Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCREAM BLACKULA SCREAM

SCREAM BLACKULA SCREAM

Scream Blackula Scream

ocena:3
Rok prod.:1973
Reżyser:Bob Kelljan
Kraj prod.:USA
Obsada:William Marshall, Don Mitchell, Pam Gier, Michael Conrad
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Kontynuacje przygód bohaterów znanych i lubianych nastręczają wielu problemów twórcom filmowym. Niemniej jednak większość widzów wie, że problemy te przeskoczyć można na wiele sposobów – i z różnorakim efektem. Raz kontynuacja jest wybitnym dziełem, które o niebo przewyższa swój pierwowzór, innym razem obraz tak dobrze naśladuje poprzednika, że chce się go oglądać. Często jednak jest marny w każdym swoim punkcie. Jaki zatem jest tytułowy „Scream Blackula Scream”?

Niesnaski po śmierci królowej Voodoo sprawiają, że jej prawowity spadkobierca postanawia przejąć cały majątek. Młody człowiek, zakupiwszy kości księcia Mamuwalde (znanego jako Blackula), odprawia nad nimi tajemny rytuał, dzięki któremu czarny wampir powraca do świata żywych. Mamuwalde jednak, jak przystało na księcia ciemności, zmienia młodzieńca w służącego-wampira. Oczywiście kolejne tajemnicze zgony zmuszają do działania miejscową policję.

„Scream Blackula Scream” jest kolejnym filmem spod znaku blaxploitation, w których czarnoskórzy twórcy filmowi pokazują swoje możliwości i zarazem wariacje na temat starych motywów filmowych. W tego typu kinematografii bardzo często na plan pierwszy wysuwa się muzyka, która jak w żadnym innym kinie w doskonały sposób buduje akcję. Wirtuozerski popis w doborze muzyki spotykamy między innymi w dziele „Blackula”. Jednak w jego następcy brak wyczucia i lekkości w linii melodycznej. Film wypełniony jest w sekwencje pozbawione zupełnie dźwięku.

Blaxploitation pokazuje widzom piękne ciemnoskóre kobiety, nie będące nimfami snującymi się po bogatych willach, tylko mądrymi dziewczynami, które wyróżnia przede wszystkim duch działania w imię sprawiedliwości. Jedną z najpiękniejszych aktorek tego nurtu jest oczywiście Pam Gier, która również w tym filmie zagrała jedną z głównych ról. Niestety jedna doskonale wykreowana postać nie uratuje całego filmu.

Drażni też fakt, że świetnie ukazany pierwszy atak Blackuli nie ma swojej kontynuacji w kolejnych uderzeniach wampira. Postacie, uciekając, zapominają krzyczeć, ukąszenia są pozbawione najmniejszych emocji i – co najważniejsze – nie są przesadnie sztuczne. Dzięki temu zabiegowi film mógłby być wyśmienicie śmieszny, tymczasem dłuży się w nieskończoność, a chciałoby się, by pokazał lekką wariację na temat najczarniejszego księcia wampirów.

Podsumowując, o obrazie „Scream Blackula Scream” można powiedzieć tylko jedno – szkoda niewykorzystanych możliwości, zmarnowanej gry aktorskiej, braku odpowiedniej muzyki w zrównoważonej ilości i jakości. Ale chyba najbardziej szkoda metrów taśmy filmowej, która – jak na dzieło z nurtu blaxplaitation przystało – powinna być swoistym zapisem losów czarnoskórej ludności na tle czasów, w których została nakręcona. Miło natomiast spojrzeć na kolejną wyśmienitą odsłonę popisów aktorskich jednej z najpiękniejszych kobiet kina – Pam Gier.

Screeny

HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM HO, SCREAM BLACKULA SCREAM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ kostiumy i charakteryzacja
+ Pam Gier

Minusy:

- niestraszne i mało śmieszne
- nieudana kontynuacja wyśmienitych przygód Blackuli

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -