazuje się, iż pisarz jakiś czas temu wyprowadził się z Madison County. Młodzi ludzie nie dają jednak za wygraną i rozpytują tubylców o „słynnego” oprawcę. Nieskorzy do zwierzeń mieszkańcy wsi w niedwuznaczny sposób dają do zrozumienia obcym, by jak najszybciej ich miejscowość. Niezrażeni pogróżkami bohaterowie postanawiają zostać. Chcąc dowiedzieć się czegokolwiek o zniknięciu pisarza, udają się do domu. Na miejscu stają oko w oko z zamaskowanym psychopatą.

England za bardzo nie sili się na to, by wyjść poza schemat zastosowany w niejednym slasherze. Mamy młodzież, która udaje się pustkowie. Tam bohaterowie będą musieli stawić czoło nie tylko wielkiemu, uzbrojonemu w topór zwyrodnialcowi, lecz także wrogo nastawionym do nich tubylcom. Oprócz uciekania przed psychopatami młodzi ludzie zajmują się także sobą – panowie próbują przypodobać się paniom, te zaś od czasu do czasu odsłaniają swe wdzięki, by podnieść ciśnienie męskiej części eskapady. Także inne ich zachowania mocno wpisują się w gatunkowe prawidła slashera – zamiast działać razem, przyjezdni rozdzielają się, nie przejmują się wrogo nastawionymi do nich tubylcami, wreszcie chwilami postępują tak, jakby wręcz chcieli zostać zaatakowani.

Niby więc „Madison County” jest powtórką z rozrywki, kolejną kopią opowieści o zamaskowanym psychopacie, który za cel obiera sobie nastoletnią dziatwę. Warto jednak uważniej przyjrzeć się obrazowi Englanda, bo ten oprócz ewidentnych kalek zawiera kilka drobiazgów, które czynią go lepszym od dziesiątek innych slasherów. Jego bohaterami nie są złoci amerykańscy chłopcy i ich hojnie obdarzone przez naturę dziewoje. Dla młodych ludzi z „Madison County” życie nie sprowadza się tylko do mocno zakrapianych imprez, wygłupów i przygodnego seksu. Inspiracją do zorganizowania eskapady stała się... lektura książki. Zamiast pić i palić zioło bohaterowie postanawiają przeprowadzić wywiad z autorem historii o seryjnym mordercy. Początkowo mogą sprawiać wrażenie mdłych i jednowymiarowych (kreacji postaci nie pomagają mało zdolni aktorzy), z czasem jednak – zwłaszcza od momentu, kiedy dochodzi do konfrontacji z mieszkańcami Madison County - ich wizerunek nabiera konkretnych rysów, przez stają się ciekawsi, a my widzowie mamy wreszcie komu kibicować w starciu z uzbrojonym zwyrodnialcem.

Najgorszego sortu slasher to taki, w którym jedynie finał rozbudza w odbiorcy jakiekolwiek emocje. Musiał wiedzieć to England, bo raz, że okroił swoją opowieść ze wszystkich niepotrzebnych wątków i motywów, po drugie zaś nadał jej odpowiednie tempo dzięki czemu film mimo niemałej ilości mankamentów ogląda się całkiem znośnie. Mimo niewielkiego budżetu reżyserowi udało się także przydać obrazowi klimatu charakterystycznego dla opowieści rozgrywających się pośród niewielkich i zamkniętych skupisk ludzkich. Od momentu, kiedy po raz pierwszy, bohaterowie pojawiają się w Madison County, wyczuwalne jest napięcie między nimi a tubylcami. Przyjezdni nic nie robią sobie z wrogości mieszkańców wsi. My jednak wiemy, iż wcześniej czy później ta „strzelba” wypali i „miastowi” będą musieli zmierzyć się zarówno z miejscowym killerem jak i z reprezentacją „rednecków”.

Od strony wizualnej film Englanda prezentuje się nie gorzej od wielu jemu podobnych obrazów. Jasne, kolejne ujęcia nie porywają polotem czy finezją, zaś stosowane przez operatora plany nie działają na wyobraźnię dzięki zakodowanym w nich treściom, ale przecież oglądamy horror, prosty slasher, więc twórcy musieli poddać się dyktatowi zasady „im prościej, tym lepiej”. Dlatego w pierwszej części England i spółka nie forsują tempa, w drugiej zaś, kiedy narrację trzeba zdynamizować, dzięki przeniesieniu akcji w kilka miejsc, odpowiedniemu montażowi oraz skróceniu ujęć udaje im się osiągnąć ów cel bez problemu.

Dla spragnionych realizacyjnej wirtuozerii oraz ferii zapierających dech efektów specjalnych obraz Erica Englanda będzie zapewne kolejnym tanim filmidłem bezkrytycznie powielającym po wielokroć już wykorzystywane w horrorach schematy fabularne. Za to miłośnik niskobudżetowych slasherów powinien być usatysfakcjonowany seansem „Madison County” - przymknie on bowiem oko na wszystkie niedoskonałości filmu by cieszyć się wartką akcją i gatunkowymi smaczkami. Dlatego tylko im polecam tête-à-tête z produkcją Englanda.

Screeny

HO, MADISON COUNTY HO, MADISON COUNTY HO, MADISON COUNTY HO, MADISON COUNTY HO, MADISON COUNTY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobrze oglądający się slasher
+ niezłe tempo
+ napięcie między bohaterami, a hermetyczną społecznością Madison County
+ zamaskowany psychopata
+ niezły finał

Minusy:

- sporo głupot i nielogiczności
- trochę szeleszczący papierem bohaterowie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -