Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM

MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM

Masters of Horror II, Ep. 10: We All Scream for Ice Cream

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Tom Holland
Kraj prod.:USA
Obsada:William Forsythe, Colin Cunningham, Tim Henry, Lee Tergesen
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:3.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Amerykanie w swych horrorach udowodnili, iż zło czai się dosłownie wszędzie. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, dzieci, tych słodkich aniołków patrzących na nas swymi niebieściutkimi, niewinnymi oczętami. Filmów grozy, w których żądnymi krwi psychopatami były dzieciaki trudno dziś zliczyć. Ale amerykańscy twórcy próbowali nas także straszyć postaciami, które z pociechami się kojarzą. W licznych horrorach swe ofiary torturowały zabawki. Krwawymi monstrami okazywali się Święci Mikołajowie, klauni oraz… bałwany (ze śniegu, nie politycy). Tom Holland, twórca takich „straszaków” jak „Psycho II”, „Fright Night” oraz słynnego „Child's Play”, w dziesiątej odsłonie drugiej serii „Masters of Horror” postanowił wywołać „ciary” na naszych plecach obsadzając w roli czarnego charakteru… lodziarza z piekła rodem. Piramidalna bzdura? Niekoniecznie, ponieważ „We All Scream for Ice Cream” całkiem nieźle sprawdza się jako przykład tego, jako powinien wyglądać intrygujący horror klasy B.

Po wielu latach nieobecności do rodzinnego miasteczka wraz z rodziną przybywa Layne, główny bohater „We All Scream for Ice Cream”. W tym samym czasie w bardzo tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć członkowie dziecięcego gangu, do którego w przeszłości należał także Layne. Pozostali „załoganci” podejrzewają, iż za sprawą zniknięć stoi ich kolega, Virgil, już w dzieciństwie zdradzający skłonności psychopatyczne. Jednak nasz bohater jest przekonany, iż za morderstwami stoi mężczyzna, którego należący do bandy chłopcy skrzywdzili kilkadziesiąt lat temu.

Holland doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż historia przedstawionej w „We All Scream for Ice Cream” opowiedzieć na poważnie nie mógł, naraziłby się bowiem na śmieszności i pretensjonalność. Stąd chociażby obsadzenie w roli „naczelnego” monstra sprzedawcy lodów ucharakteryzowanego na szatańskiego klauna. Warto także zwrócić uwagę na sposób uśmiercania poszczególnych bohaterów. Nasz lodziarz najpierw bałamuci dzieci swych niegdysiejszych oprawców, namawiając je, aby zjadły specjalnie dla nich wyprodukowane lody. Jak się okazuje, w przysmak zaklęte jest życie ich rodziców. Co dzieje się z nimi, kiedy uradowane maluchy zajadają się zimnymi słodyczami? Możecie się tylko domyślać. Zdradzę, że wygląda to zarówno zabawnie jak i obrzydliwie.

Skupiając się tylko na wątkach najważniejszych bohaterów twórcy „Child's Play” udało się uniknąć dłużyzn i niepotrzebnych, bo zwalniających akcję treści. Zastosowane retrospekcje nie tylko prowokują odbiorców do oceny postępowania poszczególnych postaci, lecz także świetnie kreują klimat amerykańskich przedmieść z lat 60. i 70. Zabieg ten również sprawia, iż nasze wartościowanie zemsty zza grobu nie może sprowadzać się do dwóch pojęć – dobra i zła. Nieraz bowiem twierdząc, iż vendetta w zasadzie budzi pejoratywne skojarzenia, murem stoimy za kimś, kto mści się za wyrządzone mu krzywdy.

Podsumowując, „We All Scream for Ice Cream” to kawałek niezłej rozrywki, która szczególnie powinna przypaść do gustu tym fanom kina, którzy w horrorach szczególnie upodobali sobie kicz.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 10: WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ szybko się ogląda
+ nie nudzi
+ charakteryzacja szwarccharakteru
+ klimat kina klasy B

Minusy:

- dość konwencjonalne zakończenie
- nieszczególnie zapada w pamięć

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -