Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CRITTERS 2

CRITTERS 2

Critters 2

ocena:6
Rok prod.:1988
Reżyser:Mick Garris
Kraj prod.:USA
Obsada:Terrence Mann, Don Keith Opper, Cynthia Garris, Scott Grimes, Liane Alexandra Curtis
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.55
Głosów:42
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6
Kinson - 6
Flaco - 5
M@rio - 9

Pierwsza częśc opowieści o morderczych stworkach z kosmosu okazała się być przebojem kinowym - szybko zawojowała cały świat. Pamiętajmy zresztą, że ówczesny świat był "opanowany" przez obcych, a na ekranach kin i srebrnych ekranów królowali: E.T., Alien i mniej obce Gremliny. W tym towarzystwie Critty czuły się zapewne jak w domu, nic dziwnego zatem, że film szybko doczekał się kontynuacji.

Crittersy wracają po dwóch, zaledwie latach od pierwszych tragicznych wydarzeń w miasteczku Grovers Band. Okazuje się, bowiem, że łowcom nagród, do których w pierwszej części dołączył Charlie (Don Keith Opper) nie udało się, morderczych, stworków, wytępić całkowicie. Ich jaja przetrwały spokojnie w stodole po to, aby teraz odnalazł je jeden z mieszkańców miasteczka i sprzedał za parę puszek piwa handlarzowi, który z kolei za 20 dolarów opchnął je na wielkanocna zabawę dla dzieci. Sęk w tym, że Crittersy mają zdolność inkubacji, kiedy tylko jaja znajdą się w ciepłym pomieszczeniu. Chyba nie muszę pisać co było dalej? Dziwnym zrządzeniem losu do miasteczka trafia w tym samym czasie Brad Brown - chłopiec, który pierwszy zobaczył Crittersy w Grovers Band, dziś chyba sam już nie wierząc w koszmar, który wtedy stał się udziałem jego i jego rodziny. Jakby było mało zbiegów okoliczności również nasi kosmiczni łowcy, w tym samym czasie, odkrywają ślady obecności Crittów na Ziemi, więc zmuszeni są do powrotu, aby nie dopuścić do ekspansji gatunku, który może zagrozić międzygalaktycznej równowadze (sic!). Mieszkańcy miasteczka, wraz z bohaterami z kosmosu postanawiają jednak nie dać się mięsożernym potworkom i usiłują uratować swój mały świat - czy im się uda?

Przyznam, że oglądając część drugą ponownie, po paru latach byłem mile zaskoczony. Spodziewałem się raczej bajeczki dla dzieci, nasyconej prostym, siermiężnym do bólu humorem i trywialnej, ale to, co prezentują, Critty w tej odsłonie to już nie łagodne zabawy pluszowych Gremlinów... Crittersy pomimo swojego poczucia humoru potrafią być niesamowicie okrutne, a szkody wyrządzane przez nie chwilami przerażają. Oczywiście nie jest to horror, czy slasher z prawdziwego zdarzenia i na próżno poszukiwać w nim klimatu "Teksańskiej masakry", ale krew leje się w tym filmie również. Nie można nie wspomnieć również o klimacie, a zwłaszcza o humorze, który towarzyszy wszystkim nieomal spotkaniom z małymi kosmitami - sceny wspólnych posiłków Crittów muszą wywołać uśmiech na najbardziej ponurej twarzy.

Plusem produkcji są z pewnością, proste, ale dobre efekty specjalne - widok szkieletu wyjedzonego przez toczącą się kulę Crittów, czy same stworki, są kapitalne i trudno im cokolwiek zarzucić. Drugim jak dla mnie - słuchowca - wielkim plusem jest muzyka - dostosowana do akcji, ciepła i sympatyczna, ale mająca w sobie to coś, co sprawia, ze słucha się jej z przyjemnością, choć nie dekoncentruje widza. Film podczas oglądania przywodzi na myśl familijną produkcje Toba Hoopera - Poltergeist -w sam raz na to aby usiąść z dzieciakami i paczką Chipsów i przyzwyczajać kolejne pokolenie do dobrego horrorkowego klimatu. Wystraszyć się nie wystraszą i koszmary senne nie powinny ich po tym filmie nękać, a zabawa pomimo ścielących się trupów świetna. Bo tak naprawdę to tu chodzi o zabawę, a nie o strach czy sztukę.

A zatem Panowie i Panie - łapie was chandra? Rzuciła kobieta? Szukacie czegoś, co pomoże? Mistrz Lucio nie byłby tu najlepszy, ale Crittersy są niezawodne w tej roli... Więc pilot w garść, popcorn do miski i przed ekran.

Screeny

HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2 HO, CRITTERS 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Crittersy
+ klimat humoru i grozy jednocześnie
+ muzyka
+ pomysły (tocząca się kula, przemiany obcych)
+ świetna zabawa na długi wieczór

Minusy:

- niektóre rozwiązania - ja chyba pozwoliłbym dzieciakom znaleźć te jajka po nabożeństwie i zabrać do domu :-)
- niektórych aktorów można by dobierać uważniej - gra aktorska niestety na słabym poziomie
- dla ortodoksów - to w sumie nie jest horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -