Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE

MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE

Man Who Changed His Mind, The

ocena:8
Rok prod.:1936
Reżyser:Robert Stevenson
Kraj prod.:USA
Obsada:Boris Karloff, Anna Lee, John Loder, Frank Celler, Donald Calthorp
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wydawałoby się, że filmów dotykających problemów medycznych jest aż za wiele w historii kina. Temat ten eksplorowany na różnorakie sposoby, mimo wszystko ciągle powraca w coraz to bardziej skomplikowanych odsłonach. Zatem jeżeli ktoś jest zainteresowany tym, skąd biorą się dzisiejsze pomysły filmowe na ukazywanie sylwetek lekarzy, jak też ich mniej lub bardziej szalonych pomysłów, warto zapoznać się z dziełem z 1936 roku. Obraz ten usiłuje zarówno wyznaczyć granice etyki lekarskiej, jak też odnieść się do badań przeprowadzanych na zwierzętach, a wszystko tylko po to, by pokazać widzowi niesamowitą historię szalonego lekarza rozkochanego bez pamięci w pięknej młodej kobiecie.

Doktor Laurience od lat zgłębia tajemnice związane z przeszczepem mózgu u zwierząt. Jego praca z czasem zaczyna przynosić niesamowite efekty. W związku z natłokiem obowiązków lekarskich zaczyna współpracować z nim przepiękna młoda lekarka, Claire Wyatt. Doktor nie zważając na różnicę wieku, bez wzajemności zakochuje się w młodej dziewczynie. Porażka miłosna wkrótce ma swoje odbicie w życiu zawodowym, gdyż rada lekarzy potępia praktyki doktora. W celu rozkochania w sobie pięknej kobiety i powrotu na łono lekarskie medyk postanawia przeszczepić swój mózg w ciało innego człowieka.

Widz przyzwyczajony do starych filmów o szalonych medykach z pewnością będzie zaskoczony tym, że w roli głównej reżyser obsadził Borisa Karloffa, a nie Belę Lugosiego. Wybitny aktor mimo wszystko sprawia wrażenie, jak gdyby nie odnajdywał się w tej właśnie roli. Dlaczego tak się dzieje? Można powiedzieć, że mrożąca krew w żyłach postać doktora powinna być centrum każdego zdarzenia, powinna ściągać wszelką uwagę widza, być główną osią każdego zdarzenia. Tymczasem Karloff w filmie jest po prostu lekarzem. W jego grze, zachowaniu, mimice twarzy nic nie wskazuje na to, by był szalony czy też groźny. A właśnie do takiego wizerunku medycznego szaleńca przyzwyczaił widzów Bela Lugosi. I to właśnie przyzwyczajenie do schematu sprawia, że gra Karloffa wydaje się nieadekwatna do sytuacji. Dodatkowo nie niesie ze sobą nic, co mogłoby odwrócić przyzwyczajenie widza.

Nietrafiona gra Karloffa zostaje doskonale zrównoważona grą innych aktorów, dzięki czemu film tworzy bardzo dobrą strukturę. W dziele na pierwszy plan wybija się doskonałe oświetlenie dopowiadające każde zdarzenie. Poprzez bardzo sugestywne światło czerń i biel filmu jest odpowiednio zdramatyzowana. Krótkie i bardzo zrównoważone w swej konstrukcji i dynamice sceny sprawiają, że film ogląda się bardzo dobrze. Wypadałoby powiedzieć, że wszystkiego jest dokładnie tyle, ile być powinno. Historia opowiedziana jest w ten sposób, że trzyma w napięciu, jak też wprowadza odpowiednie zaskoczenie. Jednym słowem – jest to bardzo dobry film z drobnymi mankamentami. Skierowany w stronę publiczności rozmiłowanej w starym kinie grozy lub też w stronę tych, którzy chcieliby zgłębić motyw lekarza rozwijający się na przestrzeni wielu wieków w kinie.

Screeny

HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE HO, MAN WHO CHANGED HIS MIND, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ odpowiednio wyważona akcja
+ niesamowita kreacja głównej bohaterki
+ reżyseria
+ gra aktorska
+ światło (oświetlenie scen)

Minusy:

- Boris Karloff nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości aktorskich
- niedookreślenie muzyczne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -