Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse

CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse

Cathy's Curse

ocena:6
Rok prod.:1977
Reżyser:Eddy Matalon
Kraj prod.:Francja/ Kanada
Obsada:Alan Scarfe, Beverly Murray, Randi Allen, Dorothy Davis, Mary Morter
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wielu koneserów horroru przyzna, że dzieci znajdują w filmie grozy szczególne miejsce. Dotyczy to zarówno tych nienarodzonych, czego przykładem jest znakomite „Dziecko Rosemary”, noworodków (It is Alive!), ale też podrostków, które zapewne przez wzgląd na swoją pozorną niewinność stają się łatwym celem dla sił ciemności. Najmłodsi padają przeważnie ofiarą opętania przez duchy( „Duch”) lub szatana („Egzorcysta”), w przypadku filmu „Omen” są nawet potomkiem króla piekieł. Film Cathy’s Course stanowi połączenie wielu wątków, pojawiających się w filmach grozy z dziecięcym bohaterem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że są one mieszanką „Egzorcysty”, „Ducha” oraz „Omenu”. Jaki efekt dała owa mieszanka?

Kilkuletnia Laura oraz jej ojciec zostają porzuceni przez matkę, która zabiera ze sobą synka. Na tym nie kończą się jednak jej cierpienia. Laura i jej ojciec giną w tragicznym wypadku. Duch dziewczynki opętuje inną małą kobietkę, córkę swojego brata, Cathy, która zamieszkała wraz z rodzicami dom nieszczęśliwej rodziny po trzydziestu latach. Cathy zmienia swoje zachowanie, staje się agresywna i arogancka, wokół niej zaczynają się także dziać nadnaturalne zjawiska, w tym zaskakujące i tajemnicze śmierci.

Mimo niezwykłej wtórności wobec innych filmów o podobnej tematyce istnieje kilka aspektów, które zasługują na wyróżnienie i docenienie. Reżyser położył w swym dziele nacisk na warstwę emocjonalną bohaterów i zarysowanie relacji rodzinnych. Laura, która opętała Cathy jest w istocie ofiarą rozbicia rodziny, jej wściekłość wynika z bycia porzuconą przez własną matkę, która opuszczając ją przekroczyła pewną zarówno naturalną jak i kulturową barierę. Ojcowie, którzy zostawiają swoje rodziny zdają się bowiem czymś bardziej oczywistym niż matki, które są z tego powodu wyjątkowo piętnowane. Duch dziewczynki jest zatem wściekły. Za pomocą lalki przenika w małą Cathy i eliminuje z jej otoczenia wszystkie kobiety.

Matka Cathy wydaje się od samego początku osobą lekko niestabilną psychicznie. Jej szaleństwo pogłębia się, gdy uświadamia sobie, że córka miała udział w wypadnięciu niani przez okno ( śmierć opiekunki podobnie jak w filmie „Omen”). Cathy zmienia miejsca pobytu poprzez pojawianie się i znikanie na oczach matki, co sprawia, że kobieta zaczyna wierzyć, że dziewczynka jest Antychrystem. Tym co wydaje się interesujące to fakt, że Cathy nie tylko wulgarnie się zachowuje oraz po kryjomu eliminuje wrogów, ale też prowadzi rozgrywkę między rodzicami. Udaje przed ojcem wciąż malutką i niewinną dziewczynkę, by móc doprowadzić matkę do szaleństwa. Ojciec George jest zatem przekonany o niewinności córki i pozostawia swoją żonę sam na sam w walce z rozwścieczonym duchem Laury. W filmie widać zatem pewną spójność, skoro jedna rodzicielka zawiodła, druga musi stanąć na wysokości zadania i walki o dziecko. Uwagę zwraca także specyfika domu, w którym dorasta Cathy. George jest wciąż zapracowany, jego żona jest rozchwiana emocjonalnie, wokół małej kręcą się dziwni ludzie, fakty te pogłębiają wyalienowanie dziecka. Gdyby nie fakt, że mamy do czynienia z horrorem i na rozwój zdarzeń mają wpływ akcenty supernaturalne, bez wątpienia można stworzyć podobne dzieło o dziecięcej schizofrenii.

Niestety dziełu brakuje swoistego klimatu, który będzie cechował późniejszego o kilka lat „Ducha”, nawiązania do „Egzorcysty” są niezwykle wyraźne. Na uwagę zasługuje niepokojąca muzyka, która pomaga budować napięcie w obrazie. Warto pochwalić także, odtwórczynię roli Cathy, która mimo swego anielskiego wyglądu potrafi wzbudzić przerażenia nawet milcząc. Gorzej wygląda kwestia zdjęć i ujęć, które przywodzą w tym przypadku na myśl film telewizyjny.

Trudno także pochwalić „Cathy’s curie” za emocjonujące zwroty akcji bądź przerażająco ukazane zbrodnie. Plakat w angielskiej wersji językowej zawiera hasło reklamowe: „ I sent Mommy to the mad house, I scared the butler to death, I threw nanny out the window, now the of us are left: daddy, dolly and me, me, me!”. Niestety muszę przyznać, że jest to wierne streszczenie fabuły filmu, w którym nie dzieje się praktycznie nic poza wspomnianymi aktami zła.

Film mimo prób zbudowania interesującej psychologicznej gry, zwrócenia uwagi na wpływ problemów rodzinnych na życie duchowe dziecka, jest pozycją przeciętną. W mojej opinii zadedykowany obecnie jedynie dla koneserów gatunku.

Screeny

HO, CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse HO, CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse HO, CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse HO, CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse HO, CAUCHEMARES a.k.a Cathy's Curse

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zwrócenie uwagi na relacje rodzinne
+ postać Cathy

Minusy:

- brak oryginalnego klimatu
- wtórność, wtórność, wtórność!
- mało scen typowych dla filmu grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -