Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PUZZLE, THE

PUZZLE, THE

Puzzle

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Davide Melini
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Cachito Noguera, Alessandro Fornari
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Filmy krótkometrażowe często okazują się być lepsze od swych dłuższych odpowiedników, choćby dlatego, że nie ma w nich czasu na przestoje czy niepotrzebnie rozciąganą akcję. Niestety, muszą one również w sposób zwięzły i atrakcyjny opowiedzieć historię tak, by przykuć uwagę widza. „The Puzzle” Davide Meliniego według mnie mieści się klasie średniej tego typu kina, co spróbuję uzasadnić w poniższej recenzji. Ostatecznie film zebrał trochę nagród na rozmaitych festiwalach, a ja nie całkiem rozumiem za co.

Fabuła jest bardzo prosta. Matka (Cachito Noguera) odmawia darowizny swemu synowi (Alessandro Fornari), który notorycznie ją dręczy. Pewnego wieczoru kobieta postanawia się zrelaksować układając tytułowe puzzle. W trakcie tej banalnej czynności dochodzi jednak do niesamowitych zdarzeń, które prowadzą do zaskakującego i dramatycznego finału.

Davide Melini to włoski reżyser, który zasłynął głównie współpracą z Dario Argento przy „Mother of Tears: The Third Mother”. W jeden dzień, przy budżecie 300 euro zrealizował omawianą właśnie pięciominutową krótkometrażówkę, która trafiła do finałów szesnastu międzynarodowych festiwali, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w kategorii „Najlepszy film włoski” na „Rome International Film Festival”. Cóż takiego ujmującego jest w tej produkcji?

Na pewno klimat. Bardzo dobrze prowadzona kamera, niezłe zdjęcia, nienachalna muzyka i zaskakujący finał. Otrzymujemy sprawnie zrealizowaną historyjkę z dreszczykiem, z gatunku tych dziwacznych. Niestety, po zakończeniu pojawiły się dwa pytania. Pierwsze brzmiało – a o co chodzi? Tu pomógł opis zamieszczony przez samego reżysera. Drugie natomiast – i to już? Przyznam, że nawet jak na krótkometrażówkę czas filmu jest przykrótki. Dlaczego? Melini buduje klimat pieczołowicie i starannie, tylko po to by w ostatnich kilku sekundach wszystko zburzyć. Zacny to plan, typowy dla gatunku, jednak zabrakło czegoś, co sprawi, że o filmie będę myślał za kilka kolejnych miesięcy. Wiem wszystko, nie muszę się nad niczym zastanawiać, reżyser opowiedział mi swoją historię, ale nie zmusiła mnie ona do żadnych głębszych przemyśleń. Walory estetyczne? Owszem. Ale to trochę za mało, by polecić ten film miłośnikom grozy. Dodam jedną czachę za czas trwania. Nawet jeśli go obejrzycie, nie odczujecie straty.

Screeny

HO, PUZZLE, THE HO, PUZZLE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ nastrój
+ zdjęcia
+ czas trwania

Minusy:

- lekki przerost formy nad treścią
- banalna historyjka w zasadzie o niczym
- finał zaskakuje, ale jednocześnie wyjaśnia wszystko, nie zostaje nic dla widza

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -