Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SON OF FRANKENSTEIN

SON OF FRANKENSTEIN

Syn Frankensteina

ocena:10
Rok prod.:1939
Reżyser:Rowland V. Lee
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Basil Rathbone, Boris Karloff, Lionel Atwill, Josephine Hutchinson
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Po raz kolejny w historii kina grozy spotykamy się z trzema wielkimi gwiazdami w jednym filmie. Bela Lugosi, Basil Rathbone i Boris Karloff wcielając się w skrajnie różne charaktery opowiadają ciąg dalszy nieśmiertelnej historii Henrego Frankensteina. Przede wszystkim dzięki mistrzowskim kreacjom wspomnianych wyżej aktorów obraz staje się wspaniałą ucztą dla kinomanów rozkochanych w starych filmach.

Wolf Frankenstein powraca po latach do posiadłości swojego ojca. Wraz z rodziną postanawia zacząć nowe życie. Poznając kolejnych mieszkańców domu trafia na szalonego Ygora, który pomagał seniorowi w tajemniczych praktykach medycznych. Okazuje się, że potwór Frankensteina wciąż czeka na wskrzeszenie. Młody lekarz wzbrania się przed eksperymentami tego typu, niemniej jednak chęć powołania do życia martwego człowieka jest silniejsza niż etyka lekarska.

Film został zainspirowany powieścią Mary Shelley z roku 1816, a co za tym idzie – swój udział w obrazie miała kolejna wybitna postać związana nierozerwalnie z kinem grozy. Adaptacja literatury nastręcza wiele problemów – głównym z nich jest rozdzielenie wierności oryginałowi od pomysłów i nowelizacji wprowadzonych przez scenarzystę. Z jednej strony bazując na szkielecie napisanym przed wielu laty i kolejnymi współczesnymi udoskonaleniami reżyser powinien pokazać wszystko to, co zapisane. Z drugiej jednak powinien dodać coś od siebie, co sprawi, że film zacznie funkcjonować jako autonomiczny wobec tekstu literackiego. I tak jest właśnie tym razem – bazując na historii, którą zna prawie każdy człowiek na świecie – reżyser kręci film, który pokazuje nową historię. Należało by powiedzieć, że jest to zasługa zgrania umiejętności trzech wybitnych aktorów. Niemniej jednak za to zgranie odpowiada przede wszystkim reżyser.

„Son of Frankenstein” jak przystało na każdy nisko budżetowy film jest ograniczony do jednego miejsca - domu, w którym dzieje się cała akcja. Niemniej jednak nie brakuje w filmie sugestywnie ukazanych krajobrazów oraz intrygujących plenerów będących tłem dla poszczególnych wydarzeń.

Dzieło to ogląda się bardzo dobrze. Ciekawa akcja bazująca na starej dobrej historii raz zaskakuje, raz śmieszy. Trzech mocnych aktorów robi co może, by ich role odegrane były w mistrzowski sposób. I tak się właśnie dzieje. Zdecydowanie obraz ten sprosta nawet największym wymaganiom wszystkich tych, którzy nie boją się oglądać starych horrorów.

Screeny

HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN HO, SON OF FRANKENSTEIN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gra aktorska
+ reżyseria
+ akcja
+ pomysł

Minusy:

- nie ma

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -