Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MONOLITH MONSTERS, THE

MONOLITH MONSTERS, THE

Monolith Monsters, The

ocena:10
Rok prod.:1957
Reżyser:John Sherwood
Kraj prod.:USA
Obsada:Grant Williams, Lola Albright, Les Tremayne, Trevor Bardette
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Większość widzów rozmiłowanych w produkcjach Universal Studio, lub też rozkochanych w monster movies z pewnością poczuje się rozczarowanym patrząc na jeden z niewielu filmów traktujących o potworach, które nie wykazują podobieństwa do ani do człowieka, ani do zwierzęcia. Niemniej jednak tak zaskakujący zabieg doskonale sprawdza się w „Monolith Monsters”. Ukazanie śmiercionośnych kryształów w swojej formie wydaje się być bardziej ponadczasowe niż kolejne mniej lub bardziej śmieszne kostiumy potworów.

San Angelo jest spokojnym maleńkim amerykańskim miasteczkiem. Pewnego słonecznego dna na przedmieścia miejscowości spada czarny meteoryt. Kosmiczny kamień rozbija się na setki kawałków, co więcej podczas burzy okazuje się, że każdy z odłamków rośnie do monstrualnych rozmiarów, po czym rozpada się na kolejne drobiny. Meteoryty w tajemniczy sposób infekują ludzkie ciało zamieniając je w kamień. W ten sposób miasto ulega zniszczeniu, żyjący mieszkańcy zostają ewakuowani, ale śmiercionośne kryształy rozrastają się w niesamowicie szybkim tempie zagrażając tym samym reszcie ludzkości.

Film ten wydaje się doskonale udowadniać tezę, że w zasadzie straszniejsza od wszelakiej maści potworów może być sama przyroda. Tutaj co prawda czarny meteoryt jest elementem rodem z przestrzeni kosmicznej, niemniej jednak kształt monstrualnych kryształów kojarzy się jednoznacznie z ziemskimi formami skalnymi. Co więcej, żadna cywilizacja pozaziemska nie zrzuca w bezpośredni sposób tego meteorytu na Ziemię. Widz przez cały film może mieć wrażenie, że przyroda nie zawsze musi być przyjazna człowiekowi.

Obraz jakim jest „Monolith Monsters” wyróżnia spośród innych horrorów lat 50-ych. ukazaniem efektownej i na swój sposób oryginalnej animacji przedstawiającej rozpadające się z ogromnym hukiem kryształowe góry. Zabieg ten przeprowadzony w bardzo prosty i za razem sugestywny sposób sprawia, że film w porównaniu do innych produkcji z tamtych czasów rzeczywiście jest niepowtarzalny. Oczywiście jego unikatowe piękno jest skierowane do wąskiej grupy widzów, rozmiłowanych w poetyce kina grozy lat 50-ych.

Screeny

HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE HO, MONOLITH MONSTERS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ odpowiednio wyważona akcja
+ reżyseria
+ gra aktorska
+ pomysł
+ odejście od konwencjonalnego przedstawienia potwora

Minusy:

- nie ma

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -