Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JAWS 2

JAWS 2

Szczęki 2

ocena:5
Rok prod.:1978
Reżyser:Jeannot Szwarc
Kraj prod.:USA
Obsada:Roy Scheider, Lorraine Gary, Murray Hamilton, Joseph Mascolo, Jeffrey Kramer
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.2
Głosów:51
Inne oceny redakcji:
Kinson - 7
Piotr Sawicki - 5
Molly - 7

Czy historia lubi się powtarzać? Czy ta sama tragedia, może się przydarzyć temu samemu człowiekowi, dwa razy? Czy ślepa furia natury, może uderzyć dwa razy w tyo samo miejsce? Twórcy drugiej części fenomenalnych "Szczęk", próbują nas przekonać, że tak. Czy udanie? Tego dowiecie się czytając resztę recenzji.

Cztery lata minęły, od horroru, jaki rozegrał się u wybrzeży Amity, małego turystycznego miasteczka. Cztery lata spokoju, pełne radości i zabaw. Cztery lata, to dużo czasu na zagojenie się ran. Zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych. Szeryf Martin Brody, powoli zapomina o koszmarze, jaki przeżył cztery lata temu. Ale czy tak traumatyczne zdarzenie da się wymazać z pamięci? Czy tajemniczy wypadek na morzu i znalezione na plaży rozkładające się zwłoki orki, nie otworzą na nowo zamkniętego rozdziału?

Nie trudno było się domyśleć, ze po sukcesie filmu "Szczęki", doczeka on się kontynuacji. No i się doczekał. Producenci, nie mogli przepuścić takiej okazji na zwiększenie swoich zysków. Niestety film powiela wszystkie błędy, jakie tylko może popełnić kontynuacja. Błąd pierwszy, brak oryginalności. Wszystko, co widzimy na ekranie, widzieliśmy już wcześniej. Wiemy, w których momentach możemy spodziewać się ataku rekina, a w którym reżyser nas zwodzi. Błąd drugi, brak Stevena Spielberga. To jest dosyć specyficzny błąd, bo zauważalny jedynie w kontynuacjach filmów, Spielberga, bez jego udziału (Szczęki, Duch). To, co czyniło z pierwowzoru majstersztyk, to właśnie "iskra boża" Speilberga. Kiedy jego zabrakło na planie, film wiele stracił? Błąd trzeci, "zapychacze". Wiedząc o tym, że nie można widzowi zaoferować nic nowego, autorzy kontynuacji, stosują "zapychacze". Są to elementy, które mają odwrócić naszą uwagę od marazmu filmu. W tym wypadku są to typowe elementy "wszystkiego więcej". Mamy, więc, więcej ujęć z rekinem, więcej akcji, więcej efektów specjalnych. Pomimo tych wszystkich błędów, film "Szczeki 2" nie jest do końca nieudanym filmem. Nadal ma coś do zaoferowania. Choćby świetna muzykę John Williams czy aktorstwo Roya Scheidera. Także na tle, innych podobnych produkcji, prezentuje się porządnie.

Czas na podsumowanie. Niestety w filmie, brak większości tego, co uczyniło z pierwowzoru, niedościgły wzór. Brak mu kunsztu reżyserskiego Stevena Speilberga. Brak mu brawurowej gry aktorskiej tria, Scheider-Shaw-Dreyfuss. Brak mu tego czegoś nieuchwytnego, trudnego do nazwania, co odróżnia arcydzieło od przeciętnego filmidła. Jedyne, co mu zostało to świetna muzyka Johna Williamsa. Niestety to za mało by można ten film nazwać udanym. Jest, co najwyżej poprawny. Można zobaczyć, ale bez wielkich nadziei. Nic nowego nie zobaczymy, tylko stare wypróbowane chwyty.

Screeny

HO, JAWS 2 HO, JAWS 2 HO, JAWS 2 HO, JAWS 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Muzyka
+ Roy Scheider

Minusy:

- Brak napięcia, jakie towarzyszyło pierwowzorowi
- Realizacja
- Brak Stevena Spielberga

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -