Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE

MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE

Masters of Horror II, Ep. 04: Sounds Like

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Brad Anderson
Kraj prod.:USA
Obsada:Chris Bauer, Laura Margolis, Michael Daingerfield
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Większość fanów kina nazwisko Brada Anderosna kojarzy zapewne z intrygującym „The Machinist” (kapitalna rola Christiana Bale’a). Miłośnicy horroru pamiętają także inny całkiem niezły film tegoż reżysera, mianowicie „Session 9”. „Mechanik” jednak nie przyniósł Andersonowi sławy, bowiem przez kilka lat facet tułać się musiał po planach filmowych najróżniejszych seriali. W 2008 roku na ekrany kin wszedł bardzo przeciętny „Transsiberian”, zaś niedawno swoją premierę DVD miał „Vanishing on 7th Street” (chłodno przyjęty zarówno przez krytyków jak i kinomanów). Jednym z efektów chałturzenia przy serialach jest epizod drugiej serii „Masters of Horror” Micka Garrisa zatytułowany „Sounds Like”.

Larry Pearce jest jednym z nadzorców w centrum obsługi telefonicznej. Współpracownicy nie lubią go, niektórzy wręcz unikają kontaktu z nim. Bohater w ich mniemaniu jest zamkniętym w sobie i pozbawionym uczuć dziwakiem. Ci, którzy znają go lepiej, wiedzą, iż kilka miesięcy wcześniej Larry stracił ukochanego syna. Nikt jednak nie wie, że z każdym dniem w mężczyźnie narasta złość spowodowana otaczającym go i sprawiającym mu coraz większe cierpienie hałasem.

Anderosn postanowił zrobić film, którego bohaterem będzie nie tyle człowiek, co pogrążająca go w odmętach szaleństwa psychoza. Otóż Larry Pearce nie jest nikim szczególnym, na pierwszy rzut oka trudno o nim powiedzieć cokolwiek. Etykieta „everymana” pasuje do niego jak ulał. Dopiero z czasem dowiadujemy się, jaka tragedia spotkała go w życiu. Co więcej, już na początku filmu dociera do nas, iż obserwujemy życie człowieka stojącego o krok od totalnej rozsypki. Pearce nie tylko zmagać się musi z traumą po stracie jedynego dziecka, presją w pracy, pogarszającym się zdrowiem psychicznym żony, lecz przede wszystkim z coraz dotkliwej dręczącymi go omamami słuchowymi. Te ostatnie, jako przykład psychozy dotyczącej zaburzeń postrzegania, całkowicie paraliżują jego życie. Najdrobniejsza nawet czynność, zawsze przecież związana z generowaniem dźwięku, sprawia mu ogrom bólu. „Ostateczne rozwiązanie” dręczącego go problemu staje się więc nieuniknione.

W czym tkwi największa słabość „Sounds Like”? Otóż właściwie od początku wiadomo, jak całą historia się skończy. Całość jest tak przewidywalna, iż trudno mi uwierzyć, iż ktokolwiek nie domyśli się zakończenia. Oglądając opowieść dotyczącą zaburzeń ludzkiego umysłu można się spodziewać naprawdę nieszablonowych rozwiązań fabularnych. Na nic takiego Anderson się nie pokusił. Wręcz sprzeciwie, ostatnie kilka minut do artystyczne pójście po linii najmniejszego oporu.

Nie zmienia to jednak faktu, iż po czwartą część drugiej serii „Masters of Horror” sięgnąć jak najbardziej warto. Choćby po to, aby zobaczyć naprawdę wiarygodną (jak na możliwości niespełna godzinnego filmu) kreacją człowieka dotkniętego zaburzeniami psychicznymi. W moim przekonaniu Chris Bauer co najmniej zadowalająco poradził sobie z rolą, w której musiał wyeksponować kilka, najczęściej skrajnie różnych, oblicz swojego bohatera. Trafną także wydała mi się reżyserska konstatacja dotycząca sposobu funkcjonowania ludzi w społecznościach zamieszkujących współczesne metropolie.

Czy Brad Anederson, zasługuje na miano „mistrza horroru”? To już musicie ocenić sami. Na razie jego artystyczne dokonania wskazują, iż na pewno jest zręcznym wyrobnikiem, których jednak w Hollywood jest zapewne mnóstwo.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 04: SOUNDS LIKE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ intrygująca rola Chrisa Bauera
+ opowieść momentami emocjonuje
+ dość wiarygodny obraz psychozy

Minusy:

- chyba jednak zbyt przewidywalny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -