Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CLOWNHOUSE

CLOWNHOUSE

Dom Klaunów

ocena:5
Rok prod.:1988
Reżyser:Victor Salva
Kraj prod.:USA
Obsada:Nathan Forrest Winters, Brian McHugh, Sam Rockwell
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.83
Głosów:18
Inne oceny redakcji:

Dziecięce lęki przybierają różne postacie. Większość z nich mija z wiekiem jednak niektóre są na tyle silne, że pozostają i tkwią w naszych umysłach jeszcze przez wiele kolejnych lat. Jak sobie z nimi radzić, jak przezwyciężyć...? Najlepszym sposobem wydaje się stawienia im czoła i właśnie przed taką próbą stanie Casey, 10-letni bohater filmu "Clownhouse", dla którego synonimem strachu stały się klauny...

Pewnego pięknego dnia do niewielkiej mieściny Hanksville przybywa cyrk, który szybko staje się jej największą atrakcją. Nie wszyscy jednak są z tego faktu zadowoleni. Do takich osób należy właśnie 10-letni Casey, któremu miejsce to kojarzy się jedynie z pełnymi wrogości klaunami. Niestety, na jego nieszczęście, tego właśnie dnia chłopiec zostaje pod opieką swych dwóch starszych braci - Jeffrey'a, oraz Randy'ego, dla którego fobia Casey'a stała się powodem do wyzwisk i ironicznych żartów. W międzyczasie okazuje się, że z położonego w Hanksville ośrodka dla umysłowo chorych, uciekło trzech wyjątkowo niebezpiecznych przestępców, jednak fakt ten nie wpłynął w żaden sposób na plany najstarszego z braci, który postanowił zabrać swe rodzeństwo na wieczorne występy. A w cyrku, jak to w cyrku - występy siłaczy, akrobatów, magików, wróżby, pokazy gimnastyczne, popcorn... i klauny! Początek wieczoru nie wróżył nic dobrego, a wszystko za sprawą przepowiadającej przyszłość, tajemniczej Madame, która oznajmiła Casey'emu, że jego linia życia jest przerwana, a co za tym idzie grozi mu wielkie niebezpieczeństwo. Po tym incydencie, starsi bracia zaciągają chłopca na główny pokaz wieczoru, jednak ten na widok klaunów ucieka z areny cyrkowej... Tu zabawa się kończy, a zaczyna koszmar! Wieczorem do namiotu cyrkowego wpada trzech złoczyńców, którzy brutalnie masakrują ciała "specjalistów od rozśmieszania" i wykradają ich stroje. Co będzie dalej, łatwo się domyślić... Przebrani za klauny zwyrodnialcy, na swój cel obierają dom Casey'a, dla którego ta noc stanie się urzeczywistnieniem jego największych nocnych koszmarów!

"Clownhouse" to typowy, utrzymany w amerykańskim klimacie końca lat 80-tych, przedstawiciel kina klasy B. Niepokojąca muzyka, gra młodych aktorów i klimat małomiasteczkowej społeczności, to cechy dzięki którym film ten jest jednym z ciekawszych przedstawicieli w reżyserskim dorobku Victora Salvy - twórcy m.in. "Something in the Basement" i dwóch części "Jeepers Creepers"... "Clownhouse" jest połączeniem typowego slahsera z młodzieżowym obrazem o, odbijających piętno na ludzkiej psychice, dziecięcych lękach. Film z pewnością nie zalicza się do ociekających, sączącą się krwią horrorów. Osoby liczące na stos ofiar, czy wymyślne sposoby mordowania rodem z "Piątku trzynastego" będą zawiedzone. Kogo zatem powinno zadowolić tego typu kino? Osobiście zaryzykuję stwierdzenie, iż "Dom klaunów" to pozycja adresowana dla najmłodszej grupy horror-maniaków choć nie można wykluczyć, że i ci nieco starsi znajdą w nim jakieś pozytywy albowiem - jak głosi główne hasło filmu - "nikt nie ucieknie od swego strachu... jest on bowiem częścią każdego z nas i dlatego nie sposób się przed nim ukryć"!

Screeny

HO, CLOWNHOUSE HO, CLOWNHOUSE HO, CLOWNHOUSE HO, CLOWNHOUSE HO, CLOWNHOUSE HO, CLOWNHOUSE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ przyjemny w odbiorze
+ niepokojąca muzyka
+ klimat końca lat 80-tych
+ na szczęście dla nas, trwa zaledwie 81 minut
+ z pewnością zapadnie w pamięć tym, którzy w młodości również bali się klaunów

Minusy:

- daleko mu do horroru z prawdziwego zdarzenia
- typowy przedstawiciel kina klasy B
- nieszczególne zakończenie
- adresowany głównie dla młodszej części publiki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -