Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CREATURE FROM THE BLACK LAGOON

CREATURE FROM THE BLACK LAGOON

Potwór z Czarnej Laguny

ocena:10
Rok prod.:1954
Reżyser:Jack Arnold
Kraj prod.:USA
Obsada:Richard Carlson, Julie Adams, Richard Denning, Antonio Moreno
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.41
Głosów:39
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 9
M@rio - 7

Przeważnie stare horrory nie potrafią nas przestraszyć. W większości zamiast grymasu przerażenia na twarzy, wzbudzają jedynie ironiczny uśmieszek. Z "Potworem z Czarnej Laguny" jest jednak inaczej. Mimo upływu czasu nadal potrafi sprawić, że poczujemy to przyjemne uczucie, które tak wszyscy kochamy.

Do niezbadanych rejonów południowoafrykańskiej dżungli przybywa ekspedycja naukowa. Natrafiają na skamienielinę dziwnego stworzenia - zagadkę ewolucyjną, połączenie człowieka i ryby. Nie przypuszczają, że gatunek ten nie wyginął do końca i jeden z jego przedstawicieli nadal żyje gdzieś w okolicach Czarnej Laguny. Dopiero kiedy zaczynają ginąć ludzie, naukowcy orientują się, że coś zagraża ich bezpieczeństwu. Kiedy stworzenie zostaje złapane wydaje się, że już jest po wszystkim. Niestety Potwór ucieka, porywając przy tym partnerkę Dr Reeda. Naukowiec wyrusza w pogoń za monstrum.

Jak już wspominałem, największą zaletą filmu jest to, że wciąż potrafi nas przestraszyć. Nie jest to taki strach jaki towarzyszy nam podczas oglądania horrorów pokroju "Lśnienia" czy "Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną", ale sam fakt, że tak stary film potrafi sprawić, że zaczynamy kurczowo trzymać się fotela, wybija go ponad inne horrory tego okresu. Poza tym film posiada wszystkie cechy, które powinien posiadać dobry horror: znakomity klimat, dobre aktorstwo, klimatyczną muzykę oraz bardzo ważną w przypadku Monster Movies charakteryzację. . W pamięć zapadają przede wszystkim wspaniałe podwodne sekwencje (Ricou Browning - aktor grajacy jako stwór w scenach podwodnych musiał nauczyć się wstrzymywać oddech na 4 minuty!), które należą do jednych z najbardziej trzymających w napięciu momentów w filmie.

"Potwór z Czarnej Laguny" jest jednym z tych filmów, które na długo pozostają w pamięci i do których chętnie się wraca. Warto obejrzeć, nawet jeżeli nie jest się fanem starych horrorów.

Screeny

HO, CREATURE FROM THE BLACK LAGOON HO, CREATURE FROM THE BLACK LAGOON HO, CREATURE FROM THE BLACK LAGOON HO, CREATURE FROM THE BLACK LAGOON

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ mimo upływu czasu potrafi przestraszyć
+ klimat
+ tytułowy potwór

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -