Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr

MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr

Mill of the Stone Women

ocena:8
Rok prod.:1960
Reżyser:Giorgio Ferroni
Kraj prod.:Francja / Włochy
Obsada:Pierre Brice, Scilla Gabel, Wolfgang Preiss, Dany Carrel
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Swoistego rodzaju domy wypełnione woskowymi ciałami kilkakrotnie sprawdziły się w kinie grozy. Również w przypadku „Mill of the Stone Women” widz ma do czynienia ze starodawnym holenderskim młynem wypełnionym po brzegi różnorodnymi rzeźbami. Wśród nich są i takie, które dziwnym sposobem wywołują w bohaterach dreszcz emocji, niekiedy nawet omdlenie. Zagadkowe miejsce zamieszkane jest przez trójkę równie tajemniczych ludzi.

Hans von Arnim przyjeżdża do maleńkiego młyna ulokowanego w okolicach Amsterdamu by sporządzić dokumentację prac wybitnego profesora Val’a. Nauczyciel pobliskiej akademii sztuk pięknych słynie z posiadania ogromnego zbioru rzeźb. Praca Hansa wydaje się bardzo szybko postępować, wkrótce jednak poznaje on Elfie. Młody człowiek oszołomiony nieziemskim pięknem córki profesora natychmiast wyznaje jej miłość. Niemniej jednak równie szybko odkochuje się w pięknej Elfie by zauroczyć się koleżanką z dawnych lat – Lisą Lottą. Pobyt w młynie przemienia się w koszmar, kiedy to piękna Elfie umiera natomiast Hans zaczyna mieć halucynacje. Na domiar złego lekarz rodzinny profesora Val podejmuje kolejne próby przywrócenia do życia młodej kobiety, a dziewczęta z okolicznych wiosek zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach.

Film mimo wykorzystania wielu elementów, które co jakiś czas pojawiają się w kinie, nadaje im nową wartość. Choćby makabryczna karuzela, na której przemieszczają się w rytm muzyki postaci znane z historii i legend. Ma w sobie sporą dozę groteski. Woskowe rzeźby pozyskane z ciał młodych kobiet wydają się żyć drugim życiem. Mimo tego, że są raz palone na stosie, innym razem powieszone lub zakute w kajdany – noszą w sobie jakieś ponadnaturalne piękno. Również sam proces skrajnie prymitywnie wykonanej transfuzji krwi wywołuje uśmiech. Podobnie roznegliżowane piękne kobiety, które niczym leśne rusałki pojawiające się znikąd i równie szybko znikają sprawiają, że widz zastanawia się, czy aby ta historia skończy się podobnie jak wszystkie inne, które już wcześniej widział.

Nieziemska jest również scena, w której Hans ma halucynacje. Z jednej strony wykorzystuje ona najstarszy zabieg w kinie, czyli przenikające się przedmioty (swoiste duchy), z drugiej jednak jest osadzona w takiej scenerii, że idealnie odpowiada klimatowi narkotycznych wizji lat 60. Tymczasem jest to dopiero początek kinematografii, która ukazywała rzeczywistość oczami osoby odurzonej substancjami chemicznymi. Do tej pory (oczywiście poza kilkoma wyjątkami) człowiek po zażyciu jakiejś pigułki zwykle zapadał w letarg lub po prostu umierał. Tutaj widz obserwuje to, co dzieje się w głowie głównego bohatera.

Z pewnością nie jest to obraz dla tych, którzy lubią kiedy trup ścieli się gęsto, a krew tryska strumieniami. Nie ma też co liczyć na niesamowite efekty specjalne, chociaż kilka zaskakujących sytuacji tego typu z pewnością w filmie spotkamy. Niemniej jednak dla fanów pięknych kobiet poruszających się w koszmarnych miejscach, humoru z piekła rodem czy też szczególnej teatralności filmu – obraz ten będzie wyśmienitym kąskiem.

Screeny

HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr HO, MILL OF THE STONE WOMEN a.k.a Il Mulino Delle Donne di Pietr

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niesamowita scenografia
+ gra aktorska
+ wyśmienita charakteryzacja
+ pomysł na film
+ teatralność

Minusy:

- miejscami zbyt wolno rozwijająca się akcja

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -