Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE

MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE

Masters of Horror II, Ep. 13: Dream Cruise

ocena:5
Rok prod.:2007
Reżyser:Norio Tsuruta
Kraj prod.:USA
Obsada:Daniel Gillies, Yoshino Kimura, Miho Ninagawa, Ryo Ishibashi
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Miłośnikom horroru, zwłaszcza produkcji pochodzących z Azji, nazwisko Norio Tsuruty nie powinno być obce. Co prawda w dorobku Japończyka nie ma filmów, które w jakiś szczególny sposób wpłynęłyby na rozwój gatunku, z drugiej strony wśród fanów azjatyckiej grozy uznanie zdobyły takie obrazy jak „Kakashi”, „Ringu 0: Basudei” czy „Premonition”. Jego autorstwa jest także ostatni epizod drugiej serii „Masters of Horror” zatytułowany „Dream Cruise”.

Pracujący w Tokio Jack Miller wraz ze swoim klientem, niezwykle bogatym i wpływowym Eiji Saito, wypływa na rejs, podczas którego obaj mają zamiar omówić warunki nowej umowy. Bohater szybko jednak orientuje się, iż celem Japończyka wcale nie są rozmowy o sprawach biznesowo-prawnych. Okazuje się, iż gospodarz zaprosił prawnika, by zemścić się na nim za romans z jego żoną.

Japoński reżyser postanowił w niespełna godzinnym filmie zawrzeć tyle wątków charakterystycznych dla konwencji grozy, iloma obdzielić można kilka długometrażowych fabuł. „Dream Cruise” przede wszystkim jest opowieścią o zemście. Japońskiego biznesmena zdradziła nie tylko żona, lecz także lojalny dotąd prawnik. Nic więc dziwnego, iż Eiji Saito postanawia się zemścić. Kiedy już przygotowani jesteśmy na obrazy krwawej łaźni, jaka ma dokonać pośród bezkresnych wód, na scenę wkraczają duchy. Każdy bowiem z trojga bohaterów w jakiś sposób przyczynił się do śmierci bliskiej mu osoby. Pałający żądzą zemsty okazują się więc nie tylko ludzie, ale też zmarli, którzy zginąwszy w dramatycznych okolicznościach nie mogą w zaświatach zaznać spokoju. By przeżyć, główny bohater będzie musiał stoczyć walkę nie tylko z zazdrosnym Japończykiem, lecz także budzącą grozę długowłosą zjawą.

Czym próbuje nas przestraszyć Tsuruta? Każdy, kto w życiu widział kilka współczesnych horrorów pochodzących z Japonii, na pewno nie będzie zaskoczony chwytami twórcy „Dream Cruise”. Reżyser najpierw odcina bohaterów od jakiejkolwiek cywilizacji umieszczając akcję filmu na łodzi zagubionej pośród wód okalających wybrzeża Japonii. Później czyni jednego z bohaterów szaleńcem uzbrojonym w potężną kotwicę. Wreszcie, kiedy na statku pojawia się czarnowłose i powykręcane widmo, wszystkie rozwiązania fabularne wręcz żywcem kopiuje z takich obrazów jak „The Ring” i „Dark Water” Nakaty czy „Ju-on” Shimizu. Znowu bowiem bohaterowie co i rusz „potykają się” o kłęby czarnych kudłów, spotykają wyżej wzmiankowaną zjawę w najmniej oczekiwanym miejscu, wreszcie nie mogą poradzić sobie z wodą, która niczym złośliwe stworzenie próbuje ich unieszkodliwić.

Trudno odmówić Tsurucie znajomości filmowego rzemiosła. „Dream Cruise” to całkiem nieźle skręcone kino. Nie nudzi i nie razi marnym wykonaniem. Z drugiej jednak strony nie zawiera w sobie ani jednego elementu, dzięki któremu epizod wieńczący drugi sezon „Masters of Horror” godny byłby zapamiętania. Adaptacja opowiadania Koji Suzuki to typowy średniak, bardziej służący promocji azjatyckiej grozy w Stanach Zjednoczonych (bo opowiedziany w sposób stricte hollywoodzki), niż wskazaniu tego, jak rozwija się współczesny horror.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 13: DREAM CRUISE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieźle się ogląda
+ na początku intryguje
+ kilka ciekawych scenek

Minusy:

- z czasem zaczyna nużyć
- kopia chwytów i rozwiązań fabularnych z innych znanych azjatyckich horrorów
- zjawa zamiast straszyć, śmieszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -